برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس، در نشست پرسش و پاسخ همایش بررسی ایمنی تشعشع در شبكه‌های تلفن همراه، سیدحسن سیدموسوی از شركت ارتباطات سیار، علی‌اصغر عینی‌پور از شركت ایرانسل، سیدعلی علویان عضو هیئت علمی دانشگاه علمی كاربردی پست و مخابرات، عظیم فرد از سازمان تأمین مقررات و ارتباطات رادیویی،‌دلنواز فرودین از سازمان انرژی اتمی ایران و كاردان رئیس انجمن حفاظت در برابر اشعه ایران به سؤالات حاضران پاسخ دادند.
بنابراین گزارش، سیدعلی علویان در خصوص میزان فاصله مجاز ایمنی از آنتن‌های BTS، گفت: فواصل ایمنی حدمجاز تابش اشعه به بدن تعیین و مشخص شده است كه به تقسیم قدرت فرستند بر سطح كره‌ای به شعاع فاصله از آنتن، سگالی طیف توان (قدرت فرستنده)‌ به دست می‌آید.
وی ادامه داد: با محاسبه حداكثر میزان حد مجاز تابش اشعه برای بدن انسان 10 میلی‌ولت بر سانتیمتر مربع است كه اگر یك آنتن در حد 60 كیلومتر برد داشته باشد اختلال ایجاد می‌كند.
این عضو هیئت علمی دانشگاه پست و مخابرات با اشاره به اینكه برای انواع ایستگاهها، فرستنده‌های مختلفی وجود دارد، گفت: قدرت فرستنده‌ها كمتر از 100 وات است كه برای این قدرت فاصله 2 الی 3 متر از فرستنده كفایت می‌كند و این فاصله در هنگام نصب آنتن حتماً رعایت می‌شود.
وی ادامه داد: برترین حالت تشعشع رو به‌ آنتن بودن است.
در ادامه این نشست، كاردان رئیس انجمن حفاظت در برابر اشعه ایران در خصوص پیشنهاد مانیتورنیگ آنلاین آنتن‌ها و راه‌اندازی ایستگاههای اندازه‌گیری سطح سگینال در سطح شهر،‌ گفت: 30 هزار BTS وجود دارد كه برای این كار باید 30 هزار دستگاه اندازه‌گیری نصب شود و با توجه به اینكه قیمت هر دستگاه حدود 50 میلیون تومان است، هزینه بالایی را در پی خواهد داشت.
وی ادامه داد: مانیتورینگ آنلاین باید متناسب با ریسك فعالیت باشد و وقتی احتمال كار كردن آنتن‌ها با بیش از قدرت استاندارد بسیار كم است، به صرفه نیست كه برای بررسی چنین موضوع كم احتمالی هزینه هنگفتی صرف شود.
در ادامه این نشست علویان در تكمیل سخنان كاردان، تأكید كرد: راه‌اندازی ایستگاههای اندازه‌گیری سیگنال در سطح شهر (مانند ایستگاههای كنترل‌ آلودگی هوا) برای امواج یون‌ساز مانند تشعشات هسته‌ای ممكن است اما این كار برای امواج رادیویی از نظر عملی شدنی نیست.
وی تأكید كرد: موضوع دوم این است كه مردم اكثراً در حول و حوش آنتن‌ها از این مشكل شكایت دارند و حتی اگر میزان تشعشات در خیابان‌ها از حد استاندارد هم بیشتر باشد كه البته این‌طور نیست، افرادی كه در سطح زمین قرار دارند و از خیابان عبور می‌كنند در محل پرتوها باقی نمی‌مانند و از آن عبور می‌كنند بنابراین اشعه‌ها مشكل‌ساز نیستند.
وی ادامه داد: مشكل اصلی مردم در طبقات آخر یك ساختمان كه روی پشت بام آن آنتن نصب شده، است و نمی‌توان در هر پشت‌بام برای اندازه‌گیری مداوم قدرت سیگنال ارسالی آن یك سنسور شبكه (SENSOR NETWORK) قرار داد.
همچنین در ادامه این نشست عظیم فرد از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در خصوص حداكثر توان مجاز برای یك گوشی تلفن همراه، اظهار داشت: حداكثر میزان نرخ جذب (SAR) برای گوشی‌های تلفن همراه 1.6 است و این رقم حداكثر SAR‌ای است كه یك گوشی می‌تواند به صورت مجاز داشته باشد.
وی در خصوص اینكه پارامتر SAR برای بسیاری از مشتركان تلفن همراه ناشناخته است و در اغلب موارد خریداران توجهی به SAR گوشی ندارند، گفت: مشخصه SAR گوشی اغلب در صفحات آخر دفترچه راهنمای گوشی آورده می‌شود كه خریداران زیاد به این صفحات توجه نمی‌كنند.
فرد گفت: از نظر رگولاتوری، باید با صنف گوشی‌سازان صحبت كنیم كه در گوشی‌های دارای دفترچه فارسی مشخصه SAR را به صفحات اول دفترچه منتقل كنند.
در ادامه این نشست سیدعلی علویان در پاسخ به اینكه آیا افزایش عمر و فرسوده شدن آنتن‌های تلفن همراه تأثیری در توان ارسالی آنها ایجاد می‌كند، اظهار داشت: زمانی كه عمر یك وسیله‌ای تمام می‌شود، مشكل توان پیدا می‌كند و معمولاً‌ قدرت ارسالی آنها (توان) كاهش می‌یابد.
وی توضیح داد: در صورت افزایش توان ارسالی یك سایت سیگنال‌های آن روی سایت‌های دیگر تداخل ایجاد می‌كند و به طور طبیعی ایجاد تداخل یك سایت روی سایت‌های دیگر قابل تشخیص است.
این عضو هیئت علمی دانشگاه پست و مخابرات تأكید كرد: در مورد مهد كودك‌ها و بیمارستان‌ها و نواحی كه افراد ضعیف و كم‌توان در آنجا حضور دارند علاوه بر نصب استاندارد آنتن‌ها، باید از افراد ضعیف نیز حمایت شود.
در پایان این نشست فرد در خصوص شایعات امراض ناشی از تشعشات تلفن همراه، تأكید كرد: تنها دلیل ابتلا به امراض را نباید تشعشعات دانست بلكه در ایجاد یك بیماری عوامل بسیاری نقش دارند و نمی‌توان یك دلیل را تنها دلیل عامل بیماری قلمداد كرد.
وی توضیح داد: اطلاعات تخصصی در خصوص احتمال ابتلا به بیماری شهروندان به دلیل تشعشات تلفن همراه باید توسط متخصصان امر و مسئولان وزارت بهداشت توضیح داده شود و ما در این حوزه تخصص لازم برای اظهارنظر را نداریم.
این مقام مسئول در سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی خاطرنشان كرد: البته ما پروژه‌ای را حدود یكسال پیش با وزارت بهداشت مطرح كردیم كه وزارت بهداشت در یك یا چند محله تهران میزان بیماری‌ها را بررسی كند و از سوی دیگر ما نیز اطلاعات رادیویی آن منطقه‌ها را در اختیار وزارت بهداشت قرار دهیم.
فرد در ادامه گفت: تا به این وسیله رابطه میزان بیماری‌ها و سیگنال‌های رادیویی در منطقه‌های مورد آزمایش توسط وزارت بهداشت مشخص شود.
فرد افزود: این پروژه قرار بود سال پیش آغاز شود كه البته وزارت بهداشت دیگر پیگیر این موضوع نشد و امروز نیز من به نماینده وزارت بهداشت این مسئله را یادآوری كردم.
وی خاطرنشان كرد: موضوع بررسی ایمنی تشعشع در شبكه‌های تلفن همراه مختوم به این همایش نخواهد بود و دبیرخانه دائمی بررسی تشعشعات در شبكه تلفن همراه در سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ایجاد می‌شود تا صحتی باشد بر این موضوع كه بررسی ایمنی تشعشعات در شبكه‌های تلفن همراه پس از پایان این همایش رها نخواهد شد

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic