برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

این سوالی است که خیلی از دوستان تا به حال آن را مطرح کرده اند. بهتر دانستیم که پاسخ این سوال را به صورت یک مطلب مجزا در سایت قرار دهیم.

معمولاً بر روی پلاک کولر گازی ها مقدار ظرفیت سرمایشی و گرمایشی آنها به وات نوشته شده است. که اگر این مقدار را بر ۳٫۵ تقسیم و بر ۱۲ ضرب کنیم یک مقدار به دست می آید که به آن BTU یا (British Therminul Unit) گفته می شود. که شاید این مقدار را مستقیماً هم روی پلاک کولر گازی نوشته باشند. یک مثال می زنیم.

فرض کنید ظرفیت سرمایشی یک کولر گازی ۷۰۰۰ وات باشد. اگر ما این مقدار را بر ۳٫۵ تقسیم و آنگاه بر ۱۲ ضرب کنیم، به عدد ۲۴۰۰۰ می رسیم که این کولر گازی در بازار به ۲۴ هزار معروف است که منظور همان مقدار BTU  آن است.

بعد از این که مقدار BTU کولر گازی مشخص شد آن را بر ۲۰۰۰ تقسیم کنید. عدد به دست آمده مقدار جریان مصرفی آن کولر گازی بر حسب آمپر است. پس یک کولر گازی ۲۴ هزار حدوداً ۱۲ آمپر جریان می کشد.

شاید الان به این نتیجه رسیده باشید که یک سیم شماره ۱٫۵ برای برق رسانی به این کولر گازی مناسب باشد!!!

جواب هم بله است هم خیر

می دانیم که یک سیم شماره ۱٫۵ می تواند حدوداً ۱۶ آمپر برق را از خود عبور دهد و یک سیم شماره ۲٫۵ حدوداً ۲۰ آمپر. این مقادیر در صورتی است که شرایط ایده آل برای سیم برق فراهم باشد. مثلاً دمای هوا ۲۴ درجه باشد، طول سیم خیلی زیاد نباشد، سیم در مسیر تکه تکه و چسب خورده نباشد و…. . که همیشه این شرایط فراهم نیست.در ضمن کولر های گازی در زمان استارت اولیه کمپروسور جریان بیشتری ( تا ۱٫۵ برابر حالت عادی) مصرف می کنند.

پس به این نتیجه می رسیم که اگر ما از سیم شماره ۱٫۵ استفاده کنیم، در واقع از تمام ظرفیت سیم استفاده کرده ایم .که این امر می تواند در بلند مدت باعث سوختن سیم و آسیب های بعدی شود.

 

پس سیم برق مناسب برای کولر گازی سیم های شماره ۲/۵ یا شماره ۴ هستند.

 

و بهتر است که از سیم های تکه تکه و چسب خورده استفاده نکنیم. زیرا سیم ها در محل هایی که با نوار چسب به هم وصل می شوند دچار گرمای شدید و شاید آتش سوزی شوند. بهتر است سیم ها مستقیم از جعبه فیوز تا کولر گازی کشیده شود.

 

با توجه به محاسبات بالا فیوزی هم که سر راه کولر گازی نصب می کنید حدوداً باید ۲۰ تا ۲۵ آمپر باشد. البته اگر کولر گازی شما کمتر از ۱۸ هزار BTU است، فیوز های با ظرفیت کمتر هم می تواند جوابگوی کار شما باشد.

 

در یک تقسیم بندی کلی می توان گفت که کولرهای گازی خانگی، یا یک تکه هستند یا دو تکه ( اسپیلت ). اگر برای یک کولر گازی یک تکه سیم کشی می کنید، فقط کافی است دو رشته سیم شماره ۲/۵ یا ۴ را مستقیم از جعبه فیوز تا محل نصب کولر قرار دهید.( یعنی شیار بزنید، لوله خرطومی قرار دهید و سپس سیم رد کنید ). اما سیم کشی یک کولر گازی دو تکه به این صورت است که از جعبه فیوز تا محل کمپرسور ( که معمولاً در تراس یا پشت بام نصب می شود )، دو رشته سیم شماره ۲/۵ یا ۴ قرار دهید. و از محل کمپرسور تا اتاقی که خود کولر گازی نصب می شود هم دو رشته سیم دیگر ببرید. برای بیشتر کولر های گازی دو تکه باید فقط برق را تا محل کمپرسور ببرید ولی برقکار باید جانب احتیاط را رعایت کند و برق را تا هر دو محل ببرد. از محل کولر گازی تا جای کمپرسور هم یک کابل ۴ رشته برای تبادل فرمان بین این دو قسمت قرار می دهند که نصب آن همیشه با نصاب کولر گازی است نه برقکار.

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات