برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

 

Sony Dynamic Digital Sound

 

  SDDSچیست؟                              

یک فرمت صدای فیلم دیجیتال است که به صورت اپتیکی در دو طرف فیلم 35 میلی متری  ضبط     

می شود.این سیستم محصول مشترک

SCPC(SONY CINEMA PRODUCTS CORPORATION) &SONY ELECTRONICS COMPANY

می باشد.

sdds  طرح یک عملیات است که کاملا“ در پایه دیجیتال انجام می شود و در حالت  Full dynamic range می تواند شفافیت صدا (clarity) را حفظ کند .همانطور که در تصویر زیر دیده می شود محل ثبت صدا در این فرمت و مقایسه محل صدای دالبی و dts دیده می شود .

 

این فرمت صدا ؛مشتمل بر چند کانال مجزای صدا می باشد که بر اساس ساختار و محل منبع صدا در تصویر و با نظر کارگردان بوسیله طراح صدا چیده می شود به همین دلیل برای پخش این فرمت  و ایجاد فضای صوتی طبیعی  نیاز به چیدمان ویژه ای از بلندگوها در محیط می باشد.

مختصری در مورد نحوه ضبط و پخش این فرمت:

موسیقی ,صدا و افکت به صورت نقاط میکروسکپی (شبیه (cd بر روی هردو لبه فیلم ضبط می شود که این کار باعث ایجاد دو جریان پیوسته از اطلاعات می شود که با یکدیگر اجرا می شوند.این تکنیکی است که از خارج شدن نقاط اطلاعات از لبه های خراب شده فیلم جلوگیری می کند .

این اطلاعات بر اساس دو استاندارد Westrex & Albrecht   بوسیله یک recorder

  و بصورت اپتیکی به فیلم اضافه می شود.این اطلاعات بوسیله یک سیستم بازخوانی اطلاعات  ( reader) که بر روی پروژکتور نصب شده خوانده می شود.

 تصویر زیر یک مدل از این Reader است.

 

DFP-R3000

DIGITAL FILM SOUND READER

اطلاعات آمده از مرحله قبل Pre-processed) )به سمت یک (decoder)   می رود .در این مرحله اطلاعات آمده به سیگنالهای صدا ترجمه شده و به آمپلی فایر فرستاده می شود. تصویر زیر یک نمونه از این بازخوان اطلاعات است .

 

DIGITAL FILM SOUND DECODER

DFP-D2500

اما سیستم پخش این نوع صدا متفاوت و شامل 8 دسته اسپیکر ( 8 کانال صدا ) می باشد که بر اساس چیدمان خاصی در سالن نمایش فیلم چیده می شود و این بازخوان اطلاعات مسئول تقسیم صداهای ویژه هر اسپیکر می باشد که باعث ایجاد یک فضای صوتی طبیعی و سه بعدی  برای بیننده می شود .

چرا 8 کانال؟

در ابتدا تعداد کانال های استفاده شده در این روش 6 کانال بود 5کانال پشت پرده نمایش   

  (Center –Left-Right -Left Center (LC) and Right Center (RC) و یک کانالsurround .

  اما در این ساختار صدا های فرکانس پایین دچار مشکل می شد چون این فرکانس ها کمتر از حد پاسخ فرکانسی مطلوب   اسپیکرهای LC-RC  بودند لذا مهندسین   صدا  با طراحی  و استفاده    از سیستم 

sub-woofer این مشکل را برطرف نمودند.

 امروزه سیستم های SDDS با 8 کانال کار می کنند.

5 screen loudspeakers

2  surround channels

1 sub-woofer channel

که کاملا“ یک فضای صوتی ایده آل و بعد دار را در سالن بازسازی می کنند.

برتری  این فرمت بر سایر فرمت ها  به دلیل داشتن بیشترین تعداد کانال صدا و تکنیک کدینگ صدا است .

در این سیستم از 7 اسپیکر  و  یک ساب ووفر استفاده می شود .

محل و نام اسپیکرها :

اسپیکرهای جلو که در پشت پرده و در روبه روی تماشاگران قرار دارند  3دسته را شامل می شود:1.مرکزی  2.راست مرکزی  3 .چپ مرکزی

C = Center         Lc = Left Center;       Rc = Right Center   

این اسپیکرها در واقع صداهای مرکزی را در سالن تولید می کنند و یک فضای سه بعدی رودررو را در سالن ایجاد می کنند .اگر به جای این آرایش تنها از سه اسپیکر چپ ، راست و مرکزی استفاده می کردیم تنها در صورتی که  زاویه این اسپیکرها نسبت به خط مرکزی سالن (که اسپیکر  مرکزی روی آن قرار دارد) به اندازه کافی بزرگ باشد باعث می شود بازگشت صدا از دیوارهای مجاور مینیمم می شود .

   برای  جلوگیری  از ایجاد  اشکالی  که  توضیح  داده  شد سیستم SDDS اسپیکر های چپ و راست را از جلو به کناره ها منتقل می کند و ترکیب اسپیکرهای مرکزی و راست مرکزی و چپ مرکزی را جایگزین آن میکند اسپیکرهای چپ و راست جلو تر از پرده نمایش و در جناحین سالن قرار می گیرند .

نکته بسیار مهمی که باید مد نظر داشت :

هوا جاذب فرکانس های  بالا است و در سالن های بزرگ سینما تضعیف فرکانس های بالا در زوایای مختلف بیشتر دارای اهمیت است و فاکتور بسیار مهمی  در محاسبه محل بلندگوهای فرکانس بالا است.

برای رفع این مشکل یک تغییر 3دسی بل در اکتاو برای فرکانس های بالای 3KHایجاد می کنند که به راحتی جبران کننده این تلفات می باشد. در تصویر زیر ترتیب چیدن گروه اسپیکر ها را در این نوع فرمت مشاهده می کنید .

 

همانگونه که در تصویر مشخص است اسپیکر های surround  در بخش انتهایی سالن و بعد از آرایش اسپیکرهای چپ و راست قرار می گیرند .

در موسیقی زنده بویژه اپرا ، تاخیر صدا  باعث کم شدن وضوح صدا می شود اما درنمایش فیلم , این سیستم می تواند فضا سازی ویژه ای برای افکت های محیطی ایجاد کند ویک طرح سه بعدی صدا بر اساس صحنه ها و افکت های فیلم ایجاد کند.این اثر را به هیچ عنوان نمی شود بوسیله بلندگوهای جلویی ایجاد کرد.در سیستم های خانگی از شبیه سازهای سوروند در بلندگوهای جلویی استفاده می شود اما این روش در سالن های سینما اثر مطلوب را نخواهد داشت.

در این سیستم نیازی به همسان بودن انرژی صدا بین بلندگوهای جلو و سوروند نیست.در این سیستم یک تاخیر زمانی باید به بلندگوهای سوروند داده شود .  برای هر 340میلی متر ؛1میلی ثانیه (بطور مثال برای سالنی به طول 34متر احتیاج به 100میلی ثانیه تاخیر زمانی هست)این تاخیر به صورت اتوماتیک ایجاد می شود و سرانجام بوسیله گوش کالیبره می شود و در صورت وجود خطا  بوسیله کاهش لول سوروند (نه در جهت افزایش) این  خطا را مینیمم می کنند.

سیتم های حرفه ای سوروند باید به صورت منابع خطی شنیده شوند نه بصورت منابع نقطه ای . چون یک منبع خطی افقی مانند یک دیفیوزر طبیعی میدان صدا(شبیه آنچه در طبیعت توسط باد؛باران؛جاده؛محیط شهری و جمعیت رخ می دهد) عمل می کند؛ بنابر این به ازای دوبرابر شدن فاصله ؛ تراز فشار صدا 3 دسی بل کاهش پیدا می کند نه 6 دسی بل .

(LFE)Sub-woofer :

از آنجایی که فرکانس های پایین , جهتی منتشر نمی شود و به صورت کروی در تمام سالن پخش می شود وهوا و صندلی ها و وسایل داخل سالن (به علت کوچک بودن ابعاد در مقایسه با طول موج این فرکانس ها) تاثیری زیادی در افت انرژی فرکانس های پایین ندارند  بنابر این یکsub-woofer مسؤل ایجاد فرکانس های پایین در محیط است که معمولا“ در میان اسپیکرهای جلوی سالن قرار می گیرد البته محل قرار گرفتن این اسپیکر به علت عدم جهتی بودن فرکانس های پایین مکان خاصی در سالن نیست. محدوده فرکانسی این بلندگو حدود 20 تا 200 هرتز است.

 

مجموعه این آرایش می تواند صدای سه بعدی  مطلوبی را در ذهن شنونده ایجاد کند .

برای سیستم های خانگی که این فرمت را پشتیبانی می کنند برای بدست آوردن صدای مطلوب ، باید از زاویه هایی که در تصویر زیر نشان داده شده است پیروی کرد البته برای شنیدن صدای مطلوب باید در ناحیه نشان داده شده قرار بگیرید  .

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات