برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

برج خنک کن

به منظور خنک کردن کندانسور چیلر معمولا از برج خنک خنک استفاده می گردد که در اینصورت اصطلاحا چیلر با کندانسور آبی می باشد .خنک شدن آب در برج خنک کن با اسپری کردن آب و عبور هوا زا داخل آب اسپری شده صورت می گیرد که با تبخیر شدن بخشی از آب فرایند خنک شدن آب صورت می پذیرد.

همانگونه که در بالا مشخص است معمولا جهت حرکت آب و هوا مخالف هم می باشد و از یک فن برای به جریان انداختن بهتر هوا استفاده می شود .

با توجه به تبخیر آب در برج خنک کن هوا نیاز به مقداری آب تغذیه makeup میباشد و به جهت كاهش میزان رسوب برج نیز نیاز به مقداری تخلیه bleed off می باشد .


طبقه بندی مبردها

۱-هالوکربن ها: دارای اتمهای کلر،فلر،بروم و ید می باشند. مانند R22

۲ـ ایزوتروپ: مخلوط دو یا چند مبرد که بعد از اختلاط یک ماده واحد را تشکیل می دهندو خواص ماده جدید با هر یک از مواد تشکیل دهنده آن متفاوت است. در صدهای مواد تشکیل دهنده این مبرد در حالتهای  گاز و مایع مساوی است مانند R507

۳ـ زئوتروپ: مخلوط دو یا چند مبرد که در فشار و دمای معین درصدهای تشکیل دهنده مواد در حالت گاز و مایع برابر نیستند .مانند R407

۴ـ مواد آلی یا هیدروکربن ها: مثل اتان و بوتان و پروپان و ...R600

۵ـ مواد معدنی: مثل آمونیاک و دی اکسید کربن و ...R700

نحوه انتخاب برج خنك كن مناسب
با توجه به اینكه برج خنك كن معمولا جهت خنك كاری آب به كار می رود لذا اولین اطلاعات مورد نیاز مشخصات آبی می باشد كه باید خنك شود.این مشخصات شامل:

۱- دبی آب

۲- دمای ورودی آب

۳- دمای مورد نیاز در خروجی برج خنك كن

همچنین با توجه به اینكه عملكرد برج خنك كن كه یك سیستم تبخیری می باشد كاملا وابسته به شرایط هوا می باشد لذا مشخصات آب و هوای محل نصب برج خنك كن نیز باید در دسترس باشد كه این مشخصات شامل مورد زیر می باشد:

 دمای مرطوب محیط


با داشتن دبی آب و دمای ورود و خروج آب از برج از رابطه زیر می توان میزان حرارتی که باید منتقل شود را محاسبه نمود :

Q=m .C .(t2-t1)

ظرفیت گرمایی آب 4200 ژول بر كیلوگرم بر درجه سانتیگراد می باشد .بنابراین با داشتن میزان دبی وزنی آب می توان میزان حرارت انتقالی را محاسبه نمود.

فرض كنیند قرار است میزان 160 لیتر در ثانیه آب از دمای 35 درجه سانتیگراد به دمای 30 درجه سانتیگراد خنك شود .میزان حراتی كه باید از آب گرفته شود می شود :

160*4200*5 =3،360،000 وات یعنی معادل 3360 كیلو وات

همانطور كه می دانید هر كیلو وات معادل 3440Btu/hr بوده و هر تن تبرید نیز معادل 12000Btu/hr می باشد لذا ظرفیت برودت مورد نیاز 963 تن تبرید خواهد بود .

اما معمولا اطلاعات و ظرفیت برج ها در كاتالوگ بر اساس شرایط استاندارد ورود آب با دمای 95 درجه فارنهایت و دمای خروج آب 85 درجه فارنهایت و دمای مرطوب هوای 75 درجه فارنهایت ارایه می گردد و به جهت انتخاب برج خنك كن مناسب لازم است از ضریب تصحیح استفاده نمود .

مدار فرمان چیلر آبی

  به منظور محافظت چیلر قطعات كنترلی زیر در مدار فرمان بوبین كنتاكتور كمپرسور چیلر به صورت سری قرار می گیرد كه این قطعات به ترتیب شامل :

1- فیوز 

2- كلید قطع اضطراری  

3- كلید اصلی روشن و خاموش

4- تایمر اصلی(جهت محافظت)

5- كنترل فاز

6- ترموستات آنتی فریز

7- فلوسوییچ گردش آب در برج ها و كندانسور

8- فلوسوییچ گردش آب در اواپراتور

9- ترموستات تنظیم دمای آب چیلد

10- كنترلر فشار بالا

11- كنترلر فشار پایین

۱۲-کنترلر فشار روغن

 

 

منبع:   www.electricir.blogfa.comصفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات