برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

این بنده از حدود 10 سال پیش به مطالعه و کار تجربی در زمینه سیستمهای اتصال زمین (ارت) اشتغال داشته و هم به واسطه همکاریهایش با شرکتهای برق و صنایع دیگر و هم به یمن مصاحبت همکارانش در نظام مهندسی اصفهان، مختصر دانش و تجربه ای در جنبه های مختلف این شاخه فراهم آورده است.

در کلاسهایی که در طی این ده سال در محضر این همکاران برگزار شده تلاش کرده ام در درجه اول اینرا تاکید و تشریح کنم که ارتینگ فقط زیر خاک کردن یک توده فلز نبوده و "کار هر کارگری نیست" و از دیدگاه تحلیلی یکی از مشکلترین و پیچیده ترین مباحث نظری را دارد. در درجه دوم هم تلاش کرده ام با بسیاری از باورهای غلط و ابتکارات عجیب و غریب در این شاخه مقابله کنم.

یکی دو ماه پیش کتابی را در بازار زیارت کردم که یکی از مستمعین در همین کلاسها از ترکیب عرایض مخلص و مطالبی دیگر، بصورت یک لحاف چهل تکه به یکدیگر چسبانده و به نام مبارک خودشان چاپ فرموده بودند! مصداق همان حکایت معروف و غیر قابل ذکر مولانا در مثنوی (!!).

این اتفاق در کنار شنیده هایی که از برگزاری برخی دوره های آموزشی که در این شهر گل و بلبل برگزار میشود و خلایق را به بهانه آموختن شیوه های تخصصی و نکات عملی سیستم زمین به کلاس میکشانند و مقادیری "دوغ لیلی" به آنها تحویل میدهند، غیرت معلمی مخلص را به جوش آورد تا ترجمه کتاب فوق را که سالها پیش به جایی رسانده ولی رها کرده بودم، تکمیل کرده و به بوتۀ چاپ برسانم.

این کتاب در مورد روشهای اجرای ارت چیز زیادی نمیگوید ولی در عوض در باب اصول و مبانی سیستم زمین و از آن مهمتر در مورد انواع روشهای اندازه گیری سیستم زمین از باء بسم الله تا تای تمة هر چه بخواهید در آن می یابید. آنرا معروفترین و معتبرترین کمپانی سازنده دستگاههای ارت سنج تهیه کرده و از سال 1947 که اولین نسخه این کتاب ارائه شده تا زمان حاضر مکرراً با تعلیقات و اضافات به چاپ رسیده است. بطور خلاصه بنده که قریب 500 سند و کتاب و استاندارد را در زمینه ارت خوانده و بررسی کرده ام چیزی را از آن مفیدتر نیافته ام (لطفا اگر شما چیز بهتری میشناسید به بنده هم معرفی فرمایید. ثواب دارد!). 

امیدوارم تلاشهایی که انتشارات دانش پژوهان انجام داد تا در این وانفسای کاغذ و مقوا قیمت کتاب را به حداقل ممکن برساند و عنایت دوستانی که آنرا به همکاران و دوستانشان معرفی میکنند باعث شود همه مهندسین برق علاقمند به مباحث علمی و عملی ارتینگ، به کتاب دسترسی پیدا کنند و مبحث مذکور روزی بعنوان یک تخصص و یک موضوع مهندسی در تلقی عام مطرح شود.  


نفوذ به عمق زمین (راهنمای عملی اندازه گیری مقاومت سیستم های اتصال زمین)

فهرست فصول:

فصل اول: اندازه گیری مقاومت سیستمهای اتصال زمین

فصل دوم : مقاومت مخصوص خاك                     

فصل سوم : اندازه گیری دقیق مقاومت در سیستم های اتصال زمین های گسترده   

ضمیمه اول : نوموگرام تخمین مقدار مقاومت سیستم ارت

ضمیمه دوم : روش تزریق جریان                                                                                  

ضمیمه سوم : روش میلهای بهم پیوسته

ضمیمه چهارم : اندازه گیری مقاومت سیستم های ارت گسترده                    

ضمیمه پنجم : روش شیب

ضمیمه ششم : روش چهار پتانسیلی                                                   

ضمیمه هفتم : روش ستاره مثلث

ضمیمه هشتم :   تعیین ولتاژ های گامی وتماس

ضمیمه تهم : جدول مقایسه انواع روشهای اندازه گیری اتصال زمین

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


بغیر از کتابفروشیهای معتبر, خرید اینترنتی کتاب از طریق سایت ناشر

انتشارات دانش پژوهان

و بصورت تلفنی از طریق تلفن 6638021-0311 ممکن است. 

انتشارات نیاز دانش

ناشران دانشگاهی - سالن 15 - غرفه 436

انتشارات دانش پژوهان برین

ناشران دانشگاهی - سالن 19 - غرفه 166


با تشکر از وبلاگ دکتر شاهرخ شجاعیان

http://www.epd-docs.blogfa.com/author-epd-docs.aspx

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات