برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

بایدها ونبایدها در آسانسور

 سامانه خبری سندیکای آسانسور: چون امروزه بیش تر اماکن تجاری و اداری در بلوک های ساختمانی قرار دارند نیاز به استفاده از آسانسور یکی از ضروریات زندگی روزمره شده است .در واقع با توجه به افزایش برج های ساختمانی در شهر ها باید بگوییم اگر آسانسور وجود نداشت ما باید چه کار می کردیم؟ به اعتقاد بسیاری  از مردم برای بالا رفتن و دستیابی به طبقات بالاتر بهتر است از پاهای خود کمک بگیرید . می توانید هنگام استفاده از آسانسور عکس خود را درون آینه داخل آسانسور تماشا کنید ، ‌آواز بخوانید و … شاید هم بسیاری از اوقات مجبور شوید در طول راه به طبقات بالاتر  یا پایین تر با کسی یا کسانی  همراه باشید. بنابراین باید از انواع مختلف  آداب نانوشته مربوط به مشارکت استفاده از آسانسور در اماکن کاری و عمومی  آشنا باشید  . به نظر می رسد اکثراً به هنگام استفاده مشترک از آسانسور مردم دچار اشتباهاتی می شوند ولی نکات مندرج در این مقاله به شما کمک می کند تا نحوه صحیح استفاده از آسانسورهای عمومی را فرا گیرید .

 باید ها

اگر در آسانسور قرار دارید و هنوز در آن باز بوده ولی نزدیک است بسته شود وافراد دیگری در حال ورود به آسانسورهستند دررا برای آنها باز نگاه دارید یا دکمه مخصوص باز نگاه داشتن دررا فشار دهید تا آنها بتوانند سر فرصت و بدون عجله وارد شوند.

هیچ چیز بدتر از این نیست که فردی با عجله بخواهد وارد آسانسوری شود که درب آن درحال بسته شدن است و ناگهان در محکم به صورت وی بر خورد کند . شاید اگر این کار را انجام دهید دیگر افراد حاضر در آسانسور قدری ازرفتار شما متعجب شوند ولی شما به زودی همه چیز را فراموش خواهید کرد در صورتی که مطمئن باشید فردی که اجازه ندادید درب آسانسور به صورتش بخورد ،همیشه چهره  شما را بخاطر خواهد داشت .

 اگر خیلی حالتان خوب نیست به ویژه اگر در اثر حال نامساعد خود مرتب سرفه یا عطسه می کنید سعی کنید در صورت امکان صبر کرده تا به تنهایی بتوانید از آسانسور استفاده کنید .اگر آسانسور شلوغ نباشد عطسه و سرفه کردن شما از چشم دیگران مزاحمت محسوب نمی شود .هنگام قرار گرفتن در آسانسور شلوغ رعایت فضا برای دیگران را هم بکنید.

نباید ها

در برج های خیلی شلوغ که امکان استفاده همزمان بسیاری از افراد ازآسانسور وجود دارد و مرتبا آسانسورها پر و خالی می شوند و اکثرا  همه عجله دارند.  بهتر است تنها برای یک یا دو طبقه افراد زیادی را  معطل نگذاشته و خود زحمت این یک یا دو طبقه را بکشید مگر در شرایطی که جسم شما از نظر سلامتی به شما این اجازه را نمی دهد .

در جهان تجارت زمان یعنی پول . اگر در چنین ساختمان اداری بزرگی فقط برای بالا رفتن از یک یا دو طبقه از آسانسوراستفاده کنید وجهه خوبی درنظردیگران پیدا نخواهید کرد .‌(این مشکل بیش تر هنگام بالا رفتن از طبقات روی می دهد تا پایین آمدن. برخی از افراد به دلایل شرایط جسمی خاص به سختی امکان انجام آن را دارند) .

 اگر آسانسور خیلی شلوغ بود به خاطر همکار یا دوستتان آن را خیلی معطل نگاه ندارید چون مثلا او در حال آب خوردن در طبقه ای است که آسانسور به خاطر وی معطل نگاه داشته شده است. قانون آداب و معاشرت در چنین شرایطی حکم می کند که اگر ظرف چند ثانیه فردی را که به خاطر وی دیگران را منتظر نگاه داشته اید را مشاهده نکردید یا صدا بزنید و یا از بقیه جدا شده و بگذارید دیگران به کارشان برسند  .اگر دیگر افراد حاضر در آسانسور عجله داشتند در را ببندید و از نوبت بعدی آسانسور استفاده کنید .

 کسی که کنار پانل مخصوص هدایت آسانسور ایستاده است ، آسانسور چی نیست . اگر آسانسور شلوغ باشد شاید وی داوطلبانه بخواهد این کار را برای دیگران انجام دهد اما غالبا بهتر آن است که خود دکمه طبقه مورد نظرتان را فشار دهید و نگویید ” می شود لطفا دکمه طبقه ۴ را هم بزنید ” . اگر آسانسور خیلی هم شلوغ نبود قطعا این وظیفه خودتان است که دکمه طبقه مورد نظرتان را فشار دهید .

 اگر دیگران در آسانسور باشند وشما از تلفن همراه خود استفاده کنید ، کار درستی انجام نمی دهید مگر اینکه تمام افراد حاضر در آسانسور با یکدیگر آشنا باشند . در غیر این صورت بر قراری هر گونه مکالمه خصوصی درآسانسور کارمودبانه ای نیست .

وقتی با غریبه ای در آسانسور قرار دارید شاید قدری با وی هم کلام شوید در این صورت بهتر است این مکالمه در حد امکان کلی و خلاصه باشد .(‌اکثر مواقع این مکالمات راجع به آب و هواست )‌برای مثال: امروز صبح چه باران خوبی بارید ؟

 در نهایت مهم ترین نبایدی که در آداب استفاده  از آسانسور باید رعایت کنید آن است که تحت هر شرایط جسمی که هستید سعی کنید نظم و بهداشت  محیط آسانسور را رعایت کنید حتی اگراز شدت ناراحتی و فشار جسمی صورتتان بنفش شده باشد . اگر این کار را نکنید جلوی دیگران خجالت زده می شوید. حتی هنگامی که در آسانسور تنها هم هستید نباید نظم  و بهداشت رایج در آن را مختل سازید.

منبع : وب سایت ایران مجری

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic