برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

موتورهای الکتریکی به طور وسیعی در پمپ های سانتریفیوژ استفاده می شوند.

موتورهای القایی سه فاز در محدوده عملکرد وسیعی در دسترس می باشند.

موتورهای جریان متناوب تک فاز تنها زمانی که منبع سه فاز در دسترس نیست مورد استفاده قرار می گیرد.

موتورهای جریان مستقیم برای تجهیزات اضطراری که نیاز است حتی زمانی که منبع اصلی برق از کار بیفتد به کار خود ادامه دهند مورد استفاده قرار می گیرد. مانند پمپ های روغن رونکاری اضطراری. این موتورها عموماً از باتری UPS تغذیه می شوند.

1.  منبع برق

1.1.  جریان و ولتاژ

جریان الکتریکی حرکت ذرات باردار منفی (الکترون ها) درون مواد رسانا، نیمه رسانا، مایعات (الکترولیت) و گازها است که بار الکتریکی را حمل می کنند.

پتانسیل الکتریکی (ولتاژ) قدرت محرکه برای جریان برق در یک مدار الکتریکی است. جریان یک مدار الکتریکی بیان کننده حرکت ثابت و مداوم و یا متناوب ذرات باردار در یک رسانا می باشد.

2.1. منبع جریان مستقیم (DC)

جریان الکتریکی با جهت جریان ثابت به عنوان جریان مستقیم شناخته می شود. ژنراتورهای DC برای تولید جریان مستقیم از منابع غیر الکتریکی استفاده می شوند. از آنجا که منابع اصلی برق جریان متناوب هستند، منبع DC عموماً از جریان متناوب و سه فاز تأمین می شود که  با استفاده از رکتیفایرها و یا باتری ها (در مواقع اضطرار) به برق DC تبدیل می شود.

متداولترین منابع  DC 110، 220، 440، 550 و 600 ولت و برای توان های پایین 24 تا 60 ولت می باشند.

3.1. جریان متناوب AC و منبع برق سه فاز

جریان الکتریکی که جهت و قدرتش به طور متناوب و به صورت موج سینوسی بین مقادیر منفی تا مثبت تغییر می کند، به عنوان جریان متناوب شناخته می شود.

یک ولتاژ متناوب در یک سیم پیچ که در یک میدان مغناطیسی همگن می چرخد، القا می شود. هر چرخش کامل 360 درجه ای سیم پیچ، یک سیکل کامل ولتاژ متناوب را القا می کند. ادامه این چرخش باعث تولید الکترومغناطیس جریان متناوب می شود.

برعکس جریان مستقیم، اندازه و جهت جریان AC به صورت دوره ای (سیکلی) می باشد.

ساده ترین نوع منبع AC سیستم تک فاز است، اگرچه در عمل سیستم های چند فاز ارجح هستند. منبع استاندارد 3 فاز می باشد.

سه فاز مهمترین نوع منبع انرژی الکتریکی صنعت تولید برق می باشد. منبع سه فاز توسط سه جریان تک فاز که نسبت به یکدیگر 120 درجه در سیکل زمانی اختلاف دارند، تشکیل شده است. این سه فاز توسط سه هادی، یا چهار هادی (سه فاز و یک خط نول) جریان برق را انتقال می دهند. در کنار ولتاژ خط (ولتاژ دلتا) ولتاژ ستاره وجود دارد (بین خط و نقطه نول) که به اندازه 3√ کمتر از ولتاژ خط است. نیروگاه های برق تقریباً همیشه برق سه فاز تولید می کنند. سیستم های روشنایی، موتورهای کوچک و ابزارآلات برقی، برق تک فاز که از بین یک خط سه فاز و نول گرفته شده است، استفاده می کنند.

سیستم های ولتاژ پایین سه فاز از سه خط اصلی L1، L2، L3 و خط نول N تشکیل شده اند. نقطه نول به نقطه ستاره ژنراتور متصل شده است. تنها دو خط و یا یک خط تکی و نول یک سیستم جریان متناوب تک فاز را تشکیل می دهند.

ولتاژ بین خط ها (L1, L2, L3) ولتاژ منبع UL است؛ ولتاژ بین خط و نول ولتاژ ستاره U است.

شکل (1): سیستم سه فاز

جریان های متناوب با فرکانس های (دور در ثانیه) مختلف تولید می شوند. فرکانس f واحد هرتز (Hz) دارد. سیستم برق شبکه اروپا با 50 هرتز عمل می کند. در برخی مکان ها مانند سیستم های برق محلی و یا سیستم راه آهن فرکانس شبکه متفاوت می باشد.

خارج از اروپا، سیستم های برق 60 هرتز نیز متداول است. در برخی کشورها هم فرکانس 50 و هم 60 هرتز مورد استفاده قرار می گیرد.

 جدول 1: فرکانس های شبکه خارج اروپا

قاره

فرکانس

استثناها

افریقا

50 هرتز

لیبی: 60 هرتز

امریکا

60 هرتز

باربادوس، شیلی، جامایکا، پاراگوئه، اروگوئه: 50 هرتز

بولیوی، گویانا، هایتی: 50 و 60 هرتز

آسیا

50 هرتز

کره، فیلیپین، عربستان سعودی، تایوان: 60 هرتز

ژاپن: 50 و 60 هرتز

استرالیا و نیوزیلند

50 هرتز

-

 

منابع الکتریکی به سه رده تقسیم می شوند، ولتاژ خیلی پایین تا 42 ولت، ولتاژ پایین تا 1000 ولت و ولتاژ بالا که بیشتر از 1000 ولت است. ولتاژهای خیلی پایین در اسباب بازی ها (تا 24 ولت) و لامپ هایی که در محل های امن مانند داخل مخازن کار می کند، استفاده می شود. ولتاژ پایین و ولتاژ بالا منابع اصلی برای محرکه های الکتریکی هستند.

جدول 2: منابع سه فاز ولتاژ پایین

فرکانس

ولتاژ نامی مطابق DIN IEC 38

(رواداری 10%± )

محدوده ولتاژ مجاز مطابق

DIN VDE 0530 یا DIN IEC 34-1

(رواداری اضافی 5% ± )

50 هرتز

230V Δ / 400 V Y

220…240 V Δ / 380…420 V Y

400 V Δ / 690 V Y

380…420 V Δ / 660…725 V Y

60 هرتز

460 V Y

440…480 V Y

460 V Δ

440…480 V Δ

 
جدول 3: انتخاب ولتاژ بالا

50 هرتز

 

3 kV

 

6 kV

6.6 kV

 

10 kV

 

60 هرتز

2.4 kV

 

4.8 kV

 

 

6.9 kV

 

12 kV

2.  موتورهای الکتریکی

موتورهای الکتریکی، انرژی الکتریکی را به کار مکانیکی تبدیل می کنند. موتورهای الکتریکی از توان تولید شده به وسیله میدان مغناطیسی روی یک هادی الکتریکی و گشتاور تولید شده استفاده می کنند. موتورها تشکیل شده اند از یک استاتور ثابت و یک روتور که بوسیله یک فاصله هوایی از هم جدا شده اند.

بسته به برق انتخاب شده و یا در دسترس، انواع موتورهای زیر موجود می باشند:

·  موتورهای DC

·  موتورهای AC تک فاز

·  موتورهای سه فاز

1.2. موتورهای جریان مستقیم

موتورهای DC در انواع زیر وجود دارد:

·  موتورهای سیم پیچی شنت

·  موتورهای سیم پیچی سری

·  موتورهای سیم پیچی ترکیبی

·  موتورهای سیم پیچی شنت تحریک خارجی (مگنت ثابت)

برای چرخش پمپ های سانتریفیوژ با موتور DC، به صورت انحصاری، موتورهای سیم پیچی شنت مورد استفاده قرار می گیرد. در موتورهای سیم پیچی شنت DC، میدان (استاتور) و سیم پیچی آرمیچر (روتور) به صورت موازی به منبع برق اصلی متصل می شود.

در مقایسه با انواع دیگر موتورهای DC، سیم پیچی شنت به خاطر آنکه تقریباً دور موتور وابستگی به بار ندارد، مزیت نسبی دارد.

عموماً کاربرد پمپ های سانتریفیوژ با موتور سیم پیچی شنت DC به موارد خاص محدود می شود. مانند وسایل نقلیه، کشتی ها و تجهیزات اضطراری (مثلاً پمپ روغن رزرو). برق DC معمولاً از ژنراتورهای DC، رکتیفایرها و یا باتری ها (آکومولاتور) بدست می آید.

2.2. موتورهای جریان متناوب تک فاز

موتورهای القایی تک فاز برای توان های کم تا تقریباً 5 کیلووات ساخته می شوند. این موتورها به منبع اصلی تک فاز که عموماً 230 ولت است متصل می شوند. موتورهای تک فاز می توانند به یک منبع سه فاز با ولتاژ ستاره (U) متصل شوند.

از آنجا که منبع برق تک فاز نمی تواند برای موتور جهت چرخش تعریف کند، بنابراین نمی تواند از حالت سکون به حرکت در آید. برای این منظور یک سیم پیچ کمکی (سیم پیچ راه انداز)  که از یک خازن تغذیه کند به استاتور متصل می شود. جریان سیم پیچ کمکی از فاز استاتور تأمین می شود. به این طریق میدان مغناطیسی در یک جهت از پیش تعریف شده تولید می شود.

به عنوان یک قانون، خازن دائمی برای پمپ های سانتریفیوژ مناسب می باشد. گشتاور راه اندازی تولید شده 0.3 تا 0.4 گشتاور نامی می باشد. اگر این مقدار ناکافی باشد می توان خازن های راه انداز و دائمی را متصل کرد. با این کار گشتاور تولید شده 1.5 تا 1.8 برابر گشتاور نامی می شود. خازن راه انداز با دور گرفتن موتور بوسیله سویچ گریز از مرکز از مدار خارج می شود.

3.2. موتورهای سه فاز

موتورهای القایی سه فاز به صورت ولتاژ پایین و ولتاژ بالا ساخته می شوند. محدوده بالایی توان برای موتورهای ولتاژ پایین تقریباً 800 کیلووات است. موتورهای ولتاژ بالا تقریباً از توان 160 کیلووات شروع می شوند، اگرچه مشخصاً در محدوده 1 تا 11 مگاوات مورد استفاده قرار می گیرند.

موتورهای سه فاز در انواع زیر وجود دارد:

·  موتورهای القایی قفس سنجابی آسنکرون

·  موتورهای رینگ لغزش سه فاز

·  موتورهای سنکرون

1.3.2. موتورهای القایی قفس سنجابی آسنکرون سه فاز

این نوع از موتور، بازار اصلی محرکه های پمپ های سانتریفیوژ را تشکیل می دهد. اصولاً مشخصه های عملکرد این موتورها نیازهای پمپ های سانتریفیوژ را پوشش می دهد و سادگی عملکرد مکانیکی آن به سختی بهتر از این خواهد شد. روتور نیاز به منبع برق ندارد و بنابراین نیاز به کموتاتور، رینگ های لغزان یا  جاروبک نیست و صرف نظر از یاتاقان ها قطعات سایشی وجود ندارد.

متداولترین ماشین های مورد استفاده بر اساس توان خروجی و ابعاد، استاندارد سازی شده اند و بنابراین فرایند طراحی محرکه پمپ ساده شده است.

قطعات الکتریکی موتور شامل استاتور و روتور می باشد. استاتور از ورقه های آهن با شیارهایی برای سیم پیچ های سه فاز ساخته شده است. روتور شیارهایی برای میله های مس یا آلومینیوم دارد. این میله در انتها بوسیله حلقه های اتصال کوتاه به هم متصل شده اند که تشکیل یک قفس می دهند. به خاطر همین به آن موتور قفس سنجابی گفته می شود. انتهای سیم پیچ های استاتور می تواند به صورت اتصال ستاره (Y) یا دلتا (Δ) و یا به راه انداز ستاره – مثلث متصل شود.

 اگر سیم پیچ های استاتور به منبع اصلی برق با ولتاژ و فرکانس ثابت متصل شود، میدان مغناطیسی ایجاد می شود که حول استاتور با سرعت سنکرون می چرخد.

nsyn = f/p . 60      rpm

که:

f: فرکانس تغذیه به هرتز

P: تعداد قطب های سیم پیچ استاتور

این میدان مغناطیسی ولتاژی را به هادی ها و روتور و همچنین جریانی را که مقدار آن وابسته به مقاومت مدار است، القا می کند. میدان دوار و جریان روتور شرط لازم برای تولید گشتاور می باشد. این بدین معنی است که روتور نمی تواند با سرعت چرخش میدان مغناطیسی بچرخد و همچنین تولید جریان روتور وابسته به هادی هایی است که خطوط نیروی میدان را قطع می کنند. بنابراین روتور با سرعت کمی کمتر (آسنکرون) از سرعت سنکرون می چرخد.

این اختلاف، لغزش S نام دارد و به صورت درصدی از سرعت سنکرون بیان می شود.

s= nsyn-n/ nsyn .100٪

سرعت موتور (سرعت آسنکرون) برابر خواهد بود با:

n= nsyn (1-s/100)            rpm

 جدول 4: سرعت سنکرون nsyn به rpm در f=50 , 60 Hz برای تعداد قطب های مختلف

با افزایش بار موتور، جریان روتور بیشتری مورد نیاز است و لغزش افزایش و دور موتور کاهش می یابد. لغزش مورد نیاز در توان نامی وابسته به سایز موتور است و با افزایش سایز موتور کاهش می یابد. در بی باری، موتور تنها باید بر تلفات کم داخلی غلبه کند و گشتاور کمی نیاز دارد. بنابراین در بارهای سبک، سرعت موتور نزدیکتر به سرعت سنکرون است.

 جدول 5: لغزش SN برای توان های نامی مختلف (مقادیر راهنما)

مقادیر کمتر برای موتورهای 2 قطبی و مقادیر بالاتر برای موتورهای 8 قطبی می باشد.

سرعت و توان نامی واقعی از کاتالوگ سازنده قابل دستیابی می باشد.

برای حرکت موتورهای القایی قفس سنجابی آسنکرون از سرعت n=0 تا سرعت نامی nN تحت یک بار مشخص، بزرگی گشتاور راه اندازی و شکل منحنی گشتاور / سرعت، فاکتورهای تعیین کننده ای می باشند. شکل منحنی اساساً بوسیله طراحی روتور و بویژه میله های هادی روتور تعیین می شود. تعداد زیاد تفاوت های ساخت و نامگذاری ها می تواند به سه نوع کاهش یابد: میله گرد، میله عمیق و روتورهای دو میله ای.

بسته به تعداد قطب ها و سایز فریم، موتورهای سه فاز با کلاس های روتور و منحنی های گشتاور مختلف وجود دارد. از آنجا که گشتاور حرکتی پمپ های سانتریفیوژ با توان دوم سرعت افزایش می یابد، کلاس گشتاور (روتور) موتور عموماً پیامد کمی برای راه اندازی پمپ دارد و همیشه گشتاور شتاب دار Mbmi کافی در دسترس است.

 شکل 2: منحنی مشخصه گشتاور / سرعت موتورهای القایی قفس سنجابی آسنکرون

MA : گشتاور راه اندازی

MK :  گشتاور پول آتPull out

ML : گشتاور بار

Mm:  گشتاور موتور

MN : گشتاور نامی

MS : گشتاور پول آپPull up

nN : سرعت نامی

nsyn : سرعت سنکرون

. موتورهای القایی قفس سنجابی آسنکرون با ساختمان ویژه

برای تعدادی از کاربردها، ساختمان های ویژه موتور و پمپ که به صورت یکپارچه می باشند، ساخته شده است:

·  موتورهای مستغرق

·  موتورهای محصور شده Canned

·  موتورهای زیر آب

پمپ مستغرق از سیال اطراف خود به عنوان خنک کننده استفاده می کند. موتورها آببندی شده اند و با هوا یا روغن پر می شوند. این موتورها با ضرایب ایمنی کافی ساخته می شوند به طوری که حتی اگر به صورت کامل داخل آب قرار نگیرند، خنک کاری آن با مشکل مواجه نشود و قابل کار باشند. این موتورها به عنوان محرکه پمپ های مستغرق مانند پمپ های لجن کش، فاضلابی و پمپ های خنک کننده استفاده می شوند.

پمپ های موتور محصور روتور در تماس با سیال و استاتور خشک می باشد. یک کاور ضد سایش نازک سیم پیچ های استاتور را از سیال پمپ شونده آببندی می کند. موتور پمپ های محصور یک واحد پمپ بدون آببند را تشکیل می دهند که امکان نشت سیال به بیرون به صفر می رسد. موتور پمپ های محصور به عنوان پمپ های مواد شیمیایی و پمپ های سیرکوله آب گرم مورد استفاده قرار می گیرند.

موتور های زیر آب دارای روتور و استاتور در تماس با سیال می باشند. موتور کاملاً با مایع (آب یا روغن) پر می شود. این موتورها در پمپ های چاه عمیق مورد استفاده قرار می گیرند.

3.3.2. موتورهای رینگ لغزان آسنکرون سه فاز

این موتورها در مواقع زیر به عنوان جایگزین موتورهای قفس سنجابی انتخاب می شوند:

·  وقتی گشتاور راه اندازی بالا مورد نیاز است.

·  وقتی جریان راه اندازی پایین مورد نیاز است.

با این مقدمه این موتورها در کاربردهای پمپ های سانتریفیوژ قرار ندارند و استفاده از موتورهای رینگ لغزان لازم نیست.

موتورهای رینگ لغزان در بعضی مواقع در پمپ های سانتریفیوژ که ترکیبی از کنترل دور و توان خروجی بالا مورد نیاز است، استفاده می شود. استفاده از رکتیفایر های سری با موتور رینگ لغزان می تواند یک راه حل اقتصادی باشد.

روتور رینگ لغزان یک سیم پیچ سه فاز با تعداد جفت قطب های یکسان و ساختار مشابه استاتور، دارد. سیم پیچ ها از طریق رینگ های لغزان با مقاومت متفاوت به هم متصل می شوند. گشتاور راه اندازی و حرکتی می توان با تغییر مقاومت کل مدار روتور تنظیم شود. به خاطر ساختار رینگ لغزان، این موتورهای آسنکرون سادگی و قابلیت اطمینان خود را از دست می دهند. این موتورها گران تر از موتور قفس سنجابی است و جاروبک ها و رینگ لغزان نیاز به تعمیرات دارند.

4.3.2. موتورهای سنکرون سه فاز

استفاده از موتورهای سنکرون برای پمپ های سانتریفیوژ نتیجه ای از بررسی هزینه ای، اصلاح ضریب قدرت و نوع کاربرد پمپ است. هزینه موتورهای سنکرون بین 10 تا 40 درصد بیشتر از موتور آسنکرون مشابه است. در ازای آن مزیت موتورهای سنکرون در امکان اصلاح ضریب قدرت موتور و راندمان بالاتر آن است. بنابراین در توان های بالاتر از 8 تا 10 مگاوات برای پمپ های سانتریفیوژ مزیت اقتصادی خواهد داشت.

ژنراتورهای سنکرون می توانند به عنوان موتور سنکرون استفاده شوند. این ماشین ها در تلمبه خانه های نیروگاه های برق به عنوان محرکه پمپ و ژنراتور مورد استفاده قرار می گیرند.

1.   ساختمان موتورهای الکتریکی

1.3. نوع ساختمان

انواع ساختمان و نوع نصب موتورهای الکتریکی در استاندارد اروپایی IEC 34-7, (BS4999 pt 107) استانداردسازی شده است.

نامگذاری نوع نصب موتورها با دو سیستم کدگذاری می شود:

·  کد 1 : سیستم نامگذاری شمارگان برای موتورهای با یاتاقان های در دو انتها و یک انتها محور

·  کد 2 : یک کد عددی با محدوده کاربرد وسیع شامل کد 1

متداولترین انواع ساختمان قابل کاربرد در محرکه های پمپ های سانتریفیوژ در جدول زیر فهرست شده است.

 جدول 6: انواع ساختمان ماشین های الکتریکی

 . کلاس حفاظتی تجهیزات الکتریکی

1.2.3. کد IP

کد IP (حفاظت بین المللی) مطابق با استانداردهای IEC 34-5, EN 60529 (BS 4999 Pt 105) محافظت در برابر تماس افراد و نفود ذرات و مایعات به داخل تجهیزات الکتریکی را توصیف می کند.

محافظت شامل موارد زیر می باشد:

·  محافظت در برابر تماس انسان با قطعات دارای جریان یا در حال حرکت داخل محفظه و جلوگیری از ورودی اجسام خارجی

·  محافظت تجهیز از ورود آب

درجه حفاظت بوسیله یک کد عددی که با IP شروع می شود و دو رقم بعد از آن، نامگذاری می شود.

 جدول 7: رقم اول محافظت در برابر تماس و اجسام خارجی را تعریف می کند

جدول 8: رقم دوم محافظت در برابر آب را تعریف می کند.

کلاس محافظتی استاندارد برای موتورهای سه فاز IP 55 می باشد.

2.2.3. کد IK

کد IK درجه حفاظت محفظه را در برابر ضربات مکانیکی خارجی مطابق با استاندارد EN 50102 توصیف می کند.

کلاس حفاظت بوسیله یک کد عددی که با IK شروع می شود و دو رقم بعد از آن، نامگذاری می شود.

 جدول 9: درجه حفاظت در برابر ضربه مکانیکی

 

کلاس محافظتی استاندارد برای موتورهای سه فاز IK 08 می باشد.

3.3. روش خنک کاری

روش خنک کاری مطابق استاندارد IEC 34-6, EN 60034-6, (BS4999 pt 106) تعریف می شود. کلاس خنک کاری بوسیله یک کد عددی که با IC شروع می شود و تعدادی رقم و حروف بعد از آن، نامگذاری می شود.

 مثال:

 

فرم ساده شده:

اگر خطر ابهام وجود نداشته باشد، حرف A مربوط به هوا می تواند حذف شود، بنابراین شکل ساده شده خواهد بود:  IC 411

روش استاندارد خنک کاری موتورهای القایی سه فاز با کلاس محافظتی IP 55 سیستم IC 411 است. این روش شامل خنک کاری سطح موتور با هوا، محفظه صاف یا فین دار برای موتور و یک فن که روی محور نصب شده است، می باشد.

4.3. عایق

عایق سیم پیچ ها مطابق با استاندارد IEC 34-1 به کلاس های دمایی طبقه بندی می شود.

 

روی شکل زیر کلیک کنید بزرگ می شود

You may have noticed that some enclosed electrical components have an IP rating-for example, "IP67". Sometimes, a brief explanation of the rating is provided-for example, "IP67, Temporary Immersion". This technical brief provides an explanation of the IP rating system.

(Don't confuse IP rating with the IP designation indicating that a device, such as a switch or circuit breaker, is ignition protected.)

IP stands for Ingress Protection and indicates the degree of protection provided by an enclosure. The numbers following IP represent levels of sealing and can range from none at all (IP00) to protection against dust and continuous immersion in water (IP68). The table provides a description of the protection at each level.

IP Rating Chart
Download PDF

For example, consider an IP65 rating:

  • The rating's first digit, e.g. IP6_, means that the enclosure is dust tight
  • The second digit, e.g IP_5, relates to the ingress protection against water

Solids ingress protection Levels 5 and 6 are concerned with dust protection. Level 5 allows some dust to enter, but not enough to affect equipment operation. Level 6 is fully dust-tight. These tests are conducted in a dust chamber using fine talcum powder recirculated by a blower. Depending on the test requirements, a partial vacuum may be drawn through the enclosure. The vacuum tests are performed for a period of between two and eight hours, depending on how much air volume is drawn through the cabinet. The duration of the non-vacuum tests is eight hours.

IP water resistance varies from mild drip resistance, through sprays, jets, and total immersion. For spray Levels 3 and 4, the water is delivered by either an oscillating tube which looks like a garden sprinkler, or manually, by a handheld showerhead. The spray head passes 12.5 liters per minute. The enclosure being tested is exposed for at least three minutes, or in the case of a large unit, at least one minute for each square meter of surface as the spray head is slowly moved around.

For Levels 5 and 6, hose nozzles are used. The Level 5 exposure is at 12.5 liters/minute through a 6.3 mm (1/4 inch) nozzle. Level 6 is a higher pressure and flow test, using a 12.5 mm (1/2 inch) nozzle at a flow rate of 100 liters/minute. For both Levels 5 and 6, the hosing is conducted from a distance of 2.5 to 3 meters. Exposure time is three minutes.

For Levels 7 and 8 the enclosure is submerged in water. Level 7 tests water submersion for 30 minutes. The enclosure is dunked so that its bottom is 1 meter below the water surface, and its top is 0.15 meters below the surface. Level 8 is a special test where the performance level-in terms of duration and external water pressure (which is proportional to depth)-are agreed on by the vendor and the user.

The IP rating system was established by the International Electromechanical Commission (IEC), a worldwide organization for standardization. The object of the IEC is to promote International cooperation on all questions concerning standardization in the electrical and electronic fields. The IEC collaborates closely with the International Organization for Standards (ISO). IEC documents have the form of recommendations and are published in the form of standards, technical specifications, technical reports or guidelines.

A complete description of the IP ratings and associated tests is found in IEC Publication 529. Although these ratings were initially developed as a way to classify enclosures, they now provide engineers with a convenient, practical way to compare levels of sealing. This standard describes a system for classifying the degrees of protection provided by the enclosures of electrical equipment. The adoption of this classification system promotes uniformity in methods of describing the protection provided by the enclosure and in the tests to prove the various degrees of protection.

Look for a product's IP rating when making a purchase. The product's IP rating is your way of knowing that the product is protected from particles or dust or water that may be present in the environment where you install the product.

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic