برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

 1. تعیین نسبت نواحی : شامل سه ناحیه سقف، اتاق و کف میباشد و هر کدام نشانگر سهم انعکاس نور بوسیله آن ناحیه، در روشنایی سطح کار میباشند. هر کدام از نسبت های ناحیه طبق تعریف، مساوی با 5/2 برابر نسبت مساحت دیوارهای آن ناحیه به مساحت خود آن ناحیه، میباشد. در واقع هر چه قدر چراغ به سقف نزدیک باشد، نسبت ناحیه سقف کوچکتر، و هرچه قدر چراغ به سطح کار نزدیکتر باشد، نسبت ناحیه اتاق کوچکتر و هر چه قدر سطح کار کوتاهتر باشد، نسبت ناحیه کف کوچکتر خواهد شد. در مراحل بعدی محاسبه خواهیم دید که، کوچک بودن این نسبتها به معنی ضریب بهره نوری بالاتر میباشد. البته بهینه کردن بهره نوری از این منظر بیشتر به ابعاد اتاق بستگی دارد. زیرا با کوچک کردن هر نسبت، نسبت دیگر بزرگ خواهد شد. ولی اگر تا حد امکان بتوانیم، سطح کار و چراغ را به هم نزدیک کنیم، ضریب بهره بالاتری خواهیم داشت. به هر حال طبق تعریفی که از در سطرهای بالا بیان شد، ضابطه نسبتهای نواحی به صورت زیر خلاصه میگردد :
 • نسبت ناحیه سقف :
 • ناحیه اتاق :
 • ناحیه کف :
 1. تعیین ضرایب انعکاس موثر : که شامل دو ضریب موثر انعکاس ناحیه کف و ناحیه سقف میباشد و هر کدام نشانگر آن است که چه مقدار از نوری که از ناحیه اتاق به آن ناحیه میرسد، بوسیله انعکاس به ناحیه اتاق باز میگردد. محاسبه این ضرایب بوسیله جدول استانداردی مانند جدول زیر که بوسیله جامعه مهندسین روشنایی ایران منتشر میگردد، انجام میگیرد :

   

  جدول شماره 4 : نمونه ای از جدول تعیین ضریب انعکاس ناحیه کف و سقف

cρ یا ρf به %←

     

ρ به %←

 

CCR یا ↓FCR

                                               
                                               

                                                 
                                                 
                                                 
                                                 
                                                 
                                                 
                                                 
                                                 
 • ضریب انعکاس موثر ناحیه سقف را با ccρ نشان میدهند و برای بدست آوردن آن در جدول فقط از cρ وw ρ و CCR استفاده میکنیم.
 • ضریب انعکاس موثر ناحیه کف را با fcρ نشان میدهند و برای بدست آوردن آن در جدول فقط از fρ وw ρ و FCR استفاده میکنیم.
 1. تعیین ضریب بهره اتاق CU : این ضریب نشانگر آن است که ناحیه اتاق چه بهرهای از نور تولید شده، میبرد. این ضریب نیز بوسیله جدول استانداردی مانند جدول شماره 2 تعیین میگردد.

10- محاسبه ضریب نگهداری MF : این ضریب نیز به توسط تعدادی نمودار و جدول تعیین میگردد. که تحلیل آنها از حوصله این بحث خارج است. فقط همین کافی است که بگوییم این ضریب بستگی به عواملی همچون بازه زمانی تمیز، تعمیر و تعویض کردن چراغها، لامپها و سطوح مکان و میزان آلودگی محیط و میزان افت شار نوری چراغها در گذر زمان و میزان افت ضریب انعکاس سطوح در گذر زمان و سیستم روشنایی لامپها و خطای ولتاژ تغذیه و دما و حتی درصد از دست رفتن کارایی مناسب قطعات داخلی لامپها، دارد. به طور تقریب در بدترین حالت و بهترین حالت این ضریب بین 98/0-4/0 خواهد بود. میتوان بسته به شرایط وبه طور تقریب، عددی را از این رنج انتخاب کرد. بعضی اوقات در حل مسئله، این عدد را به صورت ضرایبی از عومل مختلف، به ما میدهند که در آن صورت میتوان ضریب نگهداری را به این صورت محاسبه کرد :

MF= BF*LBO*LDD*LLD*LLF*LSD*LSDF1*LSDF2*VF*RSDDF*RSD*TF

11-محاسبه شار کل نوری مورد نیاز øt : که مطابق رابطه زیر قابل محاسبه است.

= →

12- تعیین تعداد چراغها n : در این مرحله با توجه به چراغ و لامپ انتخابی، شار نوری هر لامپ و تعداد لامپهای هر چراغ را مشخص میکنیم. سپس با استفاده از رابطه تعداد چراغهای لازم را بدست می آوریم. در این رابطه m تعداد لامپهای یک چراغ و 1Φ شار نوری یک لامپ به لومن [Lm] میباشد. حاصل را باید گرد کرد و به صورت یک عدد صحیح بیان نمود.

13-تعیین تعداد طولی nL و عرضی nW چراغها : در این مرحله سعی میکنیم چراغها را طوری در طول و عرض بچینیم که اولا تعداد چراغهای چیده شده برابر یا نزدیک به تعداد چراغهای محاسبه شده، در مرحله قبل باشد و دوما نسبت تعداد طولی چراغها به تعداد عرضی چراغها تقریبا برابر با نسبت طول اتاق به عرض اتاق باشد. این دو خواسته را به صورت روابطی که در ادامه میآید، بیان میکنیم.

n≈nW*nL , nW≈ , nL≈

در روابط بالا nL تعداد چراغها در طول و nW تعداد چراغها در عرض میباشد.

14-تعیین چیدمان چراغها : در این مرحله جهت ایجاد روشنایی یکنواخت، فاصله

چراغهای کناری از دیوار را، نصف فاصله دیگر چراغها از هم در نظر میگیریم و آنها را مطابق روابط زیر بدست میآوریم.

, که در آن dx فاصله چراغهای کناری از دیوار در طول و x فاصله چراغهای میانی از هم در طول میباشد.

, که در آن dy فاصله چراغهای کناری از دیوار در عرض و y فاصله چراغهای میانی از هم در عرض میباشد.

و همچنین این روابط نیز برقرار میباشد.x=2*dx, y=2*dy

اگر فاصله چراغها از هم خیلی کم بود میتوان به مرحله 12 برگشت و با انتخاب چراغ و لامپی که شار نوری بیشتری دارد و یا تعداد لامپ بیشتری را در خود جای میدهد، این مشکل را حل کرد و به تبع آن محاسبات گامهای بعدی را نیز تغییر داد.

 

شکل شماره 1 : نمونهای از چیدمان چراغها در سقف یک اتاق

 

               

15- دقت در عدم غیر مجاز بودن فاصله چراغها از هم s : با توجه به چراغی که انتخاب نمودهایم و با مراجعه به جدول استاندارد یا کاتالوگ آن چراغ میتوان نسبت را یافت. که در آن مقدار d را دادهاند و s حداکثر فاصله مجاز بین دو چراغ میباشد و MH نیز همان hr است. بنابراین حداکثر فاصله مجاز بین دو چراغ را میتوان بدین ترتیب به دست آورد. s=d*hr

اگر s<x,y باید به مرحله 12 برگشت و با انتخاب چراغ و لامپی که شار نوری بیشتری دارد و یا تعداد لامپ بیشتری را در خود جای میدهد، این مشکل را حل کرد و به تبع آن محاسبات گامهای بعدی را نیز تغییر داد. در غیر اینصورت محاسبات مشکلی ندارد و همان را ملاک انجام کار قرار میدهیم.

در آخر لازم به ذکر است که برای انجام محاسبات روشنایی به خصوص محاسبات روشنایی مکانهایی، با ابعاد هندسی پیچیده، بهتر است از نرمافزارهای محاسباتی استفاده کرد. در این نرمافزارها ویژگیهای محاسباتی انواع محصولات روشنایی شرکتهای سازنده وجود دارد و میتوان آنها را به روز کرد. بنابراین کار کردن با این نرمافزارها بسیار ساده میباشد و در عین حال فرآیند محاسباتی آن نیز بسیار دقیق است.

http://gh-sahraei.persianblog.ir/post/27

صفحات جانبی

نظرسنجی

  لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


 • آخرین پستها

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic