برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)


تعاریف:

بكارگیری امكاناتی كه خانه را در اصطلاح “هوشمند” (Smart) كند، همواره یكی از مواردی بوده است كه بشر توجه زیادی به آن داشته و در طول دوره‌های مختلفِ توسعه ی فناوری راه حل های متعددی برای این منظور خلق كرده است. خانه هوشمند به خانه‌ای گفته می‌شود كه ساكنین آن امكان تنظیم و كنترل تجهیزات الكترونیكی منزل خود را از راه دور و نزدیك داشته باشند و نیز بتوانند برنامه‌های مختلف و سناریو‌های متنوعی را برای آن تجهیزات تعریف و اجرا نمایند.

بطور كلی تجهیز ساختمان به مجموعه تجهیزاتی كه به منظور افزایش كارایی و بهره وری و ایجاد محیطی مطبوع برای ساكنین آن طراحی و اجرا میگردند، هوشمند سازی ساختمان نامیده میشود. هدف از اجرای پروژه های هوشمند سازی میتواند تبدیل فضا به یك فضای متمایز و لوكس، تبدیل ساختمان به یك ساختمان با مصرف بهینه انرژی و یا تبدیل خانه به یك خانه مدرن و امن با مدیریت هوشمند باشد.

این تبدیل میتواند تمامی و یا بخشی از تغییرات زیر در ساختمان باشد:
*  تنظیم و كنترل هوشمندانه روشنایی بر اساس زمان، میزان شدت نور طبیعی ونیز حضور ویا عدم حضور ساكنین.
*  تنظیم و كنترل هوشمندانه سرمایش وگرمایش وتهویه فضا بر اساس زمان، دمای هوای بیرون، فصل سال،حضور و یا عدم حضور ساكنین.
* تنظیم و كنترل سیستم صوتی ( موسیقی)  و پخش بی سیم موسیقی های متعدد در فضاهای مختلف منزل.
* برنامه ریزی و كنترل تمامی تجهیزات امنیتی اعم از دوربین ها و سنسورها و سایر امكانات مرتبط.
*  یكپارچه سازی سیستم كنترل روشنائی، سیستم كنترل سرمایش و گرمایش، صوت و تصویر و امنیت در قالب یك سیستم یكپارچه و هماهنگ.

در پی پیشرفت روز افزون صنایع تجهیزات الكترونیكی منازل، صنعت هوشمندسازی ساختمان نیز تحولات عظیمی را شاهد بوده است. شبكه هوشمند منازل شامل بخش‌هایی از قبیل سرگرمی‌ها و تفریحات (پخش فیلم و موسیقی)، سیستم روشنایی، سیستم كنترل دما، سیستم امنیتی، انواع Interface، سیستم اطلاعاتی و ارتباط تجهیزات بخش‌های گفته شده می‌باشد.

 

 

بخش های مختلف خانه هوشمند:

با وجود اینكه برداشت‌های مختلف از مفهوم خانه هوشمند می شود كه بستگی به اطلاعات هر فرد در این زمینه دارد، اما در اینجا مواردی مهم، مختصر و كاملاً پایه‌ای را از خانه هوشمند (اتوماسیون ساختمان) را ذكر می‌كنیم. معمولا هر خانه هوشمند شامل موارد زیر است:

* كنترل دما
* كنترل روشنایی
* پرده‌های برقی و سایر تجهیزات موتوری
* سیستم مدیریت مصرف انرژی
* سیستم امنیتی
* سیستم صوتی (با پوشش كامل منزل)
* سیستم صوتی – تصویری
* Interface (تجهیزات ارتباطی بین كاربران و سیستم)

 

به احتمال زیاد، شما تعدادی از سیستم های ذكر شده بال را در منزلتان دارید. اما سوال اینجاست كه آیا بهتر نخواهد بود اگر تمام این سیستم‌ها از طریق یك Interface  مشترك (مثلاً یك صفحه لمسی و با یك ریموت) كنترل شوند و بتوان به صورت همزمان این تجهیزات را در سناریو‌های تعریف شده از قبل به كار گرفت؟

هدف ما اینست كه تمام این سیستم ها را كه مانند جزایر مجزایی عمل می‌كنند، تحت كنترل یك سیستم مركزی درآوریم

، بنابراین قدم اول، متمركز كردن همه تجهیزات منزل شما در یك بخش مركزی است. زمانیكه همه تجهیزات متمركز شدند، حال می‌توانیم رفتارهای هوشمند متنوعی برای منزل شما تعریف نماییم.

 

 

چند مورد از این رفتارها را در قالب سناریوهای زیر مشاهده می‌نمایید:

 • پرده‌های برقی با طلوع وغروب خورشید، به طور اتوماتیك باز و بسته می‌شوند. و یا فراتر از آن، برای زمان‌های مختلف سال، پرده‌ ها را برنامه‌ ریزی می‌كنید تا از آفتاب داغ تابستان در امان بوده در حالی‌كه از گرمای دل انگیز خورشید در زمستان حداكثر استفاده را می‌برید.
 • زمانیكه در حال خروج از منزل هستید با فشردن یك دكمه، سیستم امنیتی فعال، لامپهای مورد نظر خاموش، سیستم تنظیم دما خاموش و دیگر تجهیزات برق مانند اتو – بخاری برقی- تلویزیون و … خاموش می‌گردد. بنا‌براین لازم نیست در زمان خروج از منزل از چك لیست طولانی خود برای اطمینان از قسمت های مختلف استفاده كنید.
 • زمان ورود شما به اتاقها، چراغها به آرامی روشن و در هنگام خروج با كمی تأخیر خاموش می‌شوند.
 • هنگام بیدار شدن به جای استفاده از ساعتهای زنگ‌ دار آزار دهنده، با صدای موسیقی مورد علاقه‌ تان و با افزایش تدریجی دمای محیط و نور لامپ‌ ها و نیز بالارفتن تدریجی پرده‌ ها از خواب بیدار می‌شوید.
 • یك ریموت زیبا جایگزین ریموت‌های متعدد موجود در سینمای خانگی می‌گردد.
 • از راه دور همه امكانات و تجهیزات موجود در منزلتان را مدیریت وكنترل خواهید نمود. برای مثال زمانیكه ساكنین خانه هوشمند در تعطیلات هستند، می‌توانند به وسیله اینتر‌نت یا تلفن وضعیت امنیتی منزل خود را كنترل نموده، دزدگیر را فعال و یا غیر فعال كنند، تجهیزات برقی را خاموش یا روشن كنند، وضعیت روشنایی منزل را تغییر دهند، سینمای خانگی خود را برنامه‌ریزی كنند و هزاران امكان و قابلیت دیگر.

 

 

زمانیكه همه تجهیزات منزل شما را به یك زبان مشترك برسانیم، گام اول برداشته شده است. بعد از آن شما می‌توانید سناریوهای متعدد (كه اسم آن را رفتار هوشمند می‌گذاریم) را برای منزل خود طراحی و تعریف كنید. رفتارهایی كه شما را شگفت زده خواهند نمود و باور نخواهید كرد از تجهیزاتی كه همواره استفاده نموده‌اید چه قابلیت‌هایی متصور است.

 

این محصولات سطح آسایش، آرامش و امنیت را در منزل شما به شكلی باور نكردنی بالا خواهد برد

 

صفحات جانبی

نظرسنجی

  لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


 • آخرین پستها

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات