برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

سرمایش

سرمایش با گاز طبیعی

یكی از روش‌های اصلی سرمایش ساختمان‌های مسكونی و عمومی، سرمایش به وسیله گاز طبیعی و یا گاز مایع است. تجهیزاتی كه از طریق گاز طبیعی و یا گاز مایع كار می‌كنند چیلر نامیده می‌شوند. چیلر‌ها ادواتی هستند كه در موتور‌خانه و یا در مدل‌هایی خاص ( تناژ‌های پائین ) در پشت‌بام و یا محیط باز نصب می‌شوند و با اتصال به یك سیستم تهویه مطبوع نظیر هوا‌ساز و یا فن‌كوئل كه هوای تازه ساختمان را تامین می‌كنند با چند انشعاب فضای داخل ساختمان را خنك می‌كنند. چیلر‌های جذبی با توجه به كاربرد در مدل‌های مختلفی ارائه می‌شوند و سیستم‌های عملكرد مختلفی دارند.

چیلر‌های جذبی تناژ بالا ( بزرگ، 10 تن تبرید به بالا )

اصولاً چیلر‌های جذبی بزرگ كه برای مناطق معتدل و خشك مناسب هستند و تا دمای حدود 35 درجه سانتیگراد عملكرد مناسبی دارند دارای یك سیكل تبدیل سرمایش می‌باشند و معمولاً ماده مبرد آنها ماده لیتیم ـ برماید می‌باشد. این سیستم‌ها در مناطق معتدل و خشك بسیار مناسب می‌باشد و عملكرد بسیار خوبی دارد از مواردی كه می‌بایست در استفاده از آنها رعایت نمود انتخاب مناسب تناژ و لزوم تعمیرات نگهداری مدون دستگاه‌ها می‌باشد كه در صورت عدم اجرای این كار، دستگاه با مشكلات جدی مواجه می‌شود.

چیلر‌های جذبی خانگی ( تناژ پائین و یا كوچك، زیر 10 تن تبرید )

به اینگونه چیلر‌های سیستم‌های مینی ابزوربشن نیز اطلاق می‌گردد و معمولاً در تناژ‌های زیر 10 تن تبرید دیده می‌شوند ( 5/3 تن، 6/4 تن، 5 تن و 4/5 تن، 6 تن )

مدل‌هایی از این سیستم‌ها مانند سیستم‌های چیلر جذبی بزرگ فقط برای مناطق معتدل و خشك مناسب هستند و معمولاً تا دمای 35 درجه سانتیگراد عملكرد دارند. از سویی دیگر چیلر‌های جذبی دیگری نیز موجودند كه تا دمای 55 درجه سانتیگراد عملكرد دارد و بخش عملكردی آن مستقل از سیستم آبی و یا فاقد برج خنك‌كننده است. این دستگاه به علت عملكرد مربوطه قابلیت كار در دمای بالا و رطوبت بالا را داراست. اصطلاحاً به این چیلر‌ها، چیلر‌های جذبی 5 تن تبرید آب آمونیاك گفته می‌شود كه بسیار مناسب برای مناطق مرطوب و گرم شمالی و جنوبی كشور می‌باشند.

سرمایش با انرژی الكتریسته

سرمایش با الكتریسیته معمولاً با اداوات مختلفی صورت می‌پذیرد در حالت‌هایی كه احتیاج به سرمایش فضای عمومی كوچك و یا فضا‌های مسكونی و یا اداری كوچك داشته یا نیز در مناطق معتدل و خشك از كولر‌های آبی و در مناطق مرطوب و گرم از كولر‌های گازی با اسپلیت یونیت‌ها استفاده می‌شود.

معمولاً بر خلاف اینكه استفاده از اسپلیت یونیت‌ها و كولر‌های گازی به هیچ عنوان از لحاظ اقتصادی زیاد مقرون به صرفه نیست اما در عوض سرمایش مناسبی را ارائه می‌دهند. چیلر‌های تراكمی نیز كه مصرف الكتریسیته دارند جهت سرمایش در ساختمان‌های بزرگ استفاده می‌شوند.

جدیداً سیستم‌های اسكرو كه اساس كار آنها از تركیب سیستم‌های تراكمی است جهت سرمایش بكار گرفته می‌شوند.

کنترل هوشمند سرمایش (چیلرهای تراکمی وجذبی ) مدل CP 48
با قابلیت کنترل تحت شبکهB.M.S ساختمان وکاهش مصرف برق
این سیستم دارای8 فرمان خروجی و 4 فرمان دیجتال بوده و جهت کنترل تجهیزات موتورخانه سرمایشی با مشخصات زیر طراحی گردیده است :
1. چیلر تراکمی یا جذبی شعله مستقیم 2 دستگاه
2. پمپ سیرکوله آب سرمایش ساختمان3 دستگاه
3. پمپ برج خنک کن 3 دستگاه

امکانات و قابلیتها
1. راندمان فوق العاده بالا وعملکردوراهبری ساده
2. دارای کلید سخت افزاری شرایط آماده باش ویا دستی اتوماتیک
3. کنترل لحظه به لحظه دماها و ترموستات قابل برنامه ریزی دیجیتال
4. مانیتورینگ وعملکرد مستقل ویاتحت شبکه RS485 MOD BUS RTU یا LAN
5. راه اندازی وخاموش کردن تمام اتوماتیک موتورخانه سرمایشی بر اساس دما وزمان
6. نمایشگر با وضوح بالا(سون سگمنت) جهت نمایش کلیه دماها وشرایط کارکرد تجهیزات
7. کاهش 50% - 30% مصرف برق در چیلرهای تراکمی و 20%-30% مصرف گاز در چیلرهای جذبی
8. تنظیم اتوماتیک دمای آب سرد خروجی چیلرمتناسب با میزان نیاز مصرف کننده ودمای محیط
9. لینک شدن با سایر تجهیزات موتورخانه تحت شبکه B. M .S ازجمله( سیستم گرمایش – توزیع کننده ها )
10. کنترل دائمی جریان ودمای آب خروجی از چیلر ودر صورت نیاز جایگزینی اتوماتیک پمپ های از مدار خارج شده
11. توانایی برنامه ریزی ساعت فعالیت در طول کل سال براساس تاریخ شمسی و ساعت شروع و پایان فعالیت محل مورد نظر در سه شیفت کاری مجزا در یک روز وتعطیلات سالانه
12. دارای استاندارد مدیریت انرژی ISO16001 استاندارد اروپاCE

http://kimia-arike.com/article-1.aspx

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic