برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)


کلید گردان
کلیات :
کلید گردان یک نوع کلید با عمل نیمه مستقل دستی است که تعریف آن طبق استاندارد به شرح زیر می باشد :
  • کلید (switch): وسیله قطع و وصل مکانیکی که قادر به وصل کردن ، عبور و قطع جریان ها در شرایط عادی مدار می باشد که ممکن است شامل شرایط اضافه بار بهره برداری تعیین شده باشد و همچنین می تواند برای مدت زمان مشخصی تحت شرایط غیرعادی مدار مانند اتصال کوتاه ، جریان را عبور دهد . یک کلید ممکن است قادر به وصل کردن جریان های اتصال کوتاه باشد اما نتواند این جریان ها را قطع نماید .
  • عمل نیمه مستقل دستی : عملی که منحصراً با اعمال مستقیم انرژی به صورت دستی انجام می شود ، بطوریکه نیروی دستی تا یک مقدار حدی که بیشتر از آن به عمل قطع و وصل منجر می شود ، افزایش می یابد بجز در مواردی که عمدا توسط اپراتور به تاخیر می افتد .
کلیدهای گردان و سلکتوری تولیدی شرکت الکترو کاوه ، طیف کاملی از کلیدهای گردان برای قطع و وصل مدارها و منابع تغذیه ، کلیدهای دوطرفه (برق شهر و ژنراتور)، کلیدهای چند مرحله ای (سلکتور سوئیچ) ، کلید آمپرمتر ، کلید ولت متر و کلید جابجایی فازهای موتور مثل ستاره – مثلث و ... را دارا می باشد .
کلیدهای کاوه از جریان نامی 12 آمپر تا 630 آمپر با زاویه های گردش 30 ، 45 ، 60 و 90 درجه با تنوع بسیار بالا در نحوه چیدمان و آرایش کنتاکت ها در رده بهره برداری AC – 23A ( قطع و وصل بارهای موتوری یا سایر بارهای به شدت القایی) مطابق با استانداردهای بین المللیIEC 60947 – 1&3 و ملی ایران 3&1 – 4835 قابل تولید می باشند .
 
کلید کاوه دارای کیفیتی بسیار فراتر از سطح انتظارات و نیازهای استانداردهای مذکور است که تاکنون توسط موسسات معتبر بین المللی همچون VDE آلمان و Semko سوئد و سازمان ها و مراکز معتبردر ایران  همچون پژوهشگاه نیرو و سازمان های تابعه وزارت نفت و وزارت نیرو مورد تایید قرار گرفته و هم اکنون نیز دارای گواهینامه کاربرد علامت استاندارد اجباری از سازمان ملی استاندارد  می باشد .

کلید دو طرفه برق شهر و ژنراتور

بدلیل وجود کنتاکت های ترکیبی منحصر به فرد در کلیدهای دوطرفه قابل قطع زیر بار کاوه ،  انجام عمل قطع و وصل در این کلید با یک فضا و یک مکانیزم قطع و وصل امکان پذیر می باشد .(در سایر کلیدهای دوطرفه از دو کلید با دو مکانیزم معکوس استفاده شده است .)

این کلیدها دارای یک وضعیت خاموش (قطع کامل) در بین حالت های 1 و 2 است و از نظر ابعادی کوچک و کم حجم می باشند .

دارای ایمنی بالا و نصب ساده و بدون هیچگونه اتصالات ترکیبی بین ترمینال ها می باشد .

 

این کلیدهاازجریان نامی 160 تا 630 آمپرمیباشندکه درحال حاضرکلید 200 آمپرآن (FMUN/4pole(20/4 آن تولید و قابل عرضه بوده و سایرتیپ ها نیز دربرنامه تولیدآتی شرکت قراردارند

 

کاربرد :

در منابع تغذیه ، سیستم های "بای پس" ، سیستم های راهنمایی و مولدهای برق برای مراکز و صنایعی از قبیل  موارد زیر قابل استفاده است :

 

صنایع آب

ارتباطات

راه آهن

مخابرات

شرکت های تولیدی

فرودگاه ها

بیمارستان ها

 

ویژگی های طرح :

 

قرار گیری سیستم کامل کلید دوطرفه در یک کلید

دارای ابعاد کمپکت و صرفه جویی تا 60% در فضای تابلو

بدون نیاز به سیم کشی یا اتصال شمش مسی بین ترمینال های ورودی

کارآیی و راندمان عالی الکتریکی

کنتاکت تیغه ای (کاردی) “L” شکل و منحصر به فرد

قابلیت مشاهده کنتاکت ها برای بازرسی

ظرفیت قطع بار کامل

عمل قطع – وصل سریع

قطع کنتاکت ها از دو قسمت (ورودی و خروجی)

 استانداردها :

 

IEC 60947 – 1&3

EN 60947 – 1&3

VDE 660 – 107

4835 – 1&3 استاندارد ملی ایران
http://www.electrokaveh.com/Products/%DA%A9%D9%84%DB%8C%D8%AF-%DA%AF%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D9%86-1.aspx

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات