برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

سیكل تركیبی چیست؟

برای پاسخ به پرسش مذكور در ابتدا تعریفی از انواع توربین ها و اصول كلی كار آنها ارائه می دهیم.
توربین ها اصو لا بر اساس عامل ایجاد كننده كار تقسیم بندی می گردند . اگر عامل فوق گاز باشد آن را بخاری اگر آب باشد آبی و چنانچه باد باشد توربین بادی گو یند. توجه داشته باشیم كه منظور از گاز گاز ناشی از احتراق است. لذا نوع سوخت دخیل در آن كه بر حسب مورد می تواند گازوئیل مازول یا گاز باشد در این تقسیم بندی ها اهمیت ندارد. (اگر چه در كشور ما سوخت گاز سوخت غالب این توربین هاست. )

هر توربین گاز v94.2 متشكل از دو محفظه احتراق است كه در طر فین توربین نصب هستند و سوخت گاز یا گازو ئیل پس از ورود به آن همراه با عملكرد سیستم جرقه مشتعل شده و با هوایی كه از سمت فیلتر های ورودی وارد كمپرسور شده و پس از انبساط از آن خارج می شود وارد ناحیه محفظه احتراق شده محترق می گردد و گازی با درجه حرارت 1050 در جه سانتیگراد تو لید می نماید.

گاز مذكور وارد توربین گاز شده و سبب گردش توربین و در نتیجه محور ژنراتور ده و تولید برق می كند. محصول خروجی از توربین گاز دودیست با درجه حرارت حدود 550 درجه سانتیگراد كه به عنوان تلفات حرارتی از طریق دودكش وارد جو می شود و به ایت ترتیب توربین گاز در بهترین شرایط با بهره برداری حدود 33 درصد تولید انرژی می كند. به بیان دیگر 67 درصد دیگر به عنوان تلفات حرارتی محسوب و فاقد كارایی می باشد.

ایده سیكل تركیبی در واقع بازیافت مجدد از بخش 67 درصد یاد شده است. به این ترتیب كه در بخش خروجی اگزوز هر توربین گاز با نصب دریچه های كنترل شونده گاز داغ فوق را به قسمت دیگ بخار هدایت تا آب موجود در آن به بخار سوپر هیت(بخار خیلی داغ و خشك) با درجه حرارت حدود 530 درجه سانتیگراد تبدیل و به همراه بخار خروجی از بویلر دوم جهت استفاده در توربین بخار به كار گرفته شود.
به این ترتیب در بخش دیگ بخار چون از مشعل و سوخت جهت گرمایش صرفه جویی می شود راندمان در كل افزایش یافته و به رقمی معادل 55 در صد می رسد. (نزدیك به 25 درصد از 67 درصد تلفات فوق الذكر بازیافت و بدون نیاز به سوخت اضافی تبدیل به انرژی الكتریكی می شود. )

 این بخار پس از انجام كار در توربین بخار افت درجه حرارت پیدا كرده و دمای آن به رقمی حدود 60 درجه سانتیگراد می رسد و در اینجا به منظور استفاده مجدد از آن بخار فوق توسط سیستم خنك كن ( در نیرو گاه كرمان به كمك فنر های پرقدرت) سرد و تبدیل به آب شده و جهت استفاده مجدد پس از انجام عملیات تصفیه بین راهی وارد تانك تغذیه می گردد تا دوباره وارد دیگ بخار گشته و تبدیل به بخار سوپر هیت شود.
این چرخه را سیكل تركیبی گویند كه نیرو گاه كرمان یكی از نیرو گاه های فوق الذكر در سطح كشور محسوب می شود.

آب مورد نیاز این نیرو گاه از طریق سه حلقه چاه حفر شده در دشت جو پار تامین و به كمك خط لوله به استخر آب خام نیرو گاه به ظرفیت 3000 متر مكعب وارد و ذخیره شده تا پس از انجام عملیات تصفیه مورد استفاده بویلر های نیرو گاه قرار گیرد.
ظرفیت آبدهی چاه های مذكور 80 لیتر در ثانیه است.                                   

مهندس محمود منصوری

منبع : سایت همكلاسی

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic