برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

گرمایش

در میان مولفه‎ های مصرف انرژی در ساختمان، سیستم‎های گرمایشی که عمدتا از سوخت‎های فسیلی استفاده می‎کنند و از جمله مصرف کنندگان عمده انرژی بشمار می‎روند، از اهمیت ویژه‎ای برخوردار هستند، چرا که 70% از گاز طبیعی مصرفی کشور به گرمایش ساختمان اختصاص می‎یابد.
توجه به عوامل گوناگونی که در میزان مصرف انرژی گرمایشی ساختمان نقش دارند، در ارائه راهکارهای صرفه‎جویی در بخش ساختمان و کاهش مصرف انرژی در بخش خانگی، تاثیر فراوانی می‎گذارد. شرایط اقلیمی و آب و هوایی، معماری ساختمان، مصالح ساختمان، راندمان سیستم‎های گرمایش، بکارگیری تجهیزات با ظرفیت مورد نیاز که اساساً در میزان بار حرارتی ساختمان موثر هستند و همچنین کنترل سیستم‎های گرمایش از عوامل موثر در میزان مصرف انرژی گرمایشی محسوب می‎شوند.

 • گرمایش مركزی
 • گرمایش موضعی
 • گرمایش آب

گرمایش مركزی
در سیستم‎های گرمایش مرکزی، گرمای مورد نیاز تمام قسمت‎ها در یک قسمت از ساختمان تولید می‎شود و به کمک وسایل توزیع از قبیل رادیاتور، فن کویل، کانال و ... به بخش‎های مورد نیاز فرستاده می‎شود.
اساس کار سیستم‎های گرمایش مرکزی بر این است که حرارت از یک منبع انرژی به قسمت‎های مختلف ساختمان انتقال می‎یابد. برای انتقال حرارت وجود سیال واسطه‎ای چون آب، بخار و یا هوا لازم است که ناقل حرارت بین منبع انرژی و دستگاه‎های گرم کننده باشد. سیستم‎های گرمایش مرکزی همگی دارای یک دیگ آب گرم یا دیگ بخار می‎باشند و تفاوت میان سیستم‎های مختلف گرمایش مرکزی در پایانه‎های آنها می‎باشد که می‎تواند رادیاتور آلومینیومی یا فولادی، فن کویل، هواساز یا فن کویل‎های کانالی باشد.

 • شیرهای ترموستاتیك رادیاتور
 • سیستم كنترل هوشمند موتورخانه
 • موتورخانه
 • داكتها و مبدلهای حرارتی
 • پمپهای حرارتی

گرمایش موضعی
شومینهبخاری ها


بخاری، بیشتر برای گرمایش بخش محدودی از فضای ساختمان، كاربرد موثر دارد. به كارگیری بخاری در نقاط مختلف منزل، قابلیت انعطاف بیشتری از نظر بهینه سازی مصرف سوخت دارد.

در انتخاب بخاری باید به عواملی از قبیل ایمنی، مصرف كم، هزینه نصب مناسب، رده بالاتر در برچسب انرژی، مطابقت با استانداردهای زیست محیطی و تناسب ظرفیت و اندازه وسیله با فضا توجه نمود. بخاری‌های گازی و نفتی بدون دودكش تا حد زیادی مطابق با معیار و الگوی صحیح مصرف هستند. در مواردی كه مایل به استفاده از وسایل گرمایشی جانبی هستید، استفاده ازانواع بخاری های بدون دودكش توصیه می‌شود.
این بخاری‌ها را می‌توان در هر جایی از منزل و بدون هیچ محدودیتی نصب كرد، البته توجه داشته باشید، ظرفیت بخاری‌ها نباید بیش از نیاز فضای مورد نظر انتخاب شوند. توجه كنید كه بالا بودن ظرفیت دستگاه‌ها تضمینی بر افزایش بازدهی آن‌ها نمی‌باشد و بهتر است از وسایل با اندازه مناسب و زمان كار طولانی‌تر استفاده شود.


 • بخاری‌های گازسوز دودكش دار
 • بخاری‌های گازسوز بدون دودكش
 • بخاری‌های نفت سوز راندمان بالاگرمایش آب


حدود 15 تا 20 درصد انرژی مصرفی هر خانوار صرف تامین آب گرم بهداشتی می‌شود. از این رو انتخاب آبگرمكن مناسب تاثیر مهمی در كاهش مصرف سوخت خواهد داشت.

آبگرمكن‌های متداول در دو نوع گازی و نفتی موجود هستند. استفاده از آبگرمكن‌های خورشیدی نیز به دلیل بهره‌گیری از انرژی طبیعی خورشید در حال گسترش است. در انتخاب آبگرمكن باید به مواردی مانند تعداد افراد خانواده، عادت‌های بهداشتی، میزان مصرف سوخت، بازده دستگاه، رده‌ انرژی در برچسب انرژی، هزینه نصب و راه اندازی و نحوه كاربرد آن توجه نمود.
برچسب‌های انرژی، برچسب‌های اطلاع رسانی هستند كه بر روی تجهیزات استفاده كننده از حامل‌های انرژی، الصاق می‌شوند و به روش‌های مختلف، مفاهیمی نظیر وضعیت مصرف انرژی سالیانه، بازده، صرفه جویی و یا هزینه‌های انرژی را مشخص كنند.
هر چه رده انرژی بالاتر باشد، آبگرمكن دارای بازده بیشتر و صرفه جویی بیشتر در مصرف گاز است.
شایان ذكر است آبگرمكن‌های گازسوز می‌بایست در فضای بسته با در نظر گرفتن هوای مورد نیاز احتراق و توجه به مسایل ایمنی نصب گردد و از نصب آن‌ها در فضاهای باز جداً خودداری گردد.
همچنین عایقكاری لوله‌های رفت و برگشت آبگرم به دستگاه (آبگرمكن گازسوز) ضروری است.

نكات كاربردی در مصرف آب گرم:

دمای آبگرمكن را بین 55 تا 60 درجه سانتی گراد تنظیم كنید.
سیستم گرمایش آب را هنگامی كه برای مدت طولانی خارج از منزل هستید خاموش كنید.
زمان استحمام خود را كوتاه كنید، به طوری كه حمام‌های طولانی به دوش گرفتن كوتاه تبدیل شود.
اطمینان حاصل كنید كه شیرهای آب گرم نشتی نداشته و چكه نمی‌كنند، زیرا كه چكه كردن یك قطره در هر ثانیه برابر با 2000 لیتر در ماه خواهد شد.
به منظور كاهش اتلاف حرارت از آبگرمكن می‌بایست یك پوشش عایق حرارتی بر روی مخزن آب گرم قرار داشته باشد و لوله‌های آب گرم نیز، در جاهایی كه امكان دارد، عایق شوند. این كار، روش بسیار مناسبی برای كاهش اتلاف گرماست و مصرف سوخت و هزینه‌های گرمایش آب را گاهش می‌دهد.
در آبگرمكن‌های گازسوز فوری، رده انرژی A نسبت به G دارای 37 درصد صرفه جویی در مصرف سوخت و رده انرژی D نسبت به G دارای 20 درصد صرفه جویی است.
در آبگرمكن‌های گازسوز مخزن دار، رده انرژی A نسبت به G دارای 32 درصد صرفه‌جویی در مصرف سوخت و رده انرژیD نسبت به G دارای 21 درصد صرفه‌جویی است.

صفحات جانبی

نظرسنجی

  لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


 • آخرین پستها

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات