برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

هاردها از یک یا چند صفحه گرد که بر روی آنها شیارهای مغناطیسی وجود دارد و اطلاعات را حمل می نمایند تشکیل شده اند.این اطلاعات ذخیره شده بر روی صفحه ها توسط هدهای خواندنی/نوشتنی قابل خواندن هستند.این هدها در فاصله بسیار نزدیک سطح صفحه های چرخان بر روی بالشتکی از هوا که به دلیل سرعت زیاد دوران صفحه ها ایجاد میشود شناور هستند. خود هدها بر روی صفحه دیسک قابلیت حرکت دارند و به حرکتی نیم دایره ای که توسط آرمیچر ایجاد میشود و همچنین دوران خود صفحه میتوانند به تمامی نقاط صفحات دسترسی داشته باشند. معماری دقیق و ساخت بسیار ظریف این قطعه باعث شده است که صفحه ها بتوانند سرعتی معادل 5400 یا 7200 و حتی 10000 دور در دقیقه داشته باشند و تمامی این روند و کارکرد برای خواندن و نوشتن اطلاعات بدون اختلال ادامه داشته باشد. ولی هارد دیسکها سر انجام از کار میافتند چونکه وسایلی مکانیکی هستند و سرانجام فرسوده خواهند شد ولی شایع ترین دلیل برای از کار افتادن یک هارد دیسک قبل از سر آمدن عمر طبیعیش آسیبهای فیزیکی می باشد مثل ضربه خوردن و تکان خوردن در زمانی که فعالیتی انجام میدهد.منظور از فعال بودن زمانی است که هدها در حال خواندن یا نوشتن اطلاعات هستند. این لحظه زمانی است که هد به صفحه بسیار نزدیک است وایجاد تکان یا ضربه باعث تماس با صفحه می گردد و از اینجا تمامی مشکلات آغاز میشود
به این مشکل Head crash میگویند که به واسطه برخورد نوک هد با سطح بسیار حساس صفحه چرخان حاوی شیارهای مغناطیسی دربرگیرنده اطلاعات ایجاد میگردد. این برخورد هم هد خواندنی را آسیب می زند و هم سطح صفحه را ولی خوشبختانه درایو های امروزی بسیار مقاوم تر هستند و به خوبی در برابر تکان و ضربه محافظت شده اند. به دلیل اینکه جریان هوای ایجاد شده بر روی سطح صفحات فاصله هدها را تعیین میکند در هنگام پایین آمدن سرعت چرخش و توقف صفحات این جریان کمتر شده و فاصله ها نیز کاهش می یابد به همین دلیل در هاردهای مدرن امروزی در زمان کاهش سرعت و توقف هارد هدها به قسمتی که امن می باشد حرکت میکنند و از روی صفحات دور میشوندو هارد دریاو خاموش به سختی دچار مشکل می شود بنابراین از جابجایی سیستم خود در هنگام روشن بودن به شدت اجتناب کنید.به همین دلیل هم میزان حفاظت هارد سیستم های لپ تاپ بسیار بیشتر از هاردهای 3.5 اینچی کامپیوترهای رومیزی می باشد اما با کمی دقت می توانید متوجه شوید که میزان خرابی در هارد دستگاههای قابل حمل تا چه میزان زیاد می باشد.


موتور الکتریکی که وظیفه چرخانیدن صفحات را به عهده دارد دلیل دیگراز کار افتادن هاردها می باشد.این دلیل بیشتر بعد از یک دوره طولانی استفاده ممتد از هارد رخ میدهد. اصولا به وجود آمدن نقص در موتور محرک و یا خرابی اهرمهای نگهدارنده (یاتاقان) باعث کاهش کارایی و همچنین رخ دادن ایرادهایی در عمل خواندن و یا نوشتن که به دلیل کاهش سرعت صفحه ها و یا نبودن در سرعت ایده الی که برای عمل خواندن یا نوشتن لازم است می گردد
همچنین هارد درایوها دارای فیلترهای ورودی هوا هستند زیرا برای شناور بودن هدها بر روی صفحات نیازمند فشار هوای معینی می باشندو ایجاد کوچکترین نقصی در این فیلترها سبب بروز Head crash و از دست دادن اطلاعات عمده ای در هارد درایو و همچنین خرابی خود دیسک می شود.
منبع:www.2del.com

هارد درایو ذخیره شبکه‌ای یا ذخیره متصل به شبکه یک کامپیوتر ذخیره فایل است

این کامپیوتر ذخیره فایل (file-level computer data storage) به یک کامپیوتر شبکه‌ای متصل است (computer network) که به کلاینت‌های شبکه‌های متعدد امکان دسترسی به داده‌ها را فراهم می‌سازد.

کاربران شبکه‌های خانگی شاید مایل باشند از یک دیسک سخت اشتراکی در شبکه استفاده کنند تا دسترسی گروهی به موسیقی، عکس، ویدیو و اطلاعات داشته باشند.

این هارد درایوها که به ذخیره شبکه‌ای یا ذخیره متصل به شبکه Network-attached storage یا (NAS) موسوم هستند، دستگاه‌های ذخیره‌سازی هستند که بی‌صدا کار کرده، راه‌اندازی آنها ساده است و به طور میانگین 10 وات برق مصرف می‌کنند.

این رقم را باید با رایانه شخصی مقایسه کرد که در ساعت دستکم 60 وات برق مصرف می‌کند و حتی کمتر به داده‌های موجود در آن مراجعه می‌شود.

هارددرایوهای NAS عموما حجم‌های باورنکردنی زیادی را برای ذخیره اطلاعات عرضه می‌کنند و از تجهیزات کافی برای استفاده به عنوان فضای پشتیبان برای هارددرایو رایانه شخصی یا لپ‌تاپ برخوردارند. تقریبا همه سیستم‌های عامل در حال حاضر می‌توانند روزانه به ذخیره اطلاعات پشتیبان بپردازند.

یکی از گلایه‌های مکرر از هارددرایوهای NAS سرعت انتقال داده است. حتی اگر این هارددرایو از اتصال اترنت (Ethernet) سرعت بالا هم برخوردار باشد، اما پردازشگرهای کارگذاری شده در آن اغلب به اندازه کافی قدرت ندارند تا به نرخ‌های حداکثری بیشینه تئوریک برسند.

حداکثر سرعت معمول این دستگاه‌ها 20 مگابایت در ثانیه (MByte/s) است و حتی در برخی موارد این سرعت به 10 مگابایت در ثانیه و حتی کمتر هم می‌رسد

مجله c't - چاپ هانوفر

 

خانه ی سیستم عامل کجاست؟

Slave + master چیست؟

همانطور که میدانید یکی از مشکلاتی که از جابجا کردن هارد دیسک ناشی میشود ، مشکلاتی است که هنگام تشخیص سیستم عامل توسط کامپیوتر پیش می اید . در این موارد کامپیوتر سیستم عامل را شناسایی نمیکند برخی از این مشکلات هنگامی پیش میاید که دو یا چند هارد دیسک از طریق پورت IDE به کامپیوتر متصل شده باشند.

اگر وارد باشید !! میدانید کامپیوتر سیستم عامل را از هارد دیسک " مستر MASTER ( ارباب) " میخواند.

کامپیوتر برای یافتن سیستم عامل به هارد دیسک ارباب مراجعه میکند و اگر فایل ntldr روی آن وجود نداشت به هارد دیسک دوم مراجعه میکند و این کار تا زمانی که فایل ntldr یافت شود ادامه میابد.

خوب است بدانید که پورت IDE روی مین بورد نام گذاری میشود.

به این ترتیب که یکی از IDE ها که معمولا سفید رنگ است ، IDE شماره صفر و دیگری که تیره تر و معمولا آبی یا سبز رنگ است، IDE شماره یک نامگذاری میشود.

هارد دیسک ارباب MASTER روی IDE صفر ، 00 نام میگیرد و هارد دیسک بنده (SLAVE) (یا غلام !!) روی IDE صفر ، 01 و بدین ترتیب اولویت اجرای سیستم عامل از روی هارد دیسکی که شماره کوچکتری داشته باشد بیشتر خواهد بود.

وقتی دو هارد دیسک از دوطریق IDE و SATA به کامپیوتر وصل هستند، کامپیوتر سیستم عامل را از روی کدامیک از این دو هارد دیسک اجرا میکند؟؟؟

در این مورد سازندگان مین بورد دو رویکرد متفاوت داشته اند.

دسته اول: در تنظیمات مادر بورد به کاربر اجازه میدهند که دقیقا انتخاب کنند که سیستم عامل از روی کدام هارد دیسک خوانده شود ، بدین ترتیب که هارد دیسک ها طبق روالی که ذکر شد از 0 تا 5 یا 7 نامگذاری میشوند و کاربر مجاز خواهد بود که یکی از این هارد دیسکها را به عنوان هارد دیسک اصلی یا FIRST BOOT DEVICE انتخاب کند.

در این حالت کاربر بدون هیچ سختی و دردسری سیستم عامل را از روی هارد دیسک مورد نظر بارگذاری میکند البته به شرطی که **جامپر** های ide را نیز درست جای گذاری کرده باشد و تداخلی وجود نداشته باشد اما بعضی از مین بوردها کمی پیچیده تر عمل میکنند.

در این گونه هارد دیسکها مادربورد تنها به کاربر اجازه میدهد که میان دیسک درایو و یاهارد دیسک یکی را انتخاب کند اما کاربر میان هارد دیسکهای متعدد هیچ انتخابی ندارد!!.

شما باید بدانید که اولویت اجرا شدن هارد دیسک از روی ide بیشتر از sata است ، یعنی حتی اولویت اجرای سیستم عاملی که روی هارد دیسک برده ide شماره یک ذخیره شده است(یعنی پایینترین اولویت میان ide ها) بیشتر از اولویت اجرای تمام سیستم عاملهای موجود در هارد دیسکهای sata است.

هارد دیسکهای sata به جامپر نیاز ندارند چرا که هرپورت sataمیتواند واسط تنها یک سخت افزار و مادر بورد باشد.

معمولا 2یا4یا6 پورت ide روی مین بوردها وجود دارد این پورت ها نیز درست مانند ide ها بین 0تا5 شماره گذاری میشوند.

اولویت اجرای سیستم عامل در اینگونه مین بوردها برای هارد دیسکی بیشتر است که شماره کمتری داشته باشد.

رویکرد سازندگان مین بورد اینست که سیستم عاملهایی که روی قطعات قدیمی تر ذخیره شده اند ، اولویت بیشتری برای اجرا شدن دارند ، چون احتمالا کاربر سیستم عامل را روی قطعات قدیمی تر کامپیوتر خود ذخیره کرده است. و کم کم کامپیوتر نیز به قطعات جدیدتر مجهز شده است.

از همین رو زمانی که قصد دارید هارد دیسکی را برای هارد به هارد کردن جابجا کنید ، سعی کنید که هارد دیسک sata را از کامپیوتر جدا کنید وتا حدامکان از جدا کردن هارد دیسک ide خودداری کنید چرا که احتمال تداخل سیستم عاملها با ورود یک هارد دیسک ide افزایش میابد.

بطور کلی ساده ترین روش برای شناساندن سیستم عامل به کامپیوتر, تنظیم صحیح مین بورد و اتصال هارد دیسکها به کامپیوتر است. اما روشهای نرم افزاری جالبی نیز برای تشخیص سیستم عامل توسط کامپیوتر وجود دارد که در فرصت بعدی به اطلاع شما بازدید کنندگان محترم سایت خواهیم رساند.

چگونه بد سكتور را درست كنیم:

همچنان كه از عمر هارد می گذرد احتمال اشكال پیدا كردن آن بیشتر می شود پس همیشه به فكر تهیه یك نسخه پشتیبان ( Back up ) از اطلاعات مهم خود باشید تا در صورت بروز مشكل آن را بازیابی كنید. و با خیال راخت به فكر تعمیر هارد دیسك خود باشید. سیستم عامل ویندوز نرم افزارهای كمكی برای هارد دیسك همراه دارد كه هارد كامپیوتر شما را اسكن می كند و در صورت بروز اشكال نسبت به رفع آن اقدام می كند.

مراحل كار در ویندوز

روی My Computer دابل كلیك كنید

درایوی را كه می خواهید عیب یابی منید انتخاب كنید

Properties را از منوی File انتخاب كنید. اكنون باید یكسری اطلاعات و مشخصات از این درایو در منوی Properties ببینید.

تب Tools را انتخاب كنید.

تكمه Check Now را از قسمت Error Checking كلیك كنید.

بسته به ورژن ویندوز خود گزینه "thorough" یا " Scan for and Attempt of Recovery Bad Sector" را انتخاب كنید.

روی ری استارت كلیك كنید.

اكنون سلامت هارد دیسك شما چك می شود در پایان باید خدمت شما عزیزان عرض كنم كه نرم افزارهای مفید زیادی برای عیب یابی و تعمیر هارد دیسك ها وجود دارد كه بهتر و قوی تر از نرم افزار استاندارد ویندوز عمل می كنند ولی قبل از اینكه مشكلی برای هارد دیسك شما پیش بیاید باید آن را نصب كرده باشید.

 

توجه :با Fdisk همه اطلاعات شما پاك می شود!
نكته : ابتدا شما می بایست روش بوت كردن سیستم از طریق Floppy و یا CD-Rom را یاد بگیرید.

در هنگام روشن شدن سیستم دكمه DELETE (در بعضی كامپیوتر ها دكمه دیگر) را پائین نگه دارید تا وارد Setup شوید. دستگاه را به گونه ای تنظیم كنید كه اولین وسیله بوت شدن CD-Rom باشد.یعنی وارد قسمت Bios featurs setup شده و اولین وسیله بوت شدن را CD قرار دهید.سپس روی گزینه Save &Exit setup كلیك كرده و از Setup خارج شوید. در اینجا سوالی مبنی بر (Save to cmos and exit (Y/N از شما پرسیده می شود. كلید Y را فشار دهید دهید تا سیستم دوباره Restart شود. بعد از Restart سیستم سه پیغام زیر ظاهر میشود:
CD-ROM Start up menu
1-Boot from hard disk
2.Boot from CD-ROM -
سپس گزینه 2 را اتنخاب كرده تا سیستم از روی CDبوت شود. بعد از آن پیغام های زیر صادر می گردد:
Microsoft Widows98 Start up menu
1- Setup from CD-Rom Start Windows98
2= Start Computer with CD-Rom supprt
3.- r without CD-rom Support Start compute
4.- View the Help file
شما گزینه 2 را انتخاب كنید . پس از چند لحظه جلوی پرامپت درایو (مثلاF:\> )فرمان Fdisk را تایپ و كلید Enter رو بزنید. فورا پیغامی مبنی بر اینكه ظرفیت Hard شمااز 512 بیشتر است ظاهر می شود. كلید Y وسپسEnter رو فشار دهید.
سپس صفحه اصلی Fdisk ظاهر می شود.
Fdisk option
current fixed disk drive:1
choose 1 of the following:
1 - dos partion or logical dos drive create
2- .set active partion
3-logical dos drive delete partion or
4- display partion information
Enter choice , 
این صفحه شامل گزینه هایی جهت انجام اعمال مختلف بر روی دیسك سخت می باشد.

توجه: در پارتیشن بندی و كار با Fdisk با سه اصطلاح بر خورد می كنید كه عبارتند از Primery , Extended , logical برخورد می كنید كه سیستم عامل از دوتای اولی استفاده می كند.
درایو C كامپیوتر همان Primery است و بقیه Extended هستند.
در Fdisk ابتدا Primery و بعد Extended ایجاد می كنیم. وبرای حذف پارتیشن ها برعكس ایجاد آنها عمل می كنیم.
توجه : ابتدا در صورت وجود پارتیشن آنها را پاك می كنیم.

خوب از این پنجره اصلی گزینه 3 رو انتخاب كنید .سپس پنجره ای ظاهر می شود كه از آن گزینه:
3. extended dos partion Delete logical dos drive in the
را برمی گزینیم.
بعد از این كار صفحهای شامل پیغام های زیر ظاهر می شود:
WARNING!Data in deleted logical dos drive will be lost
What drive do you want to delete?
سپس شما نام آخرین درایو Hard خودتان را وارد كنید وenter را بزنید.سپس EnterVolume ظاهر می شود كه شما یاید برچسب درایوتان را وارد كنید یا اگر بر چسبی ندارد Enter را بزنید. (اگه درایو شما برچسب داشته باشه مثلا به جای حرف D برچسب اون مثلا MyDriveظاهر میشه) سپس پیغام زیر ظاهر میشه: [Are you sure?(Y/N)?[Y برای تایید حرف Yرا بزنید و بعد Enter و به همین ترتیب همه درایوهای منطقی(Logical) را پاك كنید.بعد از پاك شدن همه درایوهای منطقی پیغام زیر ظاهر می شود. All logical drive deleted in the extended dos partion سپس چند بار دكمه Esc را بزنید تا وارد صفحه اصلی بشوید. (Fdiskoption) بعد دكمه 3 (Delet partion.) از صفحه بعدی ظاهر شده (Delet extended dos partion)را انتخاب كنید.بعد یك پیغام (Warning) ظاهر می شود كه باید شما كلید Yرا بزنید بعد Enter. سپس پیغام زیر ظاهر می شود: Exttended dos partion Deleted دكمه Esc را بزنید تا وارد صفحه اصلی بشوید . (Fdisk Option). بعد باز گزینه 3 بعد از صفحه باز شده گزینه 1 را وارد كنید. تا پارتیشن اولیه خذف شود . (Delet primery dos partion). سپس پیغام (Warning data in the deleted primery dos partion will be lost.
زیرپیغام : What primery partion do you want to delete?[1]
شما كلید Enter رو بزنین.پیغام زیر ظاهر میشه: Enter volume labe?[]
در صورت وجود بر چسب آن را تایپ و Enter را بزنید در غیر این صورت Enter را بزنید.
پیغام (:Are you sure) كه گزینه Yسپس كلید Enter را بزنید. پیغام زیر ظاهر می شود: Primery dos partion deleted دكمه Esc را بزنید تا وارد صفحه اصلی بشوید .حالا پارتیشن های شما حذف شده است.
برای ایجاد پارتیشن از صفحه اصلی گزینه 1 یعنی(1.Create dos partion or logical..) را بزنید.

بعد از طی این مراحل صفحه ای با مشخصات زیر حاصل می شود :
Creat dos partion or logical dos drive
Current fixed disk drive:1
Choose 1 of the following:

creat primery dos partion -1
creat extended dos partion -2
creat logical dos drive in extended dos partion -3
Enter choice:

سپس كلید 1 راتایپ وenter را بزنید . مدتی صبر كنید تا 100% Completeو Verifying drive integrityتا 100%كامل شود. بعد از آن پیغام زیر ظاهر می شود :

Creat primery dos partion
Current fixed disk drive:1
Do you wish to use the maximum available
Press Esc to return to fdisk options

كادر بالا از شما می پرسد كه آیا می خواهید تمام دیسك سخت پارتیشن اولیه(Primery)گردد؟شما دكمه N را تایپ كرده وسپس Enter را بزنید . سپس مدتی صبر كنید تا 100%كامل شود  بعد صفحه زیر ظاهر می شود:

Creat primery dos partion
Current fixed..
Total disk space is ..mbytes(1mb=.)
Maximum space avalable for partion is.
Enter partion size in mbytes or .
Press esc 

صفحه بالا ظرفیت هارد شما را كه برای این عمل در دسترس می باشد را اعلام می كند شما باید در این مرحله برای درایو Strart up تان مقداری را در مقیاس مگا بایت وارد كنید (البته درصد هم می - شود).

توصیه:
1.آنهای كه هارد 20 دارند 3000 را بزنند
2.هارد 30 ،4000یا 4500
3.هارد 40 به بالا تا 80،6000 یا 5500
4.هاردهای 20 به پایین به نسبت 2500،2000،1500،1000
5

بعد از وارد كردن مقدار Enter را زده تا پیغام زیر ظاهر شود : Primery dos partion created
سپس Esc را زده تا وارد صفحه اصلی Fdisk بشوید .
از صفحه اصلی گزینه ا(Creat dos or logical..) و از صفحه بعدی گزینه 2 (Creat extended dos partion)را زده مدتی صبر كنید تا 100% كامل شود. سپس صفحه زیر ظاهر می شود:

Creat extended dos partion
Current fixed.
Partion status type volume label mbytes.
C:1 pri
Total disk space is.
Enter partion size in mbytes or per.
No partion defind
Press esc

سپس كلید Enter را بزنید. تا پیغام (Extended..)ظاهر شود.
حالا كلید Esc را بزنید تا سیستم به طور اتوماتیك وارد بخش ایجاد درایوهای منطقی شود. مدتی صبر كنید تا 100%تمام شود سپس از صفحه بعدی ظاهر شده عدد دلخواه خودتان به مگابایت را برای درایو D:وارد كنید.مدتی صبر كنید تا100%كامل شود . بعد از این مرحله (یا احیانا Restart system)ماجرا را برای درایو های منطقی دیگر از قبیل E تا Z ادامه بدهید تا جاییكه هارد شما تمام شود.


توصیه:
سعی كنید كه حتی الامكان درایو هایتان كم باشد معمولا 4 درایو كافیست بعد از اینكه تمام هارد پارتیشن بندی شد پیغام :
All available disk space in the extended dos 
ظاهر می شود.
حالا دكمه Esc را بزنید تا وارد صفحه اصلی بشوید. از صفحه اصلی گزینه 2(Set active partion )را انتخاب كنید. در صفحه بعدی ظاهر شده كلید 1 را زده و Enter كنید. با عمل فوق درایو C شما به عنوان درایو Start up بوده فعال می شود. سپس پیغام Partion 1 made active ظاهر می شود. بدین تر تیب پارتیشن بندی به اتمام میرسد .


نكته های قابل توجه :
1. ممكن است در بعضی از سیستم ها در حین عملیات های بالا Restart های متعددی انجام شود.
2. پس از عمل Fdisk حتما توسط دستور a:\format drive را برای همه درایوها انجام دهید تا به FAT 32 تبدیل شوند.
3. از Fdisk زیاد پرهیز كنید زیرا باعث خراب شدن هارد شما می شود.
4. زیاد عجله نكنید

 

صداهایی كه از هارد به گوش می رسد چیست؟

فرض كنید كه در حال كار با كامپیوتر خود هستید و روی فایلی دابل كلیك می كنید كه در نتیجه نرم افزار اجرا كننده آن احضار و اجرا می شود تا آن فایل را برای شما باز كند. این عمل در بسیاری از كامپیوتر ها بین 10 تا 30 ثانیه طول می كشد. در طول این مدت صداهای خفیفی از هارد دیسك خود می شنوید از صداهایی كه شنیده می شود به نظر می رسد كارهایی در حال انجام است اما چه كارهایی؟

در هارد دیسك ها یك بازو وجود دارد كه هدهای خواندن و نوشتن را نگه می دارد. این بازوها می توانند هدهای خواندن و نوشتن را به سمت مركز یا لبه های دیسك حركت دهند. قطر یك هارد دیسك نرمال در حدود 5 اینچ یا 12.5 سانتی متر است بنابراین این بازوها می توانند در حدود 2 اینچ یا 5 سانتی متر در راستای شعاع دیسك حركت كنند.

سرعتی كه این بازوها می توانند حركت كنند حیرت انگیز است. این بازوها بسیار سبك هستند و محرك آنها قوی و بسیار دقیق است. این بازوها می توانند در صورت لزوم صدها بار در هر ثانیه در مقابل دیسك جلو و عقب بروند.

اگر درباره اساس كار یك اسپیكر هم بخواهید بدانید تفاوت زیادی با این سیستم ندارد. اسپیكر هم دارای یك مخروط سبك وزن است كه قادر است با سرعت 400 بار در ثانیه نوسان كند و تولید صوت نماید.

همانطور كه بازوی هارد دیسك با سرعت زیاد در حال حركت به جلو و عقب است نوساناتی تولید می كند كه این نوسانات همان صدایی را تولید می كنند كه ما می شنویم.

چرا زمانیكه بر روی یك فایل كلیك می كنیم هد هارد دیسك باید این مقدار حركت كند كه چنین صداهایی از آن شنیده شود؟

سه چیز باعث این حركت ها می شوند:

ــ وقتی یك فایل مثلاً یك فایل Excel را باز می كنید. هارد دیسك شما باید خود نرم افزار را همراه با تعدادی فایل DLL (مخفف dynamic link libraries ) كه از آن نرم افزار پشتیبانی می كنند فرا خوانی كند. این فایل ها جمعاً 10 تا 20 مگابایت حجم دارند و در قسمتهای مختلف هارد قرار گرفته اند. فرا خوانی 20 مگابایت اطلاعات زمان كمی نمی گیرد و هد هارد دیسك ما باید هزاران بار جلو و عقب برود تا این اطلاعات را جمع آوری كند.

ــ فراخوانی خود فایل اطلاعاتی. در حقیقت هدف شما از اجرای یك نرم افزار دسترسی به اطلاعات موجود در فایل مورد نظرتان است. برای این منظور سیستم عامل شما (مثلاً ویندوز XP) باید هد هارد دیسك را به دایركتوری كه فایل شما در آن واقع است راهنمایی كند و از وجود فایلی با این نام اطمینان حاصل كند، و سپس آن فایل را پیدا كند و سپس احتمالاً باید یك دوجین تكه از فایل مورد نظر را بخواند تا كل فایل را فراخوانی كند.

ــ اگر در هنگام انجام این پروسه رم شما پر از اطلاعات شده باشد آنگاه سیستم عامل شما قسمتی از رم را روی هارد دیسك خالی می كند. و هنگامی كه نرم افزار شما در حال اجراست سیستم عامل شما میلیونها بایت اطلاعات نرم افزار و فایلهای DLL را روی هارد دیسك می ریزد. برای انجام این وظایف هد هارد دیسك بارها باید حركت كند تا وظایف خود را به خوبی انجام دهد.

حال به خوبی می دانید كه چرا هارد دیسك شما چرا چنین صدایی هنگام كار می دهد. حقیقت اینست كه با یك كلیك ساده هارد دیسك شما كار سنگینی انجام می دهد.

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات