برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

درایوهایAC وکن

درایوهای Vacon یک مصداق واقعی از درایوهایAC مدرن است.قبل از هر چیز اجازه بدهید مقایسه ای بین کامپیوتر و ساختار درایوهای وکن داشته باشیم.ساختمان درایوهای وکن

در یک نگاه کلی هر درایو وکن شامل :

مدول کنترل

کارتهای آپشن

و مدول قدرت می شود .

ابزارهای نرم افزاری درایوهای وکن

درایوهای وکن با ابزارهایPC قدرتمندی پشتیبانی می شود. این ابزارها تمام نیازهای مشتری را برای شکل دهی و بکارگیری درایو مرتفع می سازد.

بگذارید با ابزارهای نرم افزاری وکن بیشتر آشنا شویم.
NC Load برای ریختن برنامه در داخل درایو

NC Def برای تعریف پارامترها

NC Drive برای راه اندازی درایو

NC Debug جهت گرفتن اطلاعات و ردیابی اشکالات

NC 1131-3 برای برنامه نویسی

با استفاده ازNCDef شما می توانید پارامترهای اختصاصی خودتان را تعریف کنید و مقادیر آنها را در پانل درایو ببینید و حتی آنها را تغییر بدهید .

با استفاده ازNC 1131-3 شما می توانید برنامه های کاربردی دلخواه خودتان را توسعه دهید.

NC Drive به شما کمک خواهد کرد که خیلی از پارامترهای درایو را در مونیتور کامپیوترتان بصورت گرافیکی ببینید و یا آنها را تغییر دهید.

ازNC Load برایDownload کردن برنامه های کاربردی و نرم افزارهای سیستم می توانید استفاده کنید.ازNC Debug جهت مشاهده پارامترها و متغیرهای نرم افزار سیستم درایو می توانید استفاده کنید.البته هیچ ضرورتی ندارد که شما از این ابزارهایPC استفاده کنید زیرا پانل قدرتمند وکن امکانات بیشماری را در اختیارتان قرار خواهد داد .برای مثال پارامترهای متعددی را می توان در پانل درایو نمایش و یا تنظیم نمود . می توان ترتیبی داد که تنها پارامترهای مورد نظر در پانل نمایش داده شوند با این پانل قادر هستید بطور همزمان سه مقدار قابل اندازه گیری نظیر جریان – ولتاژ و گشتاور را مشاهده کنید.
برنامه های کاربردی درایوهای وکن

در هر درایو وکن برنامه های کاربردی همه منظوره ای برای اغلب نیازهای صنعتی قرار داده شده است. بطوریکه شما متناسب با نیازتان کافی است یکی از آنها را انتخاب کنید .

برنامه کاربردی Basic

برنامه کاربردی Standard

برنامه کاربردیLocal/Remote

برنامه کاربردیMulti Speed

برنامه کاربردیPID-Control

برنامه کاربردیMulti Purpose

برنامه کاربردیPump & Fan

اما هنوز وکن بیکار نمی نشینید و با ارائه بیش از300 برنامه کاربردی مختلف برای کاربردهای خاص سعی می کند که نیازهای هر صنعتی را پوشش دهد .

برنامه کاربردی برای کنترل جرثقیل

کنترل کمپرسور

کنترل فن

کنترل نقاله

کنترل پمپ

کنترل وینج

و برنامه کاربردی کنترل آسانسور

نمونه هائی از انها می باشد.

اما اجازه بدهید با یک مثال مفهوم یک برنامه کاربردی را بیشتر توضیح بدهیم . یک برنامه کاربردی متناسب با نیازهای کاربرد مورد نظر طراحی می شود. برای مثال برنامه کاربردیMaster Follower قادر است، دور دو موتور مجزا ازهمی که گشتاور بار را مشترکا تامین می کنند را کنترل نماید. در این کاربردها برنامه Master Follower گشتاور بار را بمیزان مساوی بین دو موتور توزیع می کند. متذکر می شود که این برنامه کاربردی قادر است سرعت دو یا چند موتور را نیز کاملا سنکرون نماید.

بگذارید در شکل زیر به شما نشان بدهیم که چگونه در کاربردهای نفتی این برنامه کاربردی جالب قدرت خود را نشان می دهد.
بطوریکه مشاهده می کنید دو موتور، هر کدام بقدرت850 کیلووات مشترکا یک وینچ حفاری را درایو می کنند . درایوها بگونه ای عمل می کنند که هر کدام نیمی از گشتاور مورد نیاز بار را تامین نمایند.

بعنوان یک مثال دیگر از برنامه های کاربردی وکن به برنامه کاربردی High Speed وکن اشاره می کنیم . حتما شما نیز از شنیدن اینکه این برنامه قادر است فرکانس خروجی درایو را تا2000 هرتز بالا ببرد تعجب خواهید کرد. اگر موتورAC دو قطب باشد با این فرکانس دور موتور به120.000 دور در دقیقه خواهد رسید!

وکن برنامه های کاربردی متنوعی را برای کاربردهای پمپ و فن طراحی نموده است . در واقع در یک برنامه کاربردی تمام تمهیدات لازم برای کاربرد مورد نظر توسط وکن پیش بینی می شود.

برنامه کاربردی ورودی و خروجیهای درایو را تعریف می کند.

سرعتهای مورد نیاز را تعریف می کند.

مشخص می کند که سیستم بصورتClosed Loop یا Open Loop کنترل شود .

نوع و نحوه ارتباط سریال درایو با سایر سیستمها را مشخص می کند

پارامتر تحت کنترل نظیر گشتاور ، موقعیت ، سرعت ، و یا کشش را مدیریت می کند.

کارت هایOption مورد نیاز را مشخص می کند.

مستندات لازم جهت استفاده از برنامه را در اختیار مشتری قرار می دهد.

اجازه بدهید نمونه دیگری از برنامه های کاربردی وکن را توضیح بدهم .

برنامه کاربردی کنترل پمپ و فن یاPFC

در این مثال سه الکترو پمپ مجهز به درایو، آب مورد نیاز یک فرآیند را تامین می کنند. هدف اینست که فشار خروجی تحت کنترل باشد. اگر کنترلی صورت نگیرد بدیهی است که با تغییر دبی خروجی فشار خروجی نیز تغییر خواهد کرد. برای این منظور یک سنسور فشار در خروجی سیستم نصب میگردد.

نخست درایو اول روشن می شود و فشار مورد نظر را تامین می کند.

اگر دبی خروجی، متناسب با نیاز فرآیند، افزایش پیدا کند درایو دوم نیز بطور اتوماتیک روشن شده و فشار مورد نظر را تامین می کند . در همین حال درایو اول با حداکثر ظرفیت خود کار خواهد کرد.

با افزایش دبی خروجی درایو سوم نیز روشن می شود و تنظیم فشار توسط آن صورت می گیرد.

اگر دبی خروجی کاهش یابد درایو سوم خاموش شده و تنظیم فشار به درایو دوم منتقل می گردد.

بهمین ترتیب و دقیقا متناسب با نیاز فرآیند و بصورت کاملا اتوماتیک الکترو پمپ ها وارد کار شده و یا از سرویس خارج میشوند . و نهایتا فشار خروجی سیستم همواره ثابت خواهد بود. تمام عملیات بطور اتوماتیک صورت می گیرد و شما به اقداماتی نظیر برنامه نویسی نیاز نخواهید داشت . و مهمتر از آن شما نیاز به تجهیزات اضافی نظیرPLC نیز ندارید .
توجه فرمائید که این برنامه کاربردی جالب به رایگان در اختیار شما قرار داده می شود. اینها قابلیت هائی هستند که ازVacon یک درایو متفاوت می سازد .و از این بیشتر! وکن برای توسعه برنامه های کاربردی کاملا اختصاصی شما ابزارهای نیرومندی در اختیارتان قرار می دهد. با استفاده از محیطNC1131-3 ، که زبان برنامه نویسی متداول و استانداردPLC ها است، شما می توانید درست نظیر برنامه نویسی در محیط هایPLC ، برنامه های کاربردی خودتان را در محیط درایوهای وکن توسعه بدهید.

ارضاء نیاز مشتریان

راستی چه نگرشی پشت اینهمه انعطاف پذیری نهفته است ؟ پاسخ این سوال را از خود وکن جویا می شویم . وکن برای ارضا نیازهای مشتریان کار خود را در سه محور استراتژیک متمرکز کرده است.

درایوهای استاندارد برای کاربردهای همه منظوره و مشتریان Brand Label

درایوهای مخصوص مشتریانOEM یا سازندگان ماشین نظیر اطلس کوپکو

و بالاخره درایوهای سیستم برای کاربردهای سیستمی نظیر خطوط تولید کاغذ و فولاد

وکن سعی نموده است برای هر گروه راه حلهای متناسبی ارائه دهد .

گواه این ادعا در ترکیب حیرت انگیز مشتریان وکن نهفته است :

هانی ول Honey well

اطلس کوپکو Atlas Copco

بایر Bayer

شیندلر Schindler

کاتلر همر Cutler – Hummer

رولز رویس Rolls Royce

کنه کرین Kone Cranes

راکول Rock well

گاردنر دنور Gardner- Denver


تنها نمونه هایی از مشتریان;6;;;Brand Label و OEM شرکت وکن هستند.

Vision وکن صراحتا آرمانهای آن شرکت را به این صورت بیان می کند :

ما بعنوان لیدر تکنولوژی ساخت درایوهایAC با طراحی و ساخت درایوهای مورد نیاز هر کاربرد موقعیت خود را در بازارهای جهانی بهبود می بخشیم.

راه حلهای وکن

هنوز وکن بیکار نمی نشیند و در یک اقدام بی سابقه با معرفی راه حلهای وکن برای فرآیندها و صنایع مختلف گام بزرگی در برآوردن نیازهای مشتری بر می دارد. برای مثال به راه حلهای وکن در صنایع دریائی ، راه حلهای وکن برای موتورهای ولتاژ متوسط و راه حلهای وکن در فرآیندهای آب و فاصلاب می توان اشاره نمود.

هارمونیکها

وکن در سخت افزار نیز متفاوت ظاهر شده است . اجازه بدهید به گوشه ای از قابلیت های سخت افزاری وکن اشاره کنیم. قبل از هر چیز یادآوری کوتاهی خواهیم داشت به ریاضیات هارمونیک ها.
بطوریکه مشاهده می کنید اگر یک مولفه هارمونیکی، نظیر مولفه هارمونیک پنجم به مولفه فاندامنتال اضافه شود شکل موج نهائی دچار اعوجاج خواهد شد . این اعوجاج ناشی از ماهیت غیر خطی درایوهایAC بعنوان بار می باشد.

هارمونیک ها اثرات سوئی در شبکه و عملکرد سایر اجزا سیستم از خود بجای می گذارند .

آنها موجب :

افزایش جریان در کابلها می شوند

ضریب قدرت خط را کاهش می دهند

در عملکرد خازنهای تصحیح توان راکتیو اختلال ایجاد می کنند

روی تجهیزات خطوط قدرت اغتشاش ایجاد می کنند

و در عملکرد بعضی از تجهیزات ابزار دقیق و مخابراتی اختلال بوجود می آورند.

کلیه درایوهای وکن برای کاهش اثرات هارمونیکها مجهز به فیلتر هارمونیکی داخلی هستند . این فیلترها جریانهای هارمونیکی ناشی از عملکرد درایو روی شبکه را بطوریکه مشاهده می کنید کاهش می دهند.
کنترل دورهای سریCXR وکن قادرند در چهار ربع کار کنند آنها می توانند انرژی برگشتی ناشی از عملکرد برخی از بارها را به شبکه عودت دهند . برای مثال در یک جرثقیل، و هنگام پایین رفتن یک هویست، انرژی برگشتی را یا باید در المنت های حرارتی تلف نمود و یا اینکه آنها را به شبکه عودت داد. در این کاربرد و کاربردهای مشابه درایوهایCXR وکن راه حل مطمئن و مقرون بصرفه ای از نقطه نظر میزان مصرف انرژی بشمار می روند .

درایوهایCXR مزایای بیشمار دیگری نیز دارند . توتال هارمونیک جریان در این درایوها کمتر ازاست . با این اوصاف اینها در واقع از شبکه عملا جریان سینوسی می کشند. این درایوها همچنین قادرند بطور موثر ضریب قدرت را نیز اصلاح کنند.

سیستمهای ورودی/خروجی

سیستم های ورودی و خروجی در درایوهای وکن بسیار منعطف هستند.

خیلی از این ورودی/خروجیها را میتوان برای انواع فانکشن ها برنامه ریزی نمود. برای مثال یک ورودی دیجیتال را میتوان برای وضعیت های زیر برنامه ریزی کرد :
فرمان روشن یا خاموش شدن موتور
فرمان تغییر جهت چرخش موتور
انتخاب یک سرعت از قبل برنامه ریزی شده
فرمان تغییر شتاب
انتخاب رفرنس سرعت
فرمان توقف اضطراری
افزایش یا کاهش دور تا زمانیکه ورودی فعال است
و فانکشن های دیگر .

هر چند که شما می توانید نظیر سایر درایوهایAC موجود در بازار درایو وکن را تهیه و مورد استفاده قرار دهید ولی برای برخوداری از تمام ظرفیت های درایو بهتر است کاربرد مورد نظرتان را به شرکت پرتو صنعت اعلام کنید . در این صورت و با توجه به کاربرد مورد نظر شما، برنامه کاربردی مطلوب و کلیه کارتهای مورد نیاز در درایو نصب و به شما تحویل داده خواهد شد.

تولید و لجستیک در وکن

قدرت وکن از کار تیمی و تکنولوژی پیشرفته آن ناشی می شود. ساختار سازمانی وکن بنحوی طراحی شده است که بطور موثر با تامین کنندگان مواد و مشتریان ارتباط برقرار می کند . این سازمان، ساختاری یادگیرنده ، سیال و ساده دارد . در وکن فرایند ها به دقت طراحی میشوند. حدود10%در آمد وکن صرف تحقیقات و توسعه می شود .

تمام مواد بکار رفته در ساختمان درایوها بدقت انتخاب می شوند وکن همواره بدنبال استفاده از قطعات با کیفیت مطلوب است .تمام درایوهای تولید شده در وکن بطور کامل تست میشوند. آنها میتوانند هر توانی داشته باشند. در وکن حتی موتورهای مگاواتی برای تست درایوهای توان بالا موجود است.آموزش در وکن متناسب با نیازهای مشتری توسعه داده میشود. در واقع با دریافت هر سفارشی و همزمان با تولید، دپارتمان آموزش نیز تمهیدات لازم برای آموزش به مشتری را تدارک می بیند.تولید در وکن با کمک شبکه ای از پیمانکارانی که هر کدام در کار خود سرآمد هستند صورت میگیرد. در حالی که تولید بردها و سایر قطعات توسط پیمانکاران صورت میگیرد، مونتاژ نهائی و تست محصول توسط وکن انجام می گیرد.

تولید در وکن تقریبا بصورت اتوماتیک و با حمایت گسترده سیستمهای اطلاعاتی کامپیوتری صورت میگیرد. این اطلاعات شامل کلیه اطلاعات ساخت، تست و تحویل آن به مشتری میشود. تست درایوها کاملا اتوماتیک بوده و درایوها بدون دخالت دست وارد محیط تست شده و بدقت توسط سیستمهای کامپیوتری تست میشوند. در محیط تست شرائط خاص نظیر تست در دمای بالا مهیا است.

درایوهای وکن جوابگوی نیازهای طیف وسیعی از مشتریان است. تنوع محصولات وکن جوابگوی انواع نیازها از خطوط تولید کاغذ و فولاد گرفته تا کاربردهای دریائی میباشد. درایوهای سریNXS برای کاربردهای همه منظوره، درایوهای سریNXP برای کاربردهای با پرفورمنس بالا و درایوهایNXW برای کاربردهای دریائی و محیطهای سخت ساخته شده اند. به اینها باید درایوهایNXL را اضافه نمود که جوابگوی نیازهای ساده مشتریان می باشد.

شبکه خدمات24 ساعته و هفت روز هفته در اغلب نقاط جهان گسترده است. هر واحد خدماتی بدقت از سوی وکن ممیزی شده و حیطه عملیات آن مشخص میگردد. فعالیت تمام مراکز سرویس از طریق وکن فنلاند هدایت وکنترل میگردد. متخصصین سرویس در وکن فنلاند آموزش داده شده و گواهینامه های مرتبط با میزان آموزش دریافت می کنند.

لجستیک موثر کلید موفقیت در تولید میباشد. ازاین رو سیستمهای اطلاعات و دیتابیسهای وکن بطور موثر از تولید پشتیبانی میکنند. باید اضافه کرد که تولید در وکن بر طبق سفارش مشتری صورت می گیرد

http://howstuffworks.mihanblog.com/post/31

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات