برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

فرض كنید وارد یك مغازه فروش كامپیوتر شده اید و می خواهید یك پرینتر بخرید! چه پرینتری انتخاب می كنید؟ چه مشخصاتی برای شما اهمیت دارد اصلاً آن را برای چه كاربردی می خواهید؟

همه روزه افراد زیادی تعدادی پرینتر برای استفاده شخصی یا حرفه ای می خرند. نوع پرینتری كه انتخاب می كنید بستگی به این دارد كه از چه چیزی می خواهید پرینت بگیرید، متن یا گرافیك یا عكس سیاه وسفید؟ اگر بیشتر از متون پرینت می گیرید و تعداد این متون هم زیاد است یك پرینتر لیزر سیاه و سفید برای شما بسیار مناسب است اما برای پرینت گرفتن از عكس ها یا تصاویر گرافیكی احتیاج به یك پرینتر رنگی جوهر افشان (جوهر پاش ) یا در صورت امكان یك پرینتر لیزر رنگی دارید.

پرینتر جوهر افشان و پرینتر لیزر رنگی

پرینترهای جوهر افشان با پاشیدن نقاط كوچك جوهر در یك ورق كاغذ كار می كنند. كه باعث بوجود آمدن تصاویر رنگی یا سیاه و سفید و در بعضی مواقع عكاس هایی با كیفیت می شود. هر چند پرینترهای جوهر پاش با خطوط تیز ممكن است مشكل داشته باشند بنابراین متنی كه با آن چاپ می شود ممكن است آن دقت لازم را نداشته باشد كه بستگی به سرعت پرینت هم دارد.

اكثر پرینتر های معمول جوهر افشان سه رنگ دارند كه برای ساختن رنگهای مختلف از آنها استفاده می شود. و در بعضی از پرینتر ها برای ساختن رنگ سیاه هم از همین سه رنگ استفاده می شود كه باعث مصرف زیاد جوهر می شود و علاوه بر آن رنگ سیاهی كه به این صورت تولید می شود یا به آبی و یا به سبز تمایل دارد كه برای پرینت گرفتن از یك متن ایده آل نیست. برای اینكه در یك پرینتر جوهر افشان رنگ سیاه را بدرستی داشته باشید احتیاج به پرینتری دارید كه یك كارتریج مجزا برای رنگ سیاه داشته باشد. كه در این حالت حداقل دو كارتریج باید وجود داشته باشد. یكی برای سه رنگ اصلی ( آبی - قرمز - سبز ) و یكی برای سیاه كه به CMYK معروف است. بهترین ساختار برای یك پرینتر جوهر افشان كارتریجهای مجزا برای هر رنگ است كه در صورت لزوم فقط كارتریجی را كه رنگ آن تمام شده عوض می كنید.

یك عكس خوب بوسیله یك پرینتر CMYK چاپ می شود و برای عكسهای با كیفیت حرفه ای به یك پرینتر شش رنگ احتیاج داریدكه یك آبی روشن و یك قرمز روشن علاوه بر رنگهای ذكر شده دارد. این نوع پرینتر برای برای چاپ عكس بسیار عالی بوده ولی برای پرینت گرفتن از یك متن ضعیف عمل می كند. بخاطر داشته باشید كه هر چند پرینتر های جوهر افشان كیفیت بالا عكس های با كیفیتی را می توانند چاپ كنند اما مصرف جوهر آنها هم بالاست بنابراین یكی از فاكتورهای مهم مصرف جوهر آنهاست كه بر قیمت عكس چاپ شده تاثیر دارد.

اما پرینتر های جوهر افشان بهترین پرینتر های موجود نیستند سرعت آنها 2 تا 3 صفحه در دقیقه برای پرینت متن است و برای چاپ هر صفحه گرافیك و عكس 2 تا 3 دقیقه زمان احتیاج دارد. طبیعتاً قیمت این پرینتر ها با افزایش سرعت پرینتر افزایش پیدا می كند به هر حال پرینتر های جوهر افشان از نظر قیمت با بودجه بسیاری از افراد سازگار است. البته همه پرینتر های جوهر افشان ارزان نیستند و پرینتر جوهر افشان با قیمت 1500 دلار هم در بازار یافت می شود.

یك انتخاب گرانتر برای پرینت رنگی پرینتر لیزر است كه از تونر CMYK برای خلق تصویر استفاده می كند. این پرینترها تصاویر گرافیكی و عكسهای با كیفیت فوق العاده عالی چاپ می كنند. به همان خوبی كه خطوط تیز متن را پرینت می گیرند. سرعت آنها هم قابل توجه است 6 تا8 صفحه در یك دقیقه برای یك متن و یك صفحه در دقیقه برای برای برای پرینت از از تصاویر گرافیكی و عكس ها. ولی یك پرینتر لیزر رنگی بسیار گران است. به طوریكه ارزان ترین پرینتر لیزری از گرانترین پرینتر جوهر افشان هم گرانتر است. البته در یك پرینتر لیزر رنگی هزینه چاپ هر برگ ارزان تر از پرینتر جوهرافشان است. و اگر قرار است تعداد زیادی پرینت رنگی داشته باشید باید در خرید پرینتر همه این نكات را در نظر بگیرید.پرینتر های لیزر سیاه و سفید

پرینترهای لیزر سیاه و سفید اساس كارشان مانند دستگاه فتوكپی است پرینتر لیزر یك متن را با فونت های تیز به خوبی و سرعتی برابر 6 تا 8 ورق در دقیقه و برای تصاویر گرافیكی با سرعت 2 ورق در دقیقه چاپ می كند. این پرینترها برای چاپ متن بهترین انتخاب هستند بخصوص اگر متون با خط ریزتر از حد معمول یا درشت تر از حد معمول سر و كار دارید. قیمت تمام شده پرینت برای هر صفحه هم بسیار ارزان است و از كاغذ معمولی هم به راحتی پرینت می گیرند با اندازه های مختلف كاغذ هم نسبت به پرینتر های دیگر بی دردسر ترند. قیمت آن مناسب است و اگر به پرینت رنگی احتیاج ندارید بهترین انتخاب برای شما هستند.

 

فرق بین دستگاه چاپ ریسو و فتوکپی چیست؟
 از نظر فنی
 نحوه کار ریسو مکانیکی و نحوه کار فتوکپی مکانیکی مغناطیسی است
 از نظر تجاری و اقتصادی
هزینه تمام شده برای هر برگ کپی بسته به قیمت مواد مصرفی مقدارمشخص و تقریبا ثابتی است
هر برگ فتوکپی بدون احتساب هزینه کاغذ حدود 40 ریال است حال اگر 2 برگ فتوکپی شود هزینه ضرب در 2 می شود ومساوی 80 ریال است اگر 10 برگ کپی شود هزینه ضرب در 10 میشود و مساوی 400 ریال است و ...
در حالیکه در ریسو باز بدون احتساب هزینه کاغذ و مرکب که مقدار خیلی جزیی است هزینه پرینت توسط ریسو بیشتر شامل ارزش مستر مصرفی است و حدود 1500 ریال تا 3500 ریال بسته به مدل دستگاه می باشد حال این مقدار برای تیراز مختلف همیشه مقدار ثابتی است پس برای 2 پرینت توسط ریسو این مقدار تقسیم بر دو میشود و برای 3پرینت هزینه مستر تقیسیم بر 3 میشود و ...
مشاهده می شود که در ریسو هر چه تعدادپرینت زیاد باشد هزینه کاهش می یابد و با صرفه تر می شود یعنی رابطه معکوس بین هزینه تمام شده و تعداد پرینت است در حالیکه در فتوکپی هزینه با تعداد کپی رابطه مستقیم دارد.
در حالت کلی توصیه می شود برای تعداد کمتر از 50 نخسه از دستگاه فتوکپی استفاده شود و برای تعداد بیشتر از 50 عدد از دستگاه ریسو گراف استفاده گردد.


چگونه با دستگاه ریسو می شود چاپ رنگی انجام داد؟

هر دستگاه ریسو حاوی یک سیلندر است که فقط یک رنگ چاپ میکند اگر شما میخواهید چاپ رنگی انجام بدهید باید سیلندر اضافی داشته باشید که باز با هر سیلندر و نوع رنگ جوهر آن می توانید سیلندر را داخل دستگاه کرده و مسترگیری کنید و همان رنگ را چاپ کنید با اگر دو سیلندر اضافی داشته باشید قابلیت چاپ 2 رنگ اضافی خواهید داشت بخاطر داشته باشید که برای هر رنگ عملیات چاپ باید روی همان کاغذ تکرار شودمی توانید با تهیه سه سیلندر اضافی و انتخاب 3رنگ اصلی قرمز-آبی-زرد برای آنها و اشنا بودن با قوانین ترکیب رنگ کار تمام رنگی نیز داشته باشید در این حالت با ترکیب رنگهای اصلی انواع رنگها دیگر نیز تولید می شود فقط باید خاطر نشان شوم که برای انجام کار رنگی اول باید کیفیت ریسو 600 dpi باشد و دوم اینکه گونیای ریسوگراف باید بسیار دقیق باشد تا تداخلی در ترکیب رنگها ایجاد نشود .البته بعضی ریسوها مانند v8000 قابلیت چاپ دو رنگ همزمان را هم دارند .

اصول کاردستگاه چاپ ریسو

اگر دستگاههای پلی کپی در مدرسه را بیاد داشته باشید که معلم سوالات امتحانی را قبلاٌ در یک مو می استنسیل می نوشت بعد دور سیلندر دستگاه پلی کپی می پیچید یعد با چرخاندن دسته سیلندر بصورت دستی یا توسط یک دینام اقدام به تکثیر سوالات می کرد پیش رفته همان دستگاه پلی کپی الان دستگاه چاپ ریسو است منتها به جای مومی استنسیل از مستر استفاده می شود و عوض نوشتن بر روی مومی ترموهد دستگاه نوشته ها یا عکسها را بر روی مستر می نویسد بعد آن را بصورت اتوماتیک دور سیلندر می پیچد و نخسه ها با چرخاندن برقی سیلندرچاپ می شود.
قسمتی اولیه این فرآیند نخست با تبدیل اطلاعات یک نخسه اورجینال به دیتا الکترونیکی توسط یک لنزCCD و فرستادن این اطلاعات به تر موهد انجام میگیرد .

انواع ریسوگراف

رسوگراف بطور عمومی در 3 سایز A4-B4-AC که نشان دهنده سطح چاپ آن دستگاه می باشد

ترموهد چیست؟

مجموعه تجمعی از لامپ های حرارتی در ابعاد میکروسکپی است تعداد این لامپ های حرارتی بسته به dpi دستگاه متفاوت است( dpi نشان دهنده دقت تبدیل دیتای الکترونیکی به تعداد لامپهای حرارتی است ) هر چه دقت یک دستگاه بالاتر dpi آن بالاتر است و در نتیجه کیفیت چاپ دستگاه بالاتر خواهد بود حال هر گاه dpi یک دستگاه زیاد تر باشد تجمع لامپهای حرارتی در یک سطح ثابت زیادر تر خواهد بود برای جا گرفتن این لامپها در یک سطح ثابت تعداد آنها که زیادتر شد ابعاد لامپهای حرارتی هم باید کوچکتر باشد عملی که این لامپها انجام می دهند دیتای وارد شده که در ولتهای مختلف است را به حرارت تبدیل میکند این حرارت حدود 165 الی 195 سانتی گراد است .


 مستر چیست؟
رولی حدود 125 یا 100 یاردی بعرض بسته به نوع دستگاه
A4-B4-A3 بودن
است که از دولایه در ضخامت میکرونی تشکیل شده است:

1- لایه الیافی (کاغذ سلولزی)

2- لایه پلاستیکی پلی اتیلن

لایه الیافی : با پیجیدن مستر دور سیلندر لایه الیافی مرکب سیلندر را به خود جذب می کند و باعث استحکام لایه پلی اتیلنی مستر نیز می شود
لایه پلاستیکی: از ایزومرهای پلی اتیلن است که در حرارت 165 تا 195 سانتیگراد ذوب میشود
حال مکانیسم کار بدین گونه است که لامپهای حرارتی ترموهد دیتای CCD را به حرارت تبدیل می کنند و همزمان با عبور مستر لایه پلی اتیلنی مستر را ذوب می کنند قسمتهای ذوب شده مرکب هنگامیکه دور سیلندر می پیچند از خود عبور می دهند به هنگام عبور کاغذ پرس زیر سیلندر کاغذ را به دور سیلندر فشار می دهد و مرکب عبوری از درزهای سوخته شده جذب کاغذ می گردند .


 تر موهد خطدار چیست؟

هنگامیکه که ترموهد زیاد کار بکند بعضی از لامپ های مجتمع حرارتی آن می سوزند وقابلیت تولید حرارت را ندارند و نمی توانند مستر را بسوزانند اثر این نارسایی بصورت یک خط سفید وگاه بسیار باریک در طول کاغذ در قسمتهای چاپ شده مشاهده می شود ارزش ریالی ترموهد بسیار زیاد است و گاه به یک میلیون تومان هم می رسد لذا در موقع خرید دقت شود که ترموهد خط سفیدی در طول کاغذ نمی اندارد گاه این خطهای سفید چنان باریک است که تشخیص آنها سخت است برای مشاهده آنها(برای افراد مبتدی بدون انجام تست گیری) دستگاه را در حالت photo یا text/photo قرار می دهیم واز یک خط به ضخامت 2 یا 3 سانت یا بیشتر به رنگ خاکستری یا مدادی در عرض اسکنر قرار می دهیم ومستر گیری می کنیم کاغذ چاپ شده را بصورت اریب نگه داشته و با دقت نگاه میکنیم اگر خطوط سفیدی خط طوسی را قطع نکرده باشد یا خط سفیدی در طول کاغذ دیده نشود تر موهد دستگاه سالم است.

 

سلام بر همه یک مقاله خوب در مورد مدیریت رنگ در عکاسی پیدا کردم که خودم خیلی لذت بردم و:
این روزها نیاز به مدیریت رنگها و بهبود كیفیت آنها بیش از پیش احساس می شود چرا كه خیلی ها دوربین دیجیتال دارند و عكسهای خود را با نرم افزارهای حرفه ای ویرایش كرده و با پرینتر های جوهر افشان خوب چاپ می كنند.
در این نوشتار ابتدا مفاهیم اساسی مطرح در این زمینه مانند Color Gamut ، Profile ،Color Space ،Working Space و... را توضیح خواهیم داد و سپس روش قدم به قدم مدیریت رنگ در كامپیوتررا بیان خواهیم كرد.مفاهیم فوق الذكر همیشه برای كاربران مورد سوال و اشكال بوده است.با فهم این اصول و نیز طرز برخورد كامپیوتر با آنها ،به راحتی می توانید دارای سیستمی شوید كه رنگها را به خوبی به شما نشان میدهد.
چرا به مدیریت رنگ نیاز داریم؟
قدرت تشخیص رنگ چشم انسان بسیار خوب است و میتواند محدوده وسیعی از رنگها را ببیند.اما دستگاههای ساخت بشر در این زمینه محدودیت دارند.عموما هیچ سیستم نمایشی یا چاپی قادر به تولید یك طیف رنگی حتی نزدیك به دید انسان نیز نیست.
از سوی دیگر دستگاههای مختلف از لحاظ تولید یا دریافت محدوده های رنگی با یكدیگر اختلاف دارند.مثلا یك پرینتر جوهر افشان خوب قادر به نمایش رنگهای سبز بیشتری نسبت به یك مانیتور می باشد. مانیتورهای CRT نسبت به LCD ها محدوده رنگی وسیعتری دارند. اسكنرهای مختلف و دوربینهای دیجیتال نیز محدوده های رنگی مختص به خود را دارند.
هنگامی كه بخواهیم تصاویر را بین این دستگاهها جابجا كنیم ، تازه با مشكلات روبرو می شویم:عكسی را با دوربین دیجیتال گرفته ایم و سپس آنرا در مانیتوری كه قادر به نمایش تمام طیف رنگی نیست ویرایش كرده ایم، سپس آنرا با پرینتری چاپ كرده ایم كه رنگهای سبز بیشتری نسبت به مانیتور دارد اما نسبت به رنگهای دوربین محدود تر است.خب حالا كه این دستگاهها با زبانهای رنگی مختلفی با یكدیگر صحبت می كنند ، چگونه انتظار داریم نتیجه كار برای ما رضایت بخش باشد؟

مدیریت رنگ برای همه افرادی كه با تصاویر دیجیتال سر و كار دارند، لازم است. اما در موارد زیر اهمیت بیشتری پیدا می كند:
- در مورد دوربینهای دیجیتالی كه قادر به گرفتن عكس در فضای كاری Adobe RGB هستند.(در این مورد توضیح خواهیم داد)
- افرادی كه عكسهای دیجیتال خود را با نرم افزارهایی ویرایش می كنند كه قادر به فهم فضاهای رنگی مختلف هستند.(مانند فتو شاپ)
- افرادی كه عكسهای دوربینهای آنالوگ را اسكن میكنند.
- افرادی كه با فرمت RAW عكس می گیرند.

Gamut
Gamut وسعت محدوده رنگی است كه یك دستگاه خاص، قادر به تولید یا دریافت آن میباشد. دستگاههایی كه Gamut وسیع دارند قادر به نمایش یا فهم وسعت رنگ بیشتری هستند.Gamut چشم انسان بسیار وسیع است.پرینتر جوهر افشان خوب نسبت به یك مانیتور، دارای Gamut وسیعتری در رنگ سبز است.مانیتورهای LCD ارزان قیمت دارای Gamut بسیار محدودی هستند. مدیریت رنگ روشی است كه با آن می توانیم تصاویر را بین این دستگاههای مختلف (از لحاظGamut ) انتقال دهیم بدون آنكه تغییری در رنگها ایجاد شود.
برای آنكه كامپیوتر رنگ را بشناسد ، باید به صورت عدد بیان شود.هر رنگ ،حاصل تركیب 3 رنگ اصلی قرمز R ، سبز G و آبیB است.پس میتوان آنرا به صورت نسبتی از این 3 رنگ اصلی بیان كرد.اگر مقیاس را 0 تا 100 در نظر بگیریم ، رنگ قرمز (100,0,0) ، آبی (0,0,100) و زرد (100,100,0) خواهد بود.
در اینجا مشكلی پیش می آید: وقتی كه رنگ سبز خالص(0,100,0) در مانیتور و پرینتر با یكدیگر فرق دارد، پس فایده این اعداد چیست؟
برای حل این مشكل به مفهومی بنام Color Space نیاز داریم.

Color Space
برای فهم این موضوع ،تمام رنگهایی كه انسان قادر به دیدن آنها است را به صورت یك جسم 3 بعدی تجسم می كنیم.به این صورت كه مثلثی را در نظر بگیرید كه در هر راس آن یكی از 3 رنگ اصلی قرار دارد.سپس در قسمت بالا و پایین این سطح مثلثی،2 نقطه را اضافه می كنیم كه نماینده رنگهای سفید و سیاه هستند و از این 2 نقطه خطوطی را به رئوس مثلث می كشیم.حاصل یك جسم 3 بعدی به صورت 2 هرم مثلثی است كه در قاعده به هم وصل هستند.راس بالایی این جسم نماینده رنگ سفید ، راس پایینی نماینده رنگ سیاه و 3 راس مثلث قاعده نماینده 3 رنگ اصلی هستند.بین این رنگها،تمام طیف رنگی قابل دید انسان قرار خواهد گرفت.این جسم را فضای رنگی (Color Space) چشم انسان فرض كرده و آنرا (hc ) مینامیم.اگر رنگی خارج از این فضا باشد، توسط چشم انسان رویت نمی شود یا بصورت نزدیكترین رنگ موجود در این فضا تشخیص داده می شود.
حال فضای رنگی مانیتور را بصورت یك جسم 3 بعدی كوچكتر داخل این فضا در نظر گرفته و آنرا (mc) مینامیم.همین كار را می توانیم با دوربین دیجیتال ، اسكنر و پرینتر نیز انجام دهیم.تمام این وسایل دارای Gamut محدودتری نسبت به انسان هستند و طبیعتا داخل این فضا قرار خواهند داشت و چون با یكدیگر نیز اختلاف دارند به صورت اجسام 3 بعدی با اندازه های مختلف خواهند بود كه البته اشتراكاتی نیز دارند.مقیاس نامگذاری رنگها به صورت 3 عددی در مورد هر دستگاه مختص خود است.مثلا سبز ترین رنگ ممكن در فضای رنگی پرینتر (pc) به صورت (0,100,0) و سبز ترین رنگ ممكن برای مانیتور در فضای رنگی خود (0,100,0) ‌است. اما اگر نقطه معرف سبز خالص پرینتر را در فضا علامتگذاری كنیم و عدد مربوط به آن نقطه را در فضای مانیتور بخوانیم ،ممكن است عددی مثل (5,90,10) شود و یا همین رنگ در فضای رنگی انسان به صورت (15,85,5) شود.
هدف از این توضیحات این بود كه اولا مفهوم فضای رنگی را درك كنیم و ثانیا (حداقل در تئوری) راهی برای تبدیل رنگ از یك دستگاه به دستگاه دیگر بیابیم.

Working Space
برای آنكه تصاویر به درستی در كامپیوتر نمایش داده شوند،باید اطلاعاتی راجع به Color Space دستگاهی كه آنها را تولید كرده، داشته باشند . از سوی دیگر كامپیوتر نیز باید قادر به فهم و مدیریت این اطلاعات باشد.
Working Space یا فضای كاری، در حقیقت یك فضای رنگی فرضی(و بالطبع جزئی از فضای رنگی چشم انسان) است كه برای سهولت كار ، تمام فضاهای رنگی دیگر را بر اساس آن تعریف می كنند تا برای كامپیوتر قابل شناسایی باشد.
فضاهای كاری متفاوتی وجود دارد كه 2 مورد از آنها بیشترین كاربرد و معروفیت را دارند:
sRGB و ِAdobeRGB

sRGB
sRGB یا RGB استاندارد با Gamut اكثر مانیتورهای CRT و پرینترها تطابق دارد.یعنی اگر تصویری با فضای كاری sRGB بیان شود، كم و بیش در اكثر مانیتورها خوب به نظر می رسد و با اكثر پرینتر ها به خوبی چاپ می شود.

AdobeRGB
AdobeRGB نسبت به sRGB وسیعتر است.این فضای كاری نسبت به فضای رنگی اكثر مانیتورها و پرینتر ها وسعت بیشتری دارد.اگر تصویری در این فضای كاری دارای یك رنگ خالص باشد ، در صفحه مانیتور یا چاپ، آنرا به صورت خالص ترین رنگ ممكن خواهید دید.اما برای ایجاد تطابق با Gamut های محدود این وسائل نیاز به دستكاری بیشتری دارد.اگر تصاویرAdobeRGB را با دستگاهی مشاهده كنید كه فضاهای رنگی را نمیفهمد، اشباع رنگها كمتر خواهد شد.
خیلی ها فكر میكنند كه اگر عكسی را در فضای AdobeRGB بگیرند ،‌رنگها واقعی تر است.درست است كه در فضای AdobeRGB بعلت وسعت بیشتر،رنگهای بیشتری قابل دریافت است،اما حرفه ای ترین مانیتورهای دنیا نیز قادر به نمایش همه رنگهای این فضا نیستندو بنابراین تصویر در مانیتور به گونه ای دیگر نسبت به اصل خود نمایش داده خواهد شد.و این تازه در موردیك مانیتور حرفه ای با تنظیم صحیح رنگ است وگرنه در مواردی غیر از این ، تصویر بسیار متفاوت از اصل خود خواهد بود.

Profile
Profile در حقیقت روشی است برای تبدیل ریاضی فضای رنگی یك دستگاه به فضای رنگی قابل دید انسان hc. پروفایل به كامپیوتر می گوید كه چگونه یك دوربین، پرینتر ، مانیتور و اسكنر رنگها را نشان میدهند یا دریافت میكنند.


تبدیل فضاهای رنگی
همانگونه كه در بحث فضای رنگی گفتیم، تجسم فضاهای رنگی متفاوت به صورت اجسام 3 بعدی در داخل فضای رنگی چشم انسان ، می تواند راهی باشد برای این تبدیل فضاهای رنگی مختلف به یكدیگر.
اما اگر یك رنگ موجود در یك فضای رنگی، در فضای رنگی دیگر اصلا وجود نداشته باشد ، چه اتفاقی می افتد؟بر اساس تبدیل فضایی رنگها، در این حالت رنگ مورد نظر در فضای رنگی مقصد نمایش داده نخواهد شد.بعبارت دیگر اگر رنگ مورد نظر در فضای رنگی مقصد وجود نداشته باشد (Out Of Gamut)، نمی توان آن را به درستی تبدیل كرد.این نوع تبدیل رنگ ( كه بنام Absolute Colorimetric معروف است) تنها هنگامی كاربرد دارد كه رنگهای خارج از محدوده نداشته باشیم. مثلا رنگ (5,50,60) پرینتر ،معادل رنگ(1,45,30) در مانیتور است. اما رنگ سبز خالص پرینتر (0,100,0) در فضای رنگی مانیتور معادلی ندارد.
برای رفع این مشكل از نوعی تبدیل به نام Perceptual استفاده می شود. در این روش،با حفظ نسبت بین مقادیر 3 گانه یك رنگ، این 3 مقدار Shift داده میشوند تا در فضای رنگی مبدا جای بگیرند و چون چشم انسان میتواند خود را با این تغییر وفق دهد،نتیجه حاصله بسیار رضایتبخش خواهد بود.

قبل از ورود به مبحث روش عملی مدیریت رنگ، مروری میكنیم بر مطالب گفته شده:
1- وسائل مختلف دارای Gamut های مختلف هستند.
2- Gamut را میتوان به صورت یك فضای رنگی تجسم كرد.
3- فضاهای كاری مانند sRGB ، فضاهای رنگی مجازی هستند تا بتوان بدون ارجاع به دستگاه مبدا ، تصاویر را به درستی نمایش داد.
4- Profile ارتباط یك فضای رنگی را با چشم انسان بیان می كند.
5- اگر یك سیستم كامپیوتری (متشكل از سخت افزار ،نرم افزار ، مانیتور، پرینتر ،اسكنر ، دوربین دیجیتال ...) به درستی Profile شده باشد و نرم افزارها نیز بتوانند از این Profile ها استفاده كنند،آنگاه رنگهای نسبتا ثابتی را تجربه خواهیم كرد.
6- سیستمی كه دارای شرایط فوق باشد، Color Managed System نامیده می شود.
7- چنین سیستمی برای تبدیل رنگها در فضاهای رنگی مختلف از تبدیل Absolute Colorimetric و یا Perceptual استفاده می كند كه در اكثر اوقات روش دوم نتایج بهتری دارد.
8- تبدیل رنگها در موقع نمایش تصاویر یا چاپ آنها رخ می دهد.مثلا فتو شاپ برای نمایش یك تصویر در مانیتور، یك تبدیل رنگ از فضای sRGB یاAdobeRGB به فضای رنگی مانیتور انجام می دهد و در هنگام چاپ تبدیل به فضای رنگی پرینتر انجام خواهد شد.
9- در سیستمی كه نرم افزارها قادر به درك پروفایلها نباشند، برخی از پروفایلهای مربوط به سخت افزارها نادرست باشد و یا اصلا وجود نداشته باشد و یا پروفایلها به درستی تنظیم نشده باشند، نمایش یا چاپ رنگها به درستی انجام نخواهد شد.(مگر به صورت اتفاقی).

روش عملی مدیریت رنگ

اگر از رنگهای مانیتورتان یا چاپ شده توسط پرینترتان راضی نیستید، دیگر صبر جائز نیست! همین حالا شروع كنید:
1- در مرحله اول باید Profile‌های مربوط به تمام دستگاهای مختلف را داشته باشید.در اغلب موارد این Profile ‌ها همراه با دستگاه مورد نظر ارائه می شود. می توانید این Profile ها را از سایت شركت سازنده نیز دانلود كنید. در اینگونه موارد به دنبال اصطلاح ICC Profile باشید و توجه كنید كه پسوند این فایلها .icc است. جالب است كه اگر به سایت شركت سازنده پرینترتان مراجعه نمایید،با چندین Profile برای چاپ در كاغذهای مختلف روبرو می شوید و این موضوع اهمیت تنظیم دقیق Profile ها را نشان می دهد.
2- Profile ها را نصب كنید:در ویندوز XP روی فایل Profile كلیك راست نمایید و گزینه Install Profile را انتخاب كنید. در سایر ویندوزها بایستی فایل مربوطه را در شاخه زیر در فولدر محل نصب ویندوز كپی كنید:
\System32\spool\drivers\colors\
3- پروفایل را با دستگاه مورد نظر مرتبط نمایید: در كنترل پانل، كنترل مربوط به دستگاه را بازكنید (مثلا Display برای مانیتور و Printer برای پرینتر) .سپس وارد قسمت Color Management آن شوید.گاهی این قسمت در زیر گروه Advanced است.آیا Profile شما به عنوان Profile تعریف شده دستگاه قرار گرفته است ؟اگر چنین نبود روی Add كلیك كنید و Profile صحیح را انتخاب و Set As Default نمایید.
4- دقت كنید كه یك profile دو بار اعمال نشده باشد:فتو شاپ Profile را درك میكند.اگر در ویندوز یك پروفایل به پرینتر اعمال نمایید و سپس در فتو شاپ نیز همان پروفایل به پرینتر اعمال شود،تبدیل فضاهای رنگی به درستی انجام نخواهد شد.

حالا یك نرم افزار ویرایش تصویر كه قادر به درك فضاهای رنگی است را اجراء نمایید.سپس یك تصویر با White Balance صحیح را در آن باز كنید و با پرینتر آنرا چاپ كنید. چنانچه عكس چاپ شده با آنچه شما در مانیتور می بینید و با آنچه از منظره واقعی آن به یاد دارید، نسبتا هماهنگ است ،می توانید كار را تمام شده فرض كنید.
در غیر این صورت متاسفانه! ناچارید كه ادامه این نوشتار را مطالعه نمایید!!

تنظیم Profile مانیتور
تمام Profile ها را نصب كرده اید و عكس چاپ شده نیزخوب به نظر می آید اما با تصویر مانیتور هماهنگی ندارد. در این صورت مانیتور نیاز به تنظیم Profile (کالیبراسیون)دارد.
برای این كار میتوان از دستگاههای خاصی بنام Colorimetr یا Spyder استفاده كرد.
اما این دستگاهها گران قیمت هستند (حدود 300 دلار) و شاید برای افراد عادی چندان کاربرد نداشته باشند.
برای تنظیم Profile‌مانیتور می توانید از روشهای نرم افزاری استفاده كنید:
1- نرم افزار PraxiSoft WiziWYG را دانلود و نصب كنید.نسخه رایگان آن نیز برای مقصود ما كاملا كافی است.(البته نرم افزارهای دیگری نیز در این زمینه وجود دارند مانند:
• MonacoEZColor
• ColorVision OptiCAL
•GretagMacbeth Eye-One Display
• Adobe Gamma
• Quick Gamma

اما نرم افزار‍Praxisoft نسخه رایگان دارد ، دارای قابلیت تنظیم پروفایل مانیتور ،اسكنر و پرینتر است و قادر به تولید فایل Profile نیزمی باشد.)

پس از نصب، كامپیوتر را restart نمایید.
2- با فاصله از مانیتور بنشینید و به تصویر زیر كه یك الگوی آزمایش مانیتور است، نگاه كنید.(در PC به تصویر سمت چپ (گاما 2.2) و در MAC به تصویر سمت راست (گاما 1.8)) اگر تصویر به صورت یك رنگ یكنواخت خاكستری دیده میشود(بدون موج یا نوسان )،تنظیم Profile‌مانیتورتان درست است و گرنه مراحل بعد را انجام دهید.
3- White point مانیتور را 6500K قرار دهید.این كار از طریق دكمه های تنظیم مانیتورتان قابل انجام است.
4- نرم افزار PraxiSoft WiziWYG را اجرا كرده و به قسمت تنظیم مانیتور بروید.
5- Contrast و Brightness را طبق دستور نرم افزار تنظیم كنید.
6- تونالیته رنگهای قرمز و آبی و سبز را تنظیم نمایید.اگر در مورد رنگ آبی شك داشتید، آنرا در سطح رنگ سبز قرار دهید.
7- نوع مانیتور راانتخاب كنید.
8- White Point و Gamma را تنظیم كنید. اگر كامپیوترتان PC است مقدار 2.2 و اگر MAC است مقدار1.8 را برای Gamma انتخاب نمایید.
اگر مقدار White point مانیتورتان را قبلا از طریق دكمه ها ، روی 6500K تنظیم كرده اید و در اینجا مجددا از این مقدار استفاده كنید ،ممكن است زردی تصاویر بیشتر شود.این تنظیم بیشتر وابسته به نوع مانیتور است و بهتر است مقادیر مختلف را آزمایش كنید و مقدار مناسب را بیابید.
9- حالا دوباره به الگوی تست مانیتور نگاه كنید.اگر الگو به صورت یكنواخت و بدون موج دیده می شود، مراحل بعد را انجام دهید و گرنه مراحل قبل را یكمرتبه دیگر تكرار كنید.
10- برای Profile یك نام انتخاب كرده و آنرا ذخیره كنید.
11- Profile ساخته شده را به روشی كه قبلا گفته شد، Profile پیش فرض مانیتور قرار دهید .
12- مجددا به الگوی آزمایش مانیتور نگاه كنید و از درستی كارتان مطمئن شوید.

آزمایش روند كار مدیریت رنگ
برای آزمایش درستی روند كار ، می توانید یك عكس با دوربین دیجیتال بگیرید و در مانیتور نگاه كنید و با پرینتر چاپ كنید.اما این روش در اكثر اوقات چندان دقیق نیست و عوامل جنبی مانند نوع نور محیط میتوانند در این فرآیند كه با چشم انجام می شود ، تاثیر بگذارند. برای این منظور بهتر است كه از روشهای استاندارد زیر استفاده شود.


الف- آزمایش روند كاری با دوربین دیجیتال
1- یك موضوع رنگی پیدا كنید كه دارای رنگهای اصلی با طیف مختلف بوده و نیز حاوی رنگهای شبیه پوست انسان باشد.برای رنگ پوست می توانید از دست خود یا دست دوستتان استفاده كنید.
2- در یك روز ابری و در فضای بیرون، White Balance دوربین را روی روز ابری تنظیم كنید و از موضوع انتخاب شده عكس بگیرید. اگر دوربین تان از فضای رنگی Adobe RGB پشتیبانی میكند میتوانید از آن استفاده نمایید. اما بهتر است همان فضایی را كه همیشه استفاده میكنید در این آزمایش بكار ببرید.
3- در نرم افزاری كه فضاهای رنگی را میشناسد یك چاپ از این عكس بگیرید.
4- تصویر چاپ شده را با موضوع رنگی مورد استفاده در فضای بیرون مقایسه كنید. اگر با یكدیگر مطابق بودند، میتوان گفت كه Profile پرینتر شما صحیح است.
5- تصویر چاپ شده و موضوع مورد استفاده را با تصویر مانیتور مقایسه كنید.برای این كار بهتر است موضوع عكاسی را در كنار پنجره در داخل اتاق قرار دهید وآن را در نور روز ابری نگاه كنید. اگر تصویر چاپ شده ، موضوع و تصویر مانیتور با یكدیگر از لحاظ رنگ تطابق داشتند،سیستم شما از لحاظ رنگ به خوبی تنظیم شده است.


ب - آزمایش روند كاری با فیلم و اسكنر

1. مانند روش قبل موضوع رنگی مناسب را برای عكاسی انتخاب كنید.
2. در یك روز آفتابی و با یك فیلم مناسب برای نور روز (مانند Fuji Provia 100F ) ، در فضای بیرون از موضوع عكس بگیرید.پس از چاپ عكس ، آنرا با اسكنر و در همان فضای كاری كه معمولا استفاده میكنید ( sRGB یا AdobeRGB ) اسكن نمایید.
3. در نرم افزار فتو شاپ ، از تصویرتان یك چاپ بگیرید.
4. تصویر چاپ شده را با عكس دوربین مقایسه كنید.اگر تطابق داشت ، حداقل Profile پرینتر و اسكنرتان صحیح است و گرنه باید Profile آنها را دوباره بررسی نمایید.(احتمالا Profile اسكنر مشكل دارد)
5. عكس دوربین را با تصویر مانیتور مقایسه نمایید.البته انتظار تطابق كامل را نداشته باشید و یك تطابق نسبی كافی است.در اینصورت می توان گفت كه كل سیستم از لحاظ رنگ در وضعیت خوبی می باشد.

در زمینه مدیریت رنگ مطالب گفتنی بسیار زیادی وجود دارد.هدف ما در این نوشتار ارائه اطلاعات پایه و نیز راه حل عملی برای مدیریت رنگ بود كه بعلت فراگیر شدن استفاده از دوربینهای دیجیتال ، بیش از گذشته اهمیت پیدا كرده است. امیدواریم كه در این زمینه برخی مسائل مبهم را ،هر چند اندك،روشن كرده باشیم .

منابع:


• Kwik 'n' Dirty Color Management , Petteri Sulonen
• Color Temperature and Color Correction in Photography, greenspun.com
• Information on Profiles, Color.org
• Managing Colour,About.com
• Monitor calibration and gamma,Norman Koren Photography Page
• Monitor Profiling and Calibration, luminous-landscape.com
• PraxiSoft.com
• SilverFast Color Management Tutorial, http://download.silverfast.com/docs/SF- ... ent-en.pdf
• Why Color Management, http://www.color.org/whycolormanagement.pdf
• Monitor Calibration,Thomas Niemann, http://epaperpress.com/
منبع: http://irmug.org/forum/viewtopic.php?f=25&t=915
 

 

 

Working Space
برای آنكه تصاویر به درستی در كامپیوتر نمایش داده شوند،باید اطلاعاتی راجع به Color Space دستگاهی كه آنها را تولید كرده، داشته باشند . از سوی دیگر كامپیوتر نیز باید قادر به فهم و مدیریت این اطلاعات باشد.
Working Space یا فضای كاری، در حقیقت یك فضای رنگی فرضی(و بالطبع جزئی از فضای رنگی چشم انسان) است كه برای سهولت كار ، تمام فضاهای رنگی دیگر را بر اساس آن تعریف می كنند تا برای كامپیوتر قابل شناسایی باشد.
فضاهای كاری متفاوتی وجود دارد كه 2 مورد از آنها بیشترین كاربرد و معروفیت را دارند:
sRGB و ِAdobeRGB

sRGB
sRGB یا RGB استاندارد با Gamut اكثر مانیتورهای CRT و پرینترها تطابق دارد.یعنی اگر تصویری با فضای كاری sRGB بیان شود، كم و بیش در اكثر مانیتورها خوب به نظر می رسد و با اكثر پرینتر ها به خوبی چاپ می شود.

AdobeRGB
AdobeRGB نسبت به sRGB وسیعتر است.این فضای كاری نسبت به فضای رنگی اكثر مانیتورها و پرینتر ها وسعت بیشتری دارد.اگر تصویری در این فضای كاری دارای یك رنگ خالص باشد ، در صفحه مانیتور یا چاپ، آنرا به صورت خالص ترین رنگ ممكن خواهید دید.اما برای ایجاد تطابق با Gamut های محدود این وسائل نیاز به دستكاری بیشتری دارد.اگر تصاویرAdobeRGB را با دستگاهی مشاهده كنید كه فضاهای رنگی را نمیفهمد، اشباع رنگها كمتر خواهد شد.
خیلی ها فكر میكنند كه اگر عكسی را در فضای AdobeRGB بگیرند ،‌رنگها واقعی تر است.درست است كه در فضای AdobeRGB بعلت وسعت بیشتر،رنگهای بیشتری قابل دریافت است،اما حرفه ای ترین مانیتورهای دنیا نیز قادر به نمایش همه رنگهای این فضا نیستندو بنابراین تصویر در مانیتور به گونه ای دیگر نسبت به اصل خود نمایش داده خواهد شد.و این تازه در موردیك مانیتور حرفه ای با تنظیم صحیح رنگ است وگرنه در مواردی غیر از این ، تصویر بسیار متفاوت از اصل خود خواهد بود.

Profile
Profile در حقیقت روشی است برای تبدیل ریاضی فضای رنگی یك دستگاه به فضای رنگی قابل دید انسان hc. پروفایل به كامپیوتر می گوید كه چگونه یك دوربین، پرینتر ، مانیتور و اسكنر رنگها را نشان میدهند یا دریافت میكنند.


تبدیل فضاهای رنگی
همانگونه كه در بحث فضای رنگی گفتیم، تجسم فضاهای رنگی متفاوت به صورت اجسام 3 بعدی در داخل فضای رنگی چشم انسان ، می تواند راهی باشد برای این تبدیل فضاهای رنگی مختلف به یكدیگر.
اما اگر یك رنگ موجود در یك فضای رنگی، در فضای رنگی دیگر اصلا وجود نداشته باشد ، چه اتفاقی می افتد؟بر اساس تبدیل فضایی رنگها، در این حالت رنگ مورد نظر در فضای رنگی مقصد نمایش داده نخواهد شد.بعبارت دیگر اگر رنگ مورد نظر در فضای رنگی مقصد وجود نداشته باشد (Out Of Gamut)، نمی توان آن را به درستی تبدیل كرد.این نوع تبدیل رنگ ( كه بنام Absolute Colorimetric معروف است) تنها هنگامی كاربرد دارد كه رنگهای خارج از محدوده نداشته باشیم. مثلا رنگ (5,50,60) پرینتر ،معادل رنگ(1,45,30) در مانیتور است. اما رنگ سبز خالص پرینتر (0,100,0) در فضای رنگی مانیتور معادلی ندارد.
برای رفع این مشكل از نوعی تبدیل به نام Perceptual استفاده می شود. در این روش،با حفظ نسبت بین مقادیر 3 گانه یك رنگ، این 3 مقدار Shift داده میشوند تا در فضای رنگی مبدا جای بگیرند و چون چشم انسان میتواند خود را با این تغییر وفق دهد،نتیجه حاصله بسیار رضایتبخش خواهد بود.

قبل از ورود به مبحث روش عملی مدیریت رنگ، مروری میكنیم بر مطالب گفته شده:
1- وسائل مختلف دارای Gamut های مختلف هستند.
2- Gamut را میتوان به صورت یك فضای رنگی تجسم كرد.
3- فضاهای كاری مانند sRGB ، فضاهای رنگی مجازی هستند تا بتوان بدون ارجاع به دستگاه مبدا ، تصاویر را به درستی نمایش داد.
4- Profile ارتباط یك فضای رنگی را با چشم انسان بیان می كند.
5- اگر یك سیستم كامپیوتری (متشكل از سخت افزار ،نرم افزار ، مانیتور، پرینتر ،اسكنر ، دوربین دیجیتال ...) به درستی Profile شده باشد و نرم افزارها نیز بتوانند از این Profile ها استفاده كنند،آنگاه رنگهای نسبتا ثابتی را تجربه خواهیم كرد.
6- سیستمی كه دارای شرایط فوق باشد، Color Managed System نامیده می شود.
7- چنین سیستمی برای تبدیل رنگها در فضاهای رنگی مختلف از تبدیل Absolute Colorimetric و یا Perceptual استفاده می كند كه در اكثر اوقات روش دوم نتایج بهتری دارد.
8- تبدیل رنگها در موقع نمایش تصاویر یا چاپ آنها رخ می دهد.مثلا فتو شاپ برای نمایش یك تصویر در مانیتور، یك تبدیل رنگ از فضای sRGB یاAdobeRGB به فضای رنگی مانیتور انجام می دهد و در هنگام چاپ تبدیل به فضای رنگی پرینتر انجام خواهد شد.
9- در سیستمی كه نرم افزارها قادر به درك پروفایلها نباشند، برخی از پروفایلهای مربوط به سخت افزارها نادرست باشد و یا اصلا وجود نداشته باشد و یا پروفایلها به درستی تنظیم نشده باشند، نمایش یا چاپ رنگها به درستی انجام نخواهد شد.(مگر به صورت اتفاقی).

روش عملی مدیریت رنگ

اگر از رنگهای مانیتورتان یا چاپ شده توسط پرینترتان راضی نیستید، دیگر صبر جائز نیست! همین حالا شروع كنید:
1- در مرحله اول باید Profile‌های مربوط به تمام دستگاهای مختلف را داشته باشید.در اغلب موارد این Profile ‌ها همراه با دستگاه مورد نظر ارائه می شود. می توانید این Profile ها را از سایت شركت سازنده نیز دانلود كنید. در اینگونه موارد به دنبال اصطلاح ICC Profile باشید و توجه كنید كه پسوند این فایلها .icc است. جالب است كه اگر به سایت شركت سازنده پرینترتان مراجعه نمایید،با چندین Profile برای چاپ در كاغذهای مختلف روبرو می شوید و این موضوع اهمیت تنظیم دقیق Profile ها را نشان می دهد.
2- Profile ها را نصب كنید:در ویندوز XP روی فایل Profile كلیك راست نمایید و گزینه Install Profile را انتخاب كنید. در سایر ویندوزها بایستی فایل مربوطه را در شاخه زیر در فولدر محل نصب ویندوز كپی كنید:
\System32\spool\drivers\colors\
3- پروفایل را با دستگاه مورد نظر مرتبط نمایید: در كنترل پانل، كنترل مربوط به دستگاه را بازكنید (مثلا Display برای مانیتور و Printer برای پرینتر) .سپس وارد قسمت Color Management آن شوید.گاهی این قسمت در زیر گروه Advanced است.آیا Profile شما به عنوان Profile تعریف شده دستگاه قرار گرفته است ؟اگر چنین نبود روی Add كلیك كنید و Profile صحیح را انتخاب و Set As Default نمایید.
4- دقت كنید كه یك profile دو بار اعمال نشده باشد:فتو شاپ Profile را درك میكند.اگر در ویندوز یك پروفایل به پرینتر اعمال نمایید و سپس در فتو شاپ نیز همان پروفایل به پرینتر اعمال شود،تبدیل فضاهای رنگی به درستی انجام نخواهد شد.

حالا یك نرم افزار ویرایش تصویر كه قادر به درك فضاهای رنگی است را اجراء نمایید.سپس یك تصویر با White Balance صحیح را در آن باز كنید و با پرینتر آنرا چاپ كنید. چنانچه عكس چاپ شده با آنچه شما در مانیتور می بینید و با آنچه از منظره واقعی آن به یاد دارید، نسبتا هماهنگ است ،می توانید كار را تمام شده فرض كنید.
در غیر این صورت متاسفانه! ناچارید كه ادامه این نوشتار را مطالعه نمایید!!

تنظیم Profile مانیتور
تمام Profile ها را نصب كرده اید و عكس چاپ شده نیزخوب به نظر می آید اما با تصویر مانیتور هماهنگی ندارد. در این صورت مانیتور نیاز به تنظیم Profile (کالیبراسیون)دارد.
برای این كار میتوان از دستگاههای خاصی بنام Colorimetr یا Spyder استفاده كرد.


image002.jpg
اما این دستگاهها گران قیمت هستند (حدود 300 دلار) و شاید برای افراد عادی چندان کاربرد نداشته باشند.
برای تنظیم Profile‌مانیتور می توانید از روشهای نرم افزاری استفاده كنید:
1- نرم افزار PraxiSoft WiziWYG را دانلود و نصب كنید.نسخه رایگان آن نیز برای مقصود ما كاملا كافی است.(البته نرم افزارهای دیگری نیز در این زمینه وجود دارند مانند:

MonacoEZColor
ColorVision OptiCAL
GretagMacbeth Eye-One Display
Adobe Gamma
Quick Gamma

اما نرم افزار‍Praxisoft نسخه رایگان دارد ، دارای قابلیت تنظیم پروفایل مانیتور ،اسكنر و پرینتر است و قادر به تولید فایل Profile نیزمی باشد.)

پس از نصب، كامپیوتر را restart نمایید.
2- با فاصله از مانیتور بنشینید و به تصویر زیر كه یك الگوی آزمایش مانیتور است، نگاه كنید.(در PC به تصویر سمت چپ (گاما 2.2) و در MAC به تصویر سمت راست (گاما 1.8)) اگر تصویر به صورت یك رنگ یكنواخت خاكستری دیده میشود(بدون موج یا نوسان )،تنظیم Profile‌مانیتورتان درست است و گرنه مراحل بعد را انجام دهید.


image003.gifimage004.gif
3- White point مانیتور را 6500K قرار دهید.این كار از طریق دكمه های تنظیم مانیتورتان قابل انجام است.
4- نرم افزار PraxiSoft WiziWYG را اجرا كرده و به قسمت تنظیم مانیتور بروید.
5- Contrast و Brightness را طبق دستور نرم افزار تنظیم كنید.
6- تونالیته رنگهای قرمز و آبی و سبز را تنظیم نمایید.اگر در مورد رنگ آبی شك داشتید، آنرا در سطح رنگ سبز قرار دهید.
7- نوع مانیتور راانتخاب كنید.
8- White Point و Gamma را تنظیم كنید. اگر كامپیوترتان PC است مقدار 2.2 و اگر MAC است مقدار1.8 را برای Gamma انتخاب نمایید.
اگر مقدار White point مانیتورتان را قبلا از طریق دكمه ها ، روی 6500K تنظیم كرده اید و در اینجا مجددا از این مقدار استفاده كنید ،ممكن است زردی تصاویر بیشتر شود.این تنظیم بیشتر وابسته به نوع مانیتور است و بهتر است مقادیر مختلف را آزمایش كنید و مقدار مناسب را بیابید.
9- حالا دوباره به الگوی تست مانیتور نگاه كنید.اگر الگو به صورت یكنواخت و بدون موج دیده می شود، مراحل بعد را انجام دهید و گرنه مراحل قبل را یكمرتبه دیگر تكرار كنید.
10- برای Profile یك نام انتخاب كرده و آنرا ذخیره كنید.
11- Profile ساخته شده را به روشی كه قبلا گفته شد، Profile پیش فرض مانیتور قرار دهید .
12- مجددا به الگوی آزمایش مانیتور نگاه كنید و از درستی كارتان مطمئن شوید.


آزمایش روند كار مدیریت رنگ
برای آزمایش درستی روند كار ، می توانید یك عكس با دوربین دیجیتال بگیرید و در مانیتور نگاه كنید و با پرینتر چاپ كنید.اما این روش در اكثر اوقات چندان دقیق نیست و عوامل جنبی مانند نوع نور محیط میتوانند در این فرآیند كه با چشم انجام می شود ، تاثیر بگذارند. برای این منظور بهتر است كه از روشهای استاندارد زیر استفاده شود.
image005.jpg
الف- آزمایش روند كاری با دوربین دیجیتال

1- یك موضوع رنگی پیدا كنید كه دارای رنگهای اصلی با طیف مختلف بوده و نیز حاوی رنگهای شبیه پوست انسان باشد.برای رنگ پوست می توانید از دست خود یا دست دوستتان استفاده كنید.
2- در یك روز ابری و در فضای بیرون، White Balance دوربین را روی روز ابری تنظیم كنید و از موضوع انتخاب شده عكس بگیرید. اگر دوربین تان از فضای رنگی Adobe RGB پشتیبانی میكند میتوانید از آن استفاده نمایید. اما بهتر است همان فضایی را كه همیشه استفاده میكنید در این آزمایش بكار ببرید.
3- در نرم افزاری كه فضاهای رنگی را میشناسد یك چاپ از این عكس بگیرید.
4- تصویر چاپ شده را با موضوع رنگی مورد استفاده در فضای بیرون مقایسه كنید. اگر با یكدیگر مطابق بودند، میتوان گفت كه Profile پرینتر شما صحیح است.
5- تصویر چاپ شده و موضوع مورد استفاده را با تصویر مانیتور مقایسه كنید.برای این كار بهتر است موضوع عكاسی را در كنار پنجره در داخل اتاق قرار دهید وآن را در نور روز ابری نگاه كنید. اگر تصویر چاپ شده ، موضوع و تصویر مانیتور با یكدیگر از لحاظ رنگ تطابق داشتند،سیستم شما از لحاظ رنگ به خوبی تنظیم شده است.


ب - آزمایش روند كاری با فیلم و اسكنر

1. مانند روش قبل موضوع رنگی مناسب را برای عكاسی انتخاب كنید.
2. در یك روز آفتابی و با یك فیلم مناسب برای نور روز (مانند Fuji Provia 100F ) ، در فضای بیرون از موضوع عكس بگیرید.پس از چاپ عكس ، آنرا با اسكنر و در همان فضای كاری كه معمولا استفاده میكنید ( sRGB یا AdobeRGB ) اسكن نمایید.
3. در نرم افزار فتو شاپ ، از تصویرتان یك چاپ بگیرید.
4. تصویر چاپ شده را با عكس دوربین مقایسه كنید.اگر تطابق داشت ، حداقل Profile پرینتر و اسكنرتان صحیح است و گرنه باید Profile آنها را دوباره بررسی نمایید.(احتمالا Profile اسكنر مشكل دارد)
5. عكس دوربین را با تصویر مانیتور مقایسه نمایید.البته انتظار تطابق كامل را نداشته باشید و یك تطابق نسبی كافی است.در اینصورت می توان گفت كه كل سیستم از لحاظ رنگ در وضعیت خوبی می باشد.

در زمینه مدیریت رنگ مطالب گفتنی بسیار زیادی وجود دارد.هدف ما در این نوشتار ارائه اطلاعات پایه و نیز راه حل عملی برای مدیریت رنگ بود كه بعلت فراگیر شدن استفاده از دوربینهای دیجیتال ، بیش از گذشته اهمیت پیدا كرده است. امیدواریم كه در این زمینه برخی مسائل مبهم را ،هر چند اندك،روشن كرده باشیم .

اساس نظریه رنگها

نویسنده: Nanette Staph
متن اصل این مقاله توسط دوست عزیز کامران خوشی برای ترجمه و استفاه در سایت در اختیار این جانب قرار گرفته است. ضمن تشکر فراوان از ایشان، خواندن این مطلب را به کسانی که به عکاسی به چشم یک علم و هنر نگاه می کنند توصیه می کنم. البته بحث رنگها در عکاسی مبحث پیچیده و مفصلی است که در غالب یک مقاله نمی گنجد. ولی اصول اولیه و سرخط های این مبحث در این مقاله به خوبی بیان شده است.
--------------
شناخت رنگها گامی ساده و ضروری برای ترکیب بندی بهتر در عکاسی است. عکاسی مطالعه نور است و نور رنگی است! بنابر این بهتر است که دمای رنگها، چرخه رنگ و کاربردهای آن در عکسهایتان را بهتر بشناسید.

image001.jpg
چیزی که دانستن آن برای عکاسی که می‌خواهد این مقاله را بخواند ضروری است این است که بداند نظریه رنگها در نور با رنگهای نقاشی متفاوت است. رنگهای مرسوم اصلی که نقاشان و پرینترها از آن استفاده می‌کنند رنگهای قرمز، آبی و زرد می‌باشند. در حالی که در نور رنگهای اصلی قرمز، آبی و سبز می‌باشد. در نور با ترکیب مساوی این رنگها نور سفید بدست می‌آید، با ترکیب آبی و سبز رنگ فیروزه‌ای داریم و ترکیب قرمز و سبز، زرد می‌شود. بنابر این در عکاسی بنفش، فیروزه‌ای و زرد رنگهای طفیلی هستند. د راین مقاله نحوه تشکیل رنگها و خواص آنها به تفصیل بحث شده و به چرخه رنگی مرسوم در عکاسی اشاره شده است.
دمای رنگ
دمای رنگ با درجه کلوین بیان می‌شود و عبارتست از میزان حرارتی که باید به یک منبع جسم سیاه داده شود تا نوری با خواص طیفی مشابه با آن رنگ ساطع نماید.
برای توضیح این تعریف، رنگ فلز گداخته را در نظر بگیرید. وقتی یک تکه فولاد گداخته می‌شود، در ابتدا رنگ آن قرمز تیره می‌شود. وقتی که گرمتر شود، دارای رنگی بین آبی و سفید می‌شود. این پدیده رابطه بین دما و رنگ را نشان می‌دهد. با بالاتر رفتن دما رنگ فلز گداخته به آبی مایل به بنفش تبدیل شده و سرانجام اشعه ماوراء بنفش نامرئی ساطع می‌کند. وقتی قطعه فلز از منبع حرارت دور شود، رنگ آن زرد، سپس نارنجی و قرمز می‌شود.
مثالهایی از دمای رنگهای غیر نور روز:
نور شمع : 1500 کلوین
لامپ نئون 40 واتی: 2680 کلوین
لامپ نئون 200 واتی: 3000 کلوین
لامپ تنگستن: 3400 کلوین
نور لامپ گزنون: 5000-4500 کلوین
نور فلاش الکترونیکی: 5500-5600 کلوین
ولی به خاطر داشته باشید که دو منبع نور مختلف که دارای دمای رنگ مساوی هستند، لزوما دارای کیفیت بصری رنگ مشابه نیستند. دو منبع نور با رنگ مساوی نیز می ‌توانند دارای کیفیت به شدت متفاوتی باشند.
نور خورشید
خورشید مانند یک جسم سیاه عمل می‌کند. نوری که خورشید تولید می‌کند باید از میان فضا و سپس اتمسفر زمین عبور کرده تا به سطح زمین برسد. بنابر این نور خورشید ترکیبی از نور مستقیم خورشید و نیز نور غیر مستقیم حاصل از پخش شدن و انعکاس نور توسط اتمسفر و ابرها می‌باشد. این پدیده باعث می‌شود که نور خورشید دارای دمای رنگ متفاوتی از 2000 کلوین تا 20000 کلوین شود. در جدول زیر دمای معمول نور روز در شرایط زمانی و آب و هوایی مختلف آورده شده است.
شرایط نور روز کمترین (K) بیشترین(K)
سایه (نور آسمان آبی) 12000 20000
سایه (نور هوای مه‌آلود) 7500 8400
نور خورشید نور آسمان صاف وسط روز 6000 6500
نور خورشید نور آسمان صاف صبح/عصر 5700 6200
نورخورشید نور آسمان مه آلود 5700 5900
فقط نور مستقیم خورشید وسط روز متوسط 5400
فقط نور مستقیم خورشید، عصر/صبح 4900 5600
نور خورشید 1 ساعت قبل غروب یا بعد طلوع 3200 3400
نور خورشید در غروب / طلوع 1900 2400

نور جذب شده
هنگامی که نور سفید روی جسمی می‌تابد، بخشی از نور جذب می‌شود. این جذب نور علت رنگی است که شما می‌بینید.
-اجسام شفاف (شیشه، آب،...) به علت اینکه اجازه می‌دهند تمام اشعه نور سفید از میان آنان عبور کند بی رنگ دیده می‌شوند.
-نور بازتابی از سطح‌ اجسام کدر شامل رنگ آنهاست. اگر تمام طیف‌های نور سفید توسط جسمی جذب شود، آن جسم سیاه به نظر می‌رسد. بر عکس، اگر تمام طیفهای نوری توسط جسمی بازتاب شود، آن جسم سفید دیده می‌شود.

چرخه رنگ
یک عامل اساسی در عکاسی توانایی رسیدن به رنگ و جلوه مورد نظر در عکسهاست. برای دستیابی به این هدف اطلاعات اولیه نظریه رنگها مورد نیاز است. چرخه رنگ نشان داده شده در اینجا این موضوع را نشان می‌دهد.

image002.jpg

چرخه رنگ بر اساس رنگهای رنگین کمان تنظیم شده است: قرمز – نارنجی – زرد- سبز – آبی – بنفش. با قرار دادن این طیفها در حول یک دایره ترکیب جدید قرمز- بنفش رنگی را نتیجه می‌دهد که در رنگین کمان وجود ندارد، ولی در چرخه رنگی ما یافت می‌شود. با استفاده از این چرخه رنگ فهمیدن ارتباط بین رنگهای مختلف آسانتر می‌شود.
اجزاء چرخه رنگ
تمام رنگها از ترکیب سفید، سیاه و رنگهای اصلی ساخته شده‌اند. چرخه رنگ ارتباط بین رنگها را تشریح می‌کند.
رنگهای اصلی
رنگهای اصلی (قرمز، زرد و آبی که با مثلث نشان داده شده‌اند) رنگهای خالص بوده و از ترکیب هیچ رنگ دیگری به دست نمی‌آیند. اگر سه رنگ با هم مخلوط شوند نتیجه کار رنگ سیاه است.
رنگهای ثانویه
از ترکیب مساوی دو رنگ اصلی رنگهای ثانویه به دست می‌آید . نارنجی، سبز و بنفش رنگهای ثانویه هستند.
رنگهای مرتبه سوم
رنگهای قرمز-نارنجی، قرمز- بنفش، زرد- سبز، زرد- نارنجی، آبی- بنفش و آبی - سبز از رنگهای اصلی و ثانویه با هم ترکیب شده و رنگهای مرتبه سوم را تشکیل می‌دهند.
طرح و اثر رنگها
اکنون می‌خواهیم ببینیم این رنگها چگونه با هم مخلوط شده و اثر آنها بر تصویر نهایی چیست؟ از آنجا که تعداد حالات مختلف رنگی بسیار زیاد است، در لیست زیر فقط بخش کوچکی از حالات و اثرات مهم مربوط به رنگها شرح داده شده است.
مشابهت
در این طرح از رنگهای همسایه (نظیر قرمز، قرمز – نارنجی، و قرمز – بنفش) استفاده می‌شود.
نقاط قوت: این ترکیب از رنگها اثرات آرام بخش دارند و هنگامی که به طرحی جذاب و در عین حال بدون جسارت و تندی نیاز داریم از آنها استفاده می‌کنیم.
نقاط ضعف: با وجود رنگهای مشابه زیاد در کادر ایجاد تمرکز بیننده عکس به نواحی کلیدی تصویر مشکل می‌شود.
رنگهای متمم
عبارتند از رنگهایی که در دو سوی مخالف چرخه رنگ قرار دارند (مثل آبی و نارنجی). همانند رنگهای نقاشی وقتی متمم یک رنگ با آن ترکیب شود، باعث تمایل رنگ به خاکستری می‌شود و حالت نیمه خنثی ایجاد می‌کند. با اضافه شدن رنگ متمم بیشتر، مخلوط به خاکستری نزدیکتر می‌شود، تا جایی که دیگر از دو رنگ اولی چیزی دیده نمی‌شود.
نقاط قوت: با قرار دادن رنگهای مکمل در کنار هم، همدیگر را تقویت نموده و القای حس طراوت و اشتیاق می‌نمایند و در کنتراست شدید با یکدیگر واقع می‌شوند. رنگ مکمل باعث می‌شود که رنگ دیگر درخشانتر و شدیدتر به نظر برسد. رنگهای مکمل برای ایجاد عکسهای دارای استحکام و جنبش مفید می‌باشند.
نقاط ضعف: این رنگها ممکن است تمرکز بیننده عکس را از نقاط کلیدی عکس منحرف نمایند. رنگهای مکمل دارای طول موجهای بسیار متفاوتی بوده و در نتیجه اگر در عکس نزدیک به هم قرار گرفته باشند ممکن است باعث مشکل دید برای بیننده شوند و اعوجاج اپتیکی ایجاد نمایند.
سه تایی‌ها
در این حالت سه رنگ با فاصله مشابه با هم در چرخه رنگ (مثل قرمز، زرد و آبی) در کنار هم قرار می‌گیرند.
نقاط قوت: این رنگها حس خوشحالی و لذت را القاء می‌کنند. این رنگها خصوصا برای سوژه‌های بی نظم که نقاط زیادی از تصویر دارای اطلاعات کلیدی است مناسب هستند.
نقاط ضعف: این رنگها ممکن است برهم زننده تمرکز باشند.
مکمل‌های مجزا
عبارتند از یک رنگ اصلی و دو رنگ مخالف مکمل واقع در دو طرف ضلع روبروی آن رنگ (مثل قرمز و زرد-سبز و آبی – سبز)
نقاط قوت: این رنگها ترکیبهای بسیار پرمحتوا و معنوی بوده و برای القای احساسات هنرمندانه بسیار مناسب می‌باشند.
نقاط ضعف: رنگهای مکمل مجزا دارای طول موجهای شدیدا متفاوتی بوده و در نتیجه اگر در عکس در نزدیکی هم قرار بگیرند باعث ایجاد مشکل احساس و اعوجاج اپتیکی برای بیننده شوند.
مسایل بالا بر اساس رنگهای نقاشی بیان شده است. ترکیب رنگ در نور، مثلا روی مانیتور کامپیوتر یا در پرینترهای رنگی، با رنگهای نقاشی متفاوت است. در این حالت رنگ مشکی از ترکیب رنگهای اصلی ایجاد می‌شود. پروسه‌های پرینت 4 رنگی و برنامه‌های کامپیوتری که برای ایجاد آنها استفاده می‌شود بر اساس رنگهای اصلی متفاوتی که شامل زرد، بنفش، فیروزه‌ای و سیاه می‌باشد کار می‌کنند.
ابعاد رنگ
برای شناخت کامل رنگ علاوه بر شناخت چرخه رنگها باید درجه رنگ Hue، درجه اشباع رنگ Saturation و میزان رنگ Value نیز شناخته شود.
درجه رنگ Hue: درجه رنگ در واقع مشخصه ویژه یک رنگ (نظیرقرمز، زرد و آبی) می‌باشد. طول موجهای خاص یک طیف رنگی ترکیب دقیق رنگی آن را مشخص می کند. مثلا رنگ قرمز دارای اجزاء متفاوتی از رنگ قرمز-نارنجی است.
اشباعSaturation : اشباع رنگ که بنام شدت رنگ نیز شناخته می‌شود، به قوت یا ضعف، و پربودن یا شفافیت یک رنگ اطلاق می‌شود. وقتی گفته می‌شود که یک رنگ درخشان و پر است یعنی دارای اشباع و شدت بالا است. بر عکس هنگامی که یک رنگ ملایم و شفاف باشد دارای اشباع کم است.
میزان رنگ Value: همانند اثر اشباع، در عکاسی سیاه و سفید، روشنایی متناظر با مقدار طیفها است. با اضافه کردن سفیدی یا سیاهی، درجات مختلفی از روشنایی بدست می‌آید. با اضافه کردن سفیدی به یک رنگ، رنگی کمرنگ و روشن بدست می‌آید. با اضافه شدن سیاه به یک رنگ یک رنگ تیره‌تر و سایه‌ای از رنگ اولیه بدست می‌آید. اگر میزان سیاهی خیلی زیاد باشد، به رنگ بدست آمده رنگ تیره گفته می‌شود. عکسهای کم نور این رنگها را نشان می‌دهند. از طرف دیگر، با زیاد نور دیدن عکس، رنگها رنگ و رو رفته شده و سفیدی از حد اعتدال بیشتر می‌شود.
دمای رنگ
رنگها دارای مشخصه‌ای بنام سردی یا گرمی هستند. رنگی که ما می‌بینیم حاصل طول موج نور منعکس شده از رنگ است. طیفهای قابل دیدن بین مادون قرمز (در انتهای طرف گرم) و فوق بنفش (در انتهای طرف سرد) قرار دارند.
رنگهای گرمنیمه قرمز چرخه رنگها به عنوان رنگهای گرم شناخته می‌شوند که شامل زرد- سبز و قرمز-بنفش می‌باشد.
نقاط قوت: این رنگها القاء کننده گرمی و راحتی هستند.
نقاط ضعف: رنگهای گرم زیادی در تصویر باعث تضعیف برجستگی که باید در تصویر وجود داشته باشد می‌شود.
رنگهای سرد
نیمه آبی چرخه رنگ به عنوان رنگهای سرد شناخته شده که شامل آبی-سبز و آبی - بنفش می‌باشد.
نقاط قوت: این رنگها آرام و راحت هستند. این رنگها ممکن است بصورت غیر صمیمی و بی تکلف و ساده دیده شوند و برای انتخاب به عنوان پس زمینه مناسب هستند.
نقاط ضعف: این رنگها احساس منفعلانه داشته و ممکن است برای تصاویر گرافیکی قوی مناسب نباشند.
کاربردهای عکاسی
برای انتخاب اجزاء عکاسی از سوژه‌های بیجان، استفاده از خواص ترکیب رنگهای فوق به شدت بر تصویر شما و عکس العمل ایجاد شده از آن تاثیر می‌گذارد. اما در مورد رنگ و نورپردازی وضعیت چگونه است؟ رنگ بر احساسات ما تاثیر می‌گذارد. دقیقا همانند طیفهای آبی رنگ سوژه که رنگهای سرد و راحتی هستند، نور آبی نیز همان فضا را بر عکس ایجاد می‌نماید.
نور طبیعی
در سایه (حتی در وسط روز)، دمای کلوین نور خیلی بالاست و در نتیجه رنگها به سمت انتهای آبی طیف رنگها سوق داده میشوند. همچنین سوژه‌های واقع در گوشه‌های تاریک، شکافها یا زیر یک درخت دارای طیفی از رنگ آبی می‌شوند. این اثر اگر بدرستی استفاده شود، می‌تواند خوشایند باشد. برای برطرف کردن طیف آبی روی عکس باید از فیلتری با رنگ متمم نظیر زرد استفاده نمود. نور ماه نیز طیفی آبی رنگ روی سوژه‌ها بوجود می‌آورد. همینطور هر اثر نوری را می‌توان با استفاده صحیح از فیلترها تشدید و یا تضعیف کرد.
نور طبیعی در طی روز تغییر می‌کند. نور درخشان خورشید رنگهایی غنی، درخشان و دقیق را نشان می‌دهد. تمام سوژه‌ها با یک تراز از رنگهای دقیق دیده می‌شوند. بخار، مه یا غبار هوا بخاطر پخش کردن نور رنگها را ملایمتر می‌کنند. سوژه‌ها ملایم‌تر و تقریبا روشن‌تر دیده می‌شوند. همینطور در طی یک روز نیمه ابری، طیفهای سرد نور باعث می‌شود که رنگ پوست همانند رنگ چینی به نظر برسد، بنابر این عیوب پوستی جزئی (مثل کک مک و جوش) در زیر این فیلتر طبیعی در عکس کمتر دیده می‌شوند.
در طی طلوع یا غروب خورشید، نور دارای رنگ قرمز، زرد و نارنجی است و این رنگها را به سوژه‌های عکس شما می‌تاباند. این رنگهای گرم همانطور که قبلا گفته شد احساس جذابیت و کشش بیشتری را ایجاد می‌کنند.
نورهای مصنوعی
بیشتر نورهای مصنوعی حالتی شبیه به نور سفید وسط روز ایجاد می‌کنند، ولی تفاوتهایی بین آنها وجود دارد:
تنگستن: این نوع لامپ به نظر می‌رسد که نور سفید ساطع می‌کند، ولی در واقع یک طیف زرد روی عکس دیده می‌شود.
فلورسانت: این نوع نور در بین نورهای مصنوعی تغییرات بیشتری در رنگ ایجاد می‌نماید. در بیشتر انواع یک طیف آبی/سبز در رنگ ایجاد نموده که نور زننده‌ای در عکس ایجاد می‌کند. اگر از هیچ فیلتر بهبود رنگی استفاده نشود، یک لایه سبز یا آبی در عکس ایجاد می‌شود.
نور جیوه: همانند نور لامپهای خیابان، ممکن است به نظر سفید بیاید. ولی ممکن است تصویر آبی /سبز به نظر بیاید.
فلاش الکترونیکی: برای ایجاد نورهای سفید طراحی شده‌اند، اما انواع مختلف آن با هم متفاوتند. برای اطمینان از اینکه هیچ رنگی روی عکس اضافه نمی‌شود، بررسی کنید که نور تولیدی فلاش که در منوال ذکر شده 5500K باشد.
نور یکی از اجزاء اساسی عکاسی است که نباید هیچگاه فراموش شود. اما با اطلاع از احساسی که می‌خواهید بر عکس حاکم باشد و داشتن دانش ابتدایی در مورد رنگها، انتخابهای ممکن و تاثیر آنها روی ترکیب بندی عکس دارای ابزاری خواهید بود که عکس خود را به هنر تبدیل نمایید.


نکته حیاتی برای دارندگان پرینتر رنگی

نام: 66245378_2-HP-Deskjet-D1560-Cheap-Price-Islamabad.jpg نمایش: 23 اندازه: 7.3 کیلو بایت

در صورتی که شما پرینتر رنگی دارید اکیدأ به شما پیشنهاد میکنیم این 5 نکته اساسی و مهم را مطالعه کنید چرا که در صورتی که به این 5 ترفند اهمیت دهید و به آنها عمل کنید عمر پرینتر و جوهر آن را تضمین خواهید کرد.

حذف کردن خطوط اضافی:
مشکل: عکسی را چاپ کردهاید ولی میبینید که در آن خطوط اضافی دیده میشوند. این خطوط از کجا آمدهاند و چگونه از بین میروند؟


راه حل: در هنگام چاپ و عکس بیشترین تعداد سوزنهای جوهرافشان به کار گرفته میشوند. اگر همه آنها درست نباشند، حاصل سریعا مشهود خواهد بود که چشم سریعا به آنها پی خواهد بود. این مشکل وقتی بیشتر خواهد شد که به جای برگه معمولی از برگههای مخصوص عکس که چند لایه بوده و جوهر به صورت کنترل شده به آنها وارد میشود، استفاده کنید. ایجاد خطوط اضافی را به روش زیر میتوانید از بین ببرید:
قبل از چاپ عکس، تستی از سوزنهای جوهرافشان بر روی کاغذ معمولی به عمل آورید. برای این منظور میتوانید توسط گزینههای زیر اقدام کنید:
Control Panel->Printers and Faxes->Properties->General->Print Test page

به برگه تستی چاپ شده نگاهی بیاندازید، اگر خطوط دارای حفرههایی بودند، مجبورید که سوزنهای جوهرافشان را پاک کنید و سپس دوباره تست کنید. "البته فراموش نکنید که تمام اینکارها را قبل از تست کردن بر روی برگه چاپی مخصوص عکس که گران میباشد انجام دهید".

با وجود پاک کردن سوزنها هنوز کیفیت چاپ بد است. چکار باید کرد؟
مشکل: از پرینتر جوهری خود تنها گاهی وقتها استفاده میکنید. متاسفانه هنگام استفاده چنان کیفیت بدی به شما میدهد که حتی نمیتوانید، متوجه چیزی بر روی صفحه چاپ شده شوید. مطمئنا بخاطر مخزنهای خالی از جوهر نمیباشد چرا که آنها را امتحان کردهاید.
راه حل: در آن دسته از چاپگرهای جوهری که مغزی و هد چاپگر یک قسمت واحد را تشکیل میدهند، مشکل خشک شدن جوهر در هد چاپگر در حالتی که از دستگاه زیاد استفاده نشود، دیده میشود.
اگر میزان کثیفی سوزنهای چاپگر از یک حد مخصوص گذشته باشد، دیگر حتی با پاک کردن سوزنها نیز کاری از دست شما ساخته نیست. در بهترین حالت، کارتریج مورد نظر را از دستگاه خارج کرده و هد چاپگر را (ترفندستان) با دستمال تمیز و خیسی پاک کنید. برای خیس کردن دستمال از آب معدنی استفاده کنید، چرا که مواد درون آب لوله میتوانند دوباره باعث گرفتگی سوزنها شوند. اگر این کار هم به شما کمک نکرد، با مسئولیت خودتان میتوانید کمی خشنتر پیش بروید:
دستکاری و پاکسازی درونی با مواد پاک کننده شیشه یا نگه داشتن هد چاپگر در آب گرم.
سوزنهای جوهرافشان به علت گرما خود را کمی باز کرده و جوهر خشک شده نیز از بین میرود.

هد چاپگر را شخصأ پاک کنید:
مشکل: فرض کنیم که در چاپگر شما کارتریج و هد چاپگر از هم جدا میباشند و به جز آن هم اجازه بیرون آوردن هد از چاپگر به شما داده نمیشود. بسیار کثیف شده است و میخواهید آنرا تمیز کنید. اما به سوزنها دسترسی ندارید.
راه حل: بعضی از هدهای چاپگرها مثلا در گروه Epson-Stylus در دستگاه به صورت پایدار نصب شدهاند و پیشنهاد هم نمیکنیم آنها را باز کنید. اما باز هم راهی برای تمیز کردن هد از همه کثیفیها وجود دارد. ولی قبل از آن باید از حالتی که در آن ایستاده است خارج شود، چرا که در غیر اینصورت هیچ امکان حرکتی برای آن نخواهد بود. برای باز کردن این قفل، پرینتر را روشن کرده و به محض خارج شدن هد پرینتر از مکان ایستاده خود، پرینتر را از برق بکشید. اکنون دیگر هد چاپگر قابل تکان دادن است.
اکنون دستمال تمیز و خیسی را زیر هد کشیده و با یک دست آن را محکم نگه داشته و با دست دیگر هد را به جهات مختلف حرکت دهید. اگر وقت داشتید مکان اولیه در پرینتر که هد را از آنجا برداشتید، نیزتمیز کنید. بنا به تجربه ما، در این مکان نیز بخشی از جوهرهای خشک شده که با گردو خاک نیز مخطوط شده است وجود دارند.
هنگامی که همه چیز را تمیز کردید، سیم برق را به پریز وصل کنید. چاپگر دوباره روشن میشود برای اطمینان میتوانید برگهای را بصورت تست چاپ کنید.

اگر بیش از حد با جوهر اقتصادی رفتار کنید، برایتان گران تمام میشود:
مشکل: وقت تمیز کردن هد چاپگر را نداشته و به این علت مجبور به خریدن فشنگهای جدید شدهاید. البته با اینکه هنوز هم جوهر در کارتریج قدیمی شما وجود داشته است. میخواهید مانع از تکرار این موضوع شوید.
راه حل: کمتر صرفهجویی کرده و بیشتر چاپ کنید تا بتوانید در جوهر صرفهجویی کنید. کمی عجیب به نظر میرسد اما درست است.
دلیل: کسی که کم چاپ میکند، به احتمال زیاد به جوهر بیشتری نیاز خواهد داشت چرا که با هر بار پاک کردن هد و سوزنها، مقداری جوهر نیز تلف میشود.
اگر جوهر از زمان چاپ قبلی (ترفندستان) در سوزنهای جوهرافشان خشک شده باشد، حتی ممکن است که احتیاج به چند بار پاک کردن باشد تا بتوانید کیفیت مطلوب را در چاپ خود ببینید.
ناگفته نماند که چاپگرهای جوهری در حقیقت صرفهجو نیستند. بلکه جوهر زیادی را هم مصرف میکنند تا بتوانند سوزنها را دوباره خالی کنند. شما در صورتی که مرتبا از پرینتر خود استفاده کنید، مانع از این عمل میشوید. حتی چاپ صفحاتی از اینترنت نیز کافی میباشد، خوبی این صفحات این است که با توجه به وجود عکس و متن، ترکیب عالی برای تمیز نگهداشتن سوزنها خواهید داشت.

مسیر عبور هد چاپگر:
مشکل: شما از چاپ پرینتر خود راضی نیستید. حروف کشیده شده به نظر میرسند، عکسها ظرافت مورد نظر را ندارند و خطوط بسیار کثیفند.
راه حل: اگر چنین چیزهایی برای شما مهم میباشند، در بیشتر وقتها مسیر گذاری هد چاپگر به شما کمک میکند. بنا به مدل پرینتری که استفاده میکنید در گزینههای زیر مراجعه کنید:
Control Panel->Printers and Faxes->Properties->General

بیشتر مدلها احتیاج به چند برگ کاغذ A4 برای این کار دارند. برای مثال مدل Epson Stylus C86 چهار صفحه A4 را احتیاج خواهد داشت تا عمل alignment را انجام دهد. برگهها هم بدون هیچ مشکلی هم در رو و هم در پشت به چاپ میرسند . این کار باعث صرفهجویی در مصرف کاغذ میشود

http://iraniangraphic.com/index.php?page=P_view_news&id_news=70

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات